Jerzy Wójcik patronem

  Jerzy Wójcik patronem

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w dzielnicy Piekar Śląskich Dąbrówce Wielkiej otrzyma w środę imię Józefa Wójcika, tancerza i choreografa zespołów "Śląsk" oraz "Mazowsze".
  Zmarły w marcu tego roku artysta pochodził właśnie z tej miejscowości i w niej przeżywał pierwsze fascynacje kulturą ludową Śląska.

  Z Dąbrówką Wielką nie rozstawał się nigdy. Z niej wyruszył w 1953 roku na spotkanie z prof. Stanisławem Hadyną i trafił do pierwszego składu "Śląska".

  Gdy po śmierci profesora został dyrektorem artystycznym koszęcińskiego zespołu, wracał w rodzinne strony po inspiracje, a także oryginalne stroje, które w tej wyjątkowej enklawie folkloru śląskiego przetrwały przez dziesięciolecia.

  Jerzy Wójcik był także pedagogiem, uczył polskich tańców nawet Japończyków. Jego pełne pasji życie może stać się wzorem do naśladowania.

  Ceremonia nadania imienia zbiega się z jubileuszem 30-lecia szkoły. Uroczystości w Dąbrówce Wielkiej rozpoczną się o godz. 12.00 mszą w kościele p.w. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, podczas której zostanie poświęcony sztandar szkoły. W tym samym miejscu o godz. 18.00 soliści, chór i orkiestra "Śląska" wystąpi z koncertem "Santo Subito". Wstęp wolny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo