18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolada: Tu nie chodzi o mięso, ale o śląską tradycję [OPINIE]

Katarzyna Spyrka
Rolada z mielonym mięsem? To profanacja! - grzmi Michał Smolorz. I my go w pełni popieramy. Bo tradycyjny śląski obiad to świętość niemal w każdym naszym domu. Bo - o czym zapewniamy - nie idzie tylko o zwykły kawałek mięsa na talerzu. Ale o poszanowanie śląskiej tradycji, a przy okazji także naszego podniebienia. Skąd rolada w śląskim domu?

- Historia dania sięga końca XIX wieku, kiedy ludność na Śląsku zaczęła się bogacić. Mogła sobie pozwolić na jadanie mięsa. Ponieważ w każdym domu hodowano bydło, dlatego żywiono się wołowiną. Tradycyjne rolady były więc robione z mięsa wołowego, nie wieprzowego - zapewnia nas prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, znawca kultury śląskiej. - Mięso jadano wtedy tylko w dni świąteczne, wolne od pracy, stąd do dziś roladę jemy właśnie w niedzielę - dodaje Kaczmarek. Ale na roladzie się nie kończy. Szanujemy też kluski. Ale nie jakiejś udawane...

CZYTAJ KONIECZNIE:
Smolorz wszczął wojnę przeciwko erzatz-roladzie
Magda Gessler: Śląska kuchnia jest najlepsza WIDEO
Śląska kuchnia na targach Gruene Woche ZOBACZ ZDJĘCIA

- Jak Ślązacy zaczęli się bogacić i było nas stać na mąkę ziemniaczaną, to od Niemców podpatrzyliśmy, jak się robi kluski. Jak ktoś mógł sobie pozwolić na kluski z roladą na obiad, to był to już szczyt bogactwa - dodaje Remigiusz Rączka, śląski kucharz. Nic dziwnego, że w każdą niedzielę w restauracjach na Śląsku sprzedaje się do nawet 100 tysięcy rolad! Pytanie tylko czy to, co dostajemy na talerzu naprawdę jest roladą? Czy tradycyjne receptury przetrwały do dziś? Sprawdzimy to dla Was.

Postanowiliśmy stanąć w obronie śląskich specjałów. Wtym celu będziemy odwiedzali popularne restauracje na Śląsku i sprawdzimy, gdzie można zjeść jak u mamy, a gdzie minęli się z tradycją. Tam, gdzie będzie w kuchni naprawdę "po naszy-mu", przyznamy certyfikat "Dziennika Zachodniego".

Powstanie Szlak Kuchni Śląskiej

Śląska Organizacja Turystyczna od kilku lat pracuje nad stworzeniem Szlaku Kuchni Śląskiej.
- Będzie to szlak, na którym znajdzie się 21 restauracji z całego Śląska, w których są serwowane tradycyjne potrawy kuchni śląskiej. Właśnie trwa selekcja miejsc, które zostaną wpisane na listę - informuje Barbara Salamon-Szym-pruch z ŚOT.
Selekcji dokonuje grono ekspertów kulinarnych ze Śląska. - Restauracje same się do nas zgłosiły, zachwalając swoje dania. Degustujemy m.in. rolady, żury, kwaśnice i dania z gęsi - dodaje Barbara Salamon- Szympruch. Ku zdziwieniu organizatorów akcji, żadna restauracja nie zgłosiła krupnioka. Lista lokali na liście zostanie ogłoszona we wrześniu. KASIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!