Czy producent leku jest monopolistą?

  Czy producent leku jest monopolistą?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sześciu z siedmiu hurtowni w województwie śląskim brakuje najpopularniejszego leku przeciwzakrzepowego o nazwie clexane.
  O fakcie poinformowała Śląska Izba Aptekarska, która zawiadomiła też Urząd Ochrony Kontroli i Konsumenta o, jej zdaniem monopolistycznych, praktykach firmy Sanofi-Aventis, producenta i dystrybutora w Polsce clexane.

  Lek ten, znajdujący się na listach leków refundowanych, jest bowiem dostępny tylko w 900 aptekach w Polsce, na ponad 13 tysięcy działających. Stało się tak, bo tego typu dystrybucję wprowadziła firma. - Spowodowało to, że tylko te apteki mogą bez ograniczeń nabywać lek clexane we wszystkich dawkach, które są niedostępne w ciągłym obrocie w hurtowniach farmaceutycznych lub dostępne w niepełnym zakresie dawek - wyjaśnia dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.


  Lek clexane jest najpopularniejszym w Polsce lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym u osób mających kłopoty z krążeniem, często będących po różnych zabiegach chirurgicznych. - Wspomaga krążenie i wywiera silne działania przeciwzakrzepowe - mówi dr Piechula. - Podawany jest profilaktycznie w okresie około-operacyjnym u chorych unieruchomionych przez długi czas, po dużych zabiegach chirurgicznych i po zabiegach naczyniowych. Brak leku może spowodować u chorego zatory, niedokrwistość, martwicę skutkujące zagrożeniem zdrowia, a w skrajnych wypadkach utratę kończyny lub życia. Z zasady są to osoby mające trudności w poruszaniu się i nie mogą pielgrzymować od apteki do apteki - twierdzi Piechula.

  Skąd te ograniczenia w dystrybucji leku? Okazuje się, że jest on masowo wykupywany przez przedstawicieli niemieckich hurtowni i sprzedawany za naszą zachodnią granicą, gdzie jest dwa razy droższy.

  Polscy pacjenci są ofiarami tej rynkowej wojny cenowej, bo w aptekach leku brakuje.
  - Producent tego leku robi wszystko by go nie udostępnić importowi równoległemu do Niemiec i dlatego blokuje dostępność na rynku polskim i sprzedaż do hurtowni. Uważam, że Ministerstwo Zdrowia powinno zmusić producenta do zapewnienia pełnej dostępności leku z listy leków refundowanych wszystkim aptekom i pacjentom - twierdzi Stanisław Piechula. - Z pewnością jest to nauczka na przyszłość dla ministerstwa, by od producentów żądać zobowiązania do zapewnienia oczekiwanej dostępności przed zamieszczeniem ich leku na liście leków refundowanych.

  Producent leku firma Sanofi-Aventis Sp. z o.o. w opublikowanym w internecie oświadczeniu zapewnia, że podejmuje wszelkie działania, zmierzające do zapewnienia polskim pacjentom jak największej dostępności preparatu clexane oraz iż nie ma i nie może mieć wpływu, do jakiego odbiorcy końcowego, polskiego lub zagranicznego, trafi preparat clexane, zakupiony przez hurtownie w Polsce. Monika Chmielewska-Żehaluk, kierownik działu komunikacji firma oświadcza, że sprzedaż leku do aptek prowadzona jest na przejrzystych i niedyskryminujących nikogo zasadach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama