Koleje Śląskie skrócą czasy podróży w Beskidy

  Koleje Śląskie skrócą czasy podróży w Beskidy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koleje Śląskie skrócą czasy podróży w Beskidy

  ©arc.

  W nowym rozkładzie jazdy 2012/2013 Koleje Śląskie będą prowadziły przewozy regionalne na liniach do Wisły i Zwardonia. Wszystkie pociągi na tych trasach będą kursować krócej niż obecnie.
  Koleje Śląskie skrócą czasy podróży w Beskidy

  ©arc.

  Do Wisły Uzdrowisko średni czas jazdy spadnie o ok. 20 minut i wyniesie 1 godzinę i 57 minut. Pociągów będzie więcej – w dni robocze pojawi się pociąg ok. 13:50 z Katowic oraz do Katowic na 10:10. Pociągi będą kursować średnio co 3, a nawet 2 godziny. Do Wisły pociągi pojadą z Katowic wg wstępnego rozkładu jazdy o 6:02 (kurs z Gliwic), 7:53, 8:52 w dni wolne (kurs z Częstochowy), 10:52, 13:49, 16:55 i 20:17 (bez sobót). Z powrotem z Wisły Uzdrowisko pociągi pojadą o 5:13 (bez niedziel), 8:16, 11:11, 14:13, 16:20, 17:16 w dni wolne do Częstochowy i 19:44 do Gliwic.

  Po przejęciu linii przez Koleje Śląskie do Zwardonia znacznie skróci się czas jazdy pociągów na linii bielskiej. Wprowadzenie taboru o wyższych, lepszych parametrach, efekty prac torowych wykonanych przez PKP PLK i nowa organizacja przewozów zapewni skrócenie czasu jazdy na trasie Katowice - Bielsko Biała do średnio 61 minut, czyli krócej aż o ok. 24 minuty. Część pociągów będzie kursować poniżej 55 minut. I tak obecnie kursujący o 14:42 pociąg z Katowic do Zwardonia na 18:02 będzie miał odjazd o 14:31 i przyjazd do Zwardonia o 17:15. Jego czas jazdy skróci się o 36 minut. Kurs o 16:45 na 20:06 do Zwardonia, pojedzie o 16:31 na 19:22 krócej o 30 minut. Rano pociąg ze Zwardonia o 4:17 na 7:34 do Katowic, pojedzie w barwach Kolei Śląskich o 4:45 ze Zwardonia na 7:25 do Katowic, czyli o 37 minut krócej.

  Pociągi będą kursować wg stałego taktu. Z Katowic wyjazdy minut 31 po godzinie od 4:31 co godzinę w dni robocze do 21:31 na odc. Katowice-Żywiec. W celu skomunikowania z pociągami dalekobieżnymi ostatni kurs do Żywca będzie o 23:01. dodatkowo pojawią się kursy dogęszczające co 30 minut np. z Katowic o 13:01, 14:01, 15:01, 16:01. Z powrotem przyjazdy pociągów do Katowic będą w dni robocze na minut 25 od 5:25 do 22:25. W szczycie ulegną poprawie połączenia z przesiadkami w Katowicach i pojawi się kilka kursów dodatkowych.

  Do Zwardonia w dni robocze będzie kursować 13 par pociągów w ciągu doby wobec obecnych 11. W szczycie pociągi kursować będą co ok. godzinę, a poza szczytem co 2 godziny. Wprowadzone zostaną także obustronne 15 minutowe skomunikowania z Częstochowy w kierunku Żywca i Zwardonia. Podobnie obustronne skomunikowania zostaną wprowadzone z i do Tarnowskich Gór. Częstochowa i inne miasta na trasie zyskają w dni wolne połączenie bezpośrednie do Zwardonia i to oprócz obecnego kursu do Wisły.

  Podobnie poprawi się dostępność Beskidów koleją w relacjach krajowych, dalekobieżnych. Ekspresy z Warszawy będą skomunikowane w Katowicach do Żywca i z powrotem (8 minut). Dzięki dobrym skomunikowaniom w Katowicach połączenia do i z Wisły zyskają na atrakcyjności. Co ciekawe skomunikowane połączenia do Wisły (ekspres i osobowy Kolei Śląskich) będą szybsze niż bezpośredni ekspres.

  W celu poprawy identyfikacji relacji turystycznych pociągi kursujące do Wisły i Zwardonia będą miały nazwy. Do Wisły oprócz Stożka i Wisełki pojawi się m.in. Równica i Czantoria, do Zwardonia m.in. Turysta z Częstochowy, Góral, czy Romanka.

  Koleje Śląskie prowadzą zaawansowane rozmowy nad poprawą dostępności miejscowości beskidzkich przez skomunikowanie pociągów z autobusami np. z Wisły Uzdrowisko w kierunku Malinki, Istebnej i Koniakowa, czy z Łodygowic w kierunku Szczyrku. Spółka pragnie, by pasażerowie bez konieczności podróży samochodem mogli wygodnie i szybko dotrzeć z wykorzystaniem kolei do celu swojej podróży, nawet tam gdzie obecnie brakuje sieci kolejowej.

  Spółka Koleje Śląskie planuje służyć regionowi i poprawiać jego sieć komunikacyjną, zwiększając jego atrakcyjność dla mieszkańców i turystów, zapewniając dogodne połączenia zarówno dla codziennych użytkowników kolei, jak i korzystających z niej sporadycznie.


  *Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wytną postój na stacjach pośrednich?

   Lea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 27

   Czy to prawda, że skrócenie czasu jazdy będzie spowodowane faktem,z e pociąg nie zatrzyma się na wielu stacjach pośrednich, m.in w Ligocie?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama