Pszczyna: Pielęgniarki wygrały ze szpitalem

  Pszczyna: Pielęgniarki wygrały ze szpitalem

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nawet o 9 mln zł może się uszczuplić budżet powiatu pszczyńskiego, jeśli przyjdzie do wypłaty zaległych należności pielęgniarkom z pszczyńskiego szpitala. A wszystko na to wskazuje, bowiem sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji nakazując wypłatę zaległych pieniędzy.
  Spór toczy się od 2008 roku, kiedy to na fali strajków pielęgniarki wywalczył podwyżki u ówczesnej dyrektor szpitala. Podwyżki miały być wypłacane stopniowo w ciągu kolejnych trzech lat. Wypłacone zostały jednak tylko za rok 2008, a szpital został przekształcony i wydzierżawiony prywatnej spółce. Pielęgniarki złożyły pozew. Sąd pierwszej instancji w styczniu przyznał im rację, teraz sąd apelacyjny tę decyzję podtrzymał.


  Władze powiatu przyznają, że takich pieniędzy nie mają. Ale jak podkreśla starosta, głowy w piasek chować nie zamierza.
  - Nie mam zamiaru uchylać się od odpowiedzialności, jaką ponosi powiat, pomimo iż nie były to moje decyzje - mówi Paweł Sadza, starosta pszczyński.

  Część należnych pielęgniarkom pieniędzy ma zostać pozyskana ze sprzedaży działek po byłej kopalni Czeczot w Woli. Kompania Węglowa jest bowiem zainteresowana budową elektrowni w tym miejscu, ostateczne decyzje jednak jeszcze nie zapadły. Wstępne wyliczenia mówią, że na sprzedaży powiat zarobi około 4 mln zł. Reszta pieniędzy miałaby pochodzić z budżetu i ewentualnego kredytu, ten, to jednak zdaniem starosty ostateczność.

  - Nie lubię długów ani kredytów. Nie chcę zadłużać powiatu - tłumaczy. Wypłata zaległych podwyżek pielęgniarkom odbije się na przyszłorocznych inwestycjach, zwłaszcza drogowych. Jak zapewnia jednak starosta, te, które już zostały rozpoczęte , będą kontynuowane.


  *Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama