Industriada to za mało, by ożywić szlak zabytków techniki

  Industriada to za mało, by ożywić szlak zabytków techniki

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Industriada to za mało, by ożywić szlak zabytków techniki

  ©Mikołaj Suchan

  Z Industriadą jest trochę jak z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - co roku pada kolejny rekord. W sobotę, podczas 3 edycji święta Szlaku Zabytków Techniki, zlokalizowane na jego trasie obiekty odwiedziło ponad 65 tysięcy gości - najwięcej w dotychczasowej historii tego wydarzenia (niekwestionowanym liderem jest Muzeum Energetyki w Łaziskach, gdzie pojawiło się prawie 7 tysięcy osób).
  Industriada to za mało, by ożywić szlak zabytków techniki

  ©Mikołaj Suchan

  Dobry nastrój przygasa jednak kiedy zestawia się liczbę uczestników Industriady z liczbą turystów odwiedzających Szlak przez pozostałe dni roku. Okazuje się bowiem, że ok. 11 procent gości pojawia się w tych obiektach raptem raz w roku. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. W części obiektów nadal odbywa się normalna działalność produkcyjna (np. w eletrociepłowni Szombierki), co niekoniecznie sprzyja obecności turystów.
  Inne znajdują się na uboczu i niezmotoryzowanym trudno tam dojechać, a jeszcze inne po prostu zbyt rzadko organizują ciekawe imprezy mogące ściągać gości w te miejsca. Sprawdziliśmy zresztą, co nasze zabytki techniki proponują podczas tegorocznych wakacji. Okazało się, że w zdecydowanej większości przypadków wakacyjna oferta niczym specjalnym się nie wyróżnia. Owszem, w szybie Wilson na Nikiszu przez cały lipiec odbywać się będą imprezy związane z festiwalem Art Naif. Kilka razy w ciągu letnich weekendów zwiedzić będzie można nocą tyskie Browarium. W zabrzańskiej kopalni "Guido" na czas wakacji wydłużono godziny otwarcia i to by było na tyle. Pozostałe normalnie przyjmują turystów, ale nic ponadto. Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego broni jednak zarządców obiektów ze Szlaku.

  - Szczyt ruchu turystycznego na tej trasie przypada nie w wakacje, ale w roku szkolnym i stąd zarządcy tych obiektów koncentrują się na tym okresie - podkreśla Hajduga, choć przyznaje, że wydarzenia w większym stopniu powinne przyciągać gości do zabytków techniki.

  - I dlatego chcemy wprowadzić kategoryzację obiektów na Szlaku. Te, które znajdą się w kategorii "Gwiazdy Techniki" nie będą mogły ograniczać swej aktywności do samej ekspozycji. Będą musiały organizować jakieś wydarzenia kulturalne - zapowiada Hajduga. Promocji Szlaku ma pomóc też przewodnik, który ukaże się pod koniec lipca.


  *Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   już kiedyś pisałem zmienić termin na rok szkolny by

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 30

   również młodzież szkolna mogła brać udział w konkursach i przyczyniać się do ożywienia szlaku
   tak robi zafajdane centrum kopernika w warszawce to są sprawdzone z prl-u wzorce rozwoju i prezentacji...rozwiń całość

   również młodzież szkolna mogła brać udział w konkursach i przyczyniać się do ożywienia szlaku
   tak robi zafajdane centrum kopernika w warszawce to są sprawdzone z prl-u wzorce rozwoju i prezentacji i 3-cia ania 4-ta rp nie wymyśli nic nowego, jeśli nauczymy młodzież to ona bedzie uczyła swoich w rodzinie, że jest coś fajnego a nie odwrotnie idą rodzice i ciągną swoje dzieci, które już mają wakacje i mają to w d...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama