Koko koko, wieś jest spoko, ale nie zawsze

  Koko koko, wieś jest spoko, ale nie zawsze

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zespół Barbórki ze wsi Kopalnia pod Częstochową wziął udział w castingu do "Mam talent"

  Zespół Barbórki ze wsi Kopalnia pod Częstochową wziął udział w castingu do "Mam talent" ©Mikołaj Suchan

  Są schorowane, niedoceniane, zdominowane wciąż przez mężczyzn. A gdyby nie kobiety, polska wieś nie awansowałaby nawet dzięki unijnym funduszom. To one organizują życie lokalnej społeczności. O czym marzy kobieta na wsi? Żeby dzień jak co dzień przestał być taki szary, żeby choć czasem wyrwać się z domu wieczorem, na spotkanie ze znajomymi - pisze Teresa Semik
  Zespół Barbórki ze wsi Kopalnia pod Częstochową wziął udział w castingu do "Mam talent"

  Zespół Barbórki ze wsi Kopalnia pod Częstochową wziął udział w castingu do "Mam talent" ©Mikołaj Suchan

  Dziś już nie jest wstyd pochodzić ze wsi i zakładać strój ludowy. Nawet słowo "wiocha" przestaje mieć wyłącznie pejoratywne znaczenie. A to wszystko dzięki kobietom. To im polska wieś zawdzięcza nowoczesność i zmianę stylu życia.
  One same przyznają skromnie, że mentalnie daleko im jeszcze do kobiet miastowych, a mentalność zmienić w nich samych jest najtrudniej.

  - Mnie byłoby szkoda wydać 2,5 tys.
  zł na urlop - mówi Bogumiła Roszczyk-Parzych z podlaskiej wsi, która przyjechała w ubiegły wtorek do Katowic na Krajowe Forum Kobiet Wiejskich. - Moi teściowie z miasta biorą kredyt i jadą na wakacje. Uważają, że to jest normalne. Te pieniądze zainwestowałabym w dom albo obejście. Jak jest mi źle, chcę odpocząć, chowam się w swoim ogrodzie. Roszczyk-Parzych jest jedyną kobietą w Krajowej Radzie Izby Rolniczej.

  - Mężczyźni serdecznie mówią o paniach, ale gdy decydują o władzy, wybierają siebie - wyjaśnia. - A to dzięki nam rośnie na wsi społeczeństwo obywatelskie, to wokół kobiet toczy się działalność społeczna.

  Zapracowane matki Polki  Niedoceniane, czasem wyśmiewane Koła Gospodyń Wiejskich pchnęły wieś do przodu, także przy pomocy unijnych funduszy. Średnia wieku gospodyń - 50+, bo to wtedy na wsi można sobie pozwolić na odrobinę czasowego szaleństwa. Organizują przedszkola, świadczą pomoc społeczną, działalność kulturalną. Zorganizują każdą imprezę w gminie - na zawołanie przygotują bufet, przegląd zespołów, wystawią rękodzieło. Społecznie, oczywiście. Są jak oddział specjalny do wszelkich zadań. Śpiewają, gotują, dbają o tradycję i tego nauczą młodsze żony i matki. Gdy mają kaprys, tańczą kankana czy "Jezioro łabędzie", nie patrząc na tuszę, chore nogi czy sędziwy wiek. Gospodynie z zespołu Barbórki ze wsi Kopalnia spod Częstochowy tak zaskoczyły publiczność tym nietypowym programem, że stały się znane w całej Polsce, nie mniej niż Jarzębina z przebojem "Koko Euro spoko". Wzięły nawet udział w castingu do nowej edycji "Mam talent".

  Jarzębina nie zaśpiewała swojej piosenki na otwarciu Mistrzostw Europy, nie była lansowana, bo jej strój, a może też uroda pań nie przypadły do gustu wielu decydentom.

  - Czy solistka ma być jak z żurnala? - pyta Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, obrońca kobiet. Gdyby przebrana w tę samą sukienkę, taka sama przaśna swoją wagą Maryla Rodowicz, zaśpiewała "Koko Euro spoko", to byłaby dumą narodową tylko dlatego, że jest Marylą Rodowicz? I waga, i rozmiar ten sam, co Jarzębina. Maryla może, a ten sam rozmiar, tylko ze wsi, to nie może?
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   T.Semik

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 61

   Wreszcie,po długich poszukiwaniach znalazła pani swoją niwę na której - mam nadzieję,pani już pozostanie.
   Wróciła pani do korzeni i tam jest Jej miejsce.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękuję za radę

   Teresa Semik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 58

   Zapewniam, że już w następnym tygodniu napiszę coś o kobietach śląskich i Ślązakach. Pozdrawiam

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama