Częstochowa: Profesorowie dostaną działki

  Częstochowa: Profesorowie dostaną działki

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Paweł Borkowski prowadzi badania na częstochowskiej uczelni

  Paweł Borkowski prowadzi badania na częstochowskiej uczelni ©A. Kaczmarek

  Profesor Zygmunt Bąk, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, jest przekonany, że studenci AJD, którzy w tym roku rozpoczną naukę, otrzymają już dyplomy uniwersyteckie. Sukces tego przedsięwzięcia ma zapewnić specjalny magnes przygotowany dla naukowców z tytułem profesora.
  Paweł Borkowski prowadzi badania na częstochowskiej uczelni

  Paweł Borkowski prowadzi badania na częstochowskiej uczelni ©A. Kaczmarek

  Spółdzielnia Mieszkaniowa "Campus", która ma 3 hektary gruntu w atrakcyjnej dzielnicy Mirów, odda za darmo profesorom 12 działek po 1000 mkw. (jedna jest warta 100-150 tys. zł), na których mogliby postawić domy. Warunkiem ich otrzymania jest zobowiązanie do przepracowania co najmniej 10 lat na AJD. Ściągnięcie profesorów to gwarancja uzyskania przywilejów uniwersyteckich.

  - Mamy już trzy uprawnienia do nadawania tytułów doktora, na historii, tutaj nawet habilitacji, fizyce i literaturoznawstwie - wylicza rektor Bąk.
  - Potrzeba sześć uprawnień, aby przekształcić się w uniwersytet. Jesteśmy blisko spełnienia warunków do przyznania uprawnień na wydziale sztuk pięknych, chemii. Na tych dwóch kierunkach praktycznie już spełniamy warunki.

  AJD potrzebuje samodzielnych pracowników naukowych, doktorów habilitowanych, aby z naddatkiem spełniać warunki Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Przy wypełnieniu tylko minimum 8 doktorów hab. w dziedzinie naukowej i 5 w dyscyplinie naukowej komisja nie daje uprawnień.

  Dlatego AJD walczy o profesorów z innych ośrodków akademickich. W Urzędzie Marszałkowskim uczelnia wywalczyła 250 tys. zł na pensje.

  Jest jednak problem z działkami, bo na tym terenie nie wolno budować, gdyż nie przewiduje tego studium zagospodarowania przestrzennego. - Mieliśmy obietnice jeszcze prezydent Ewy Janik, że teren zostanie dopuszczony do zabudowy - mówi prezes "Campusa" Urszula Cierniak. - Nie wydano nam warunków zabudowy, tłumacząc, że to teren cenny przyrodniczo dla Częstochowy, zielone płuca miasta.

  - Tymczasem wokół tego terenu są domy, budowy - dodaje poseł Szymon Giżyński, prezes Fundacji na Rzecz Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego. - Miastu jakby nie zależało na powstaniu uniwersytetu.

  Poseł proponuje, aby z rocznego budżetu miasta odpisywać 1 proc. na AJD i Politechnikę Częstochowską. Dałoby to rocznie po 4,5 miliona zł na uczelnię.

  Pat trwa 13 lat - czytaj więcej na czestochowa.naszemiasto.pl


  *Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo