18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki rynek na starych pocztówkach. Kolekcję zobaczysz w internecie

Michał Wagner
ze zbiorów Biblioteki Śląskiej
Niektórzy twierdzą, że Katowice rynku nie miały. Są dowody na to, że istniał i to nie tylko z nazwy. Biblioteka Śląska udostępnia w Internecie kolekcję przedwojennych pocztówek i zaprasza na facebookowego fanpage'a projektu Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych.

Inkunabuły, unikatowe rękopisy teatralne, przepiękne grafiki przedstawiające historyczne tereny Śląska czy czasopisma o doniosłym znaczeniu dla regionu - to tylko przykłady cennych kolekcji Biblioteki Śląskiej. Wśród zbiorów nie ma obiektywnie najcenniejszej rzeczy. Dla jednych może to być fotografia zrobiona podczas budowy gmachu Sejmu Śląskiego, dla innych bogato ilustrowany rękopis z podróży do Ziemi Świętej. Ktoś uzna, że najcenniejsze są inkunabuły. Bogactwo i różnorodność zdigitalizowanych zbiorów pozwala na dokonanie własnego wyboru. - Głównymi kryteriami selekcji dokumentów przeznaczonych do digitalizacji były: czas powstania, znaczenie dla historii Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz wkład w dziedzictwo narodowe i europejskie - zwraca uwagę dr Teresa Roszkowska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej.

Wypełnij ankietę i wygraj nowego iPada

Cenne zbiory powinny być w jak najmniejszym stopniu narażane na naprężenia mechaniczne oraz intensywne oświetlenie. Blisko 27 000 publikacji jest udostępnianych sukcesywnie w Internecie w ramach projektu Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych (ŚIBZZ), co pozwala na globalną i nieograniczoną prezentację. Każdy może je przejrzeć, przeczytać, a nawet wyszukać odpowiednią frazę w tekście. Zbiory ŚIBZZ prezentowane w serwisie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej najłatwiej wyszukać przez linki zawarte na stronie http://sibzz.bs.katowice.pl. Najciekawsze obiekty są również promowane na nowo powstałym facebookowym fanpage'u, na którym znalazły się np. pocztówki ze śląskich miast z początku XX wieku, przedstawiające m.in. Piekary Śląskie, centrum Katowic czy rynek w Tarnowskich Górach.

- Nasz projekt realizuje klasyczne cele digitalizacji: poszerza dostęp do zbiorów dla publiczności, pośrednio chroni oryginały oraz zachowuje treść zabytkowych dzieł - mówi Remigiusz Lis, zastępca dyrektora ds. technicznych Biblioteki Śląskiej. - Jest też okazją do modernizacji linii digitalizacyjnej i wyposażenia biblioteki cyfrowej. Bardzo ważne są efekty niematerialne: unikatowy kapitał kompetencji, gromadzony przez zatrudnionych w projekcie pracowników. Już teraz są oni specjalistami w zakresie efektywnej digitalizacji różnych typów dokumentów.

Śląską Bibliotekę Cyfrową, powstałą w 2006 r., obecnie współtworzą 53 instytucje kultury i ośrodki naukowe z terenu Górnego Śląska i Śląska Opolskiego. Jej nadrzędnym celem jest prezentacja w Internecie kulturowego dziedzictwa regionu historycznego Śląska w jego dawnej i współczesnej różnorodności. Projekt Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych realizowany jest przez Bibliotekę Śląską w ramach działania 11.1 Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym, priorytetu XI Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Biblioteka Śląska jest biblioteką publiczną i wojewódzką o statusie naukowym. Księgozbiór liczy ponad 2,3 mln woluminów. To również prężny ośrodek kultury. Śląska Fotografia Prasowa, Śląski Wawrzyn Literacki czy Ogólnopolski Festiwal Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej to tylko ważniejsze inicjatywy książnicy. W tym roku Biblioteka Śląska obchodzi jubileusz 90-lecia.

Liczby:
- 90 lat istnienia Biblioteki Śląskiej
- 26 791 obiektów w projekcie ŚIBZZ w trakcie digitalizacji
- aktualnie ponad 40 000 publikacji w ŚBC
- 7 201 554,19 zł - całkowita wartość projektu ŚIBZZ (w tym: wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej - 6 119 765,56 zł, wartość środków budżetowych województwa śląskiego - 1 081 788,63 zł)

Linki:
- www.bs.katowice.pl - Biblioteka Śląska
- www.sbc.org.pl - Śląska Biblioteka Cyfrowa
- http://sibzz.bs.katowice.pl - projekt Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych
- www.facebook.com/Slaska.Internetowa.Biblioteka.Zbiorow.Zabytkowych - fanpage Śląskiej Internetowej Biblioteki Zbiorów Zabytkowych
- www.facebook.com/pages/Śląska-Biblioteka-Cyfrowa/110385988172 - fanpage Śląskiej Biblioteki Cyfrowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Katowicki rynek na starych pocztówkach. Kolekcję zobaczysz w internecie - Dziennik Zachodni