Diabelnie twarda w negocjacjach: Kim jest nowa szefowa NFZ...

  Diabelnie twarda w negocjacjach: Kim jest nowa szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz?

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Po raz pierwszy na czele NFZ stoi kobieta i nie jest to lekarz (do tej pory to lekarze najczęściej piastowali tę funkcję), ale prawniczka z aplikacją radcowską i specjalizacją z prawa medycznego, menedżerka. - Diabelnie twarda w negocjacjach - mówią o niej byli współpracownicy.
  Zadowolenia nie kryje minister zdrowia Bartosz Arłukowicz: - Prezes Agnieszka Pachciarz ma kompetencje, odwagę i siłę, żeby wprowadzać zmiany. Uważam, że współpraca lekarza ministra i prawnika prezesa NFZ to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli przeprowadzić niezbędną reformę funduszu - mówi.

  Stanowisko objęła w gorącym okresie: konflikt z lekarzami, pacjenci mogą stracić dostęp do refundowanych leków.
  Pierwsze dni urzędowania prezes NFZ Agnieszki Pachciarz nie są więc łatwe. - Biega ze spotkania na spotkanie, narada goni naradę, na jej biurku czeka stos dokumentów, a w tle napięta jak struna sytuacja z lekarzami - mówi w rozmowie z "Polską" jeden z jej współpracowników. Ale na twarzy nowej szefowej nie widać lęku, tylko determinację. Wiadomo, że Pachciarz będzie dążyć do konkretnych zmian w dotychczasowej działalności funduszu. Już zapowiedziała, że NFZ powinien odgrywać rolę płatnika, a nie regulatora rynku. Zmiany dotyczące celów i zadań nastąpią też w warszawskiej centrali NFZ.

  Zdaniem Krystyny Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych, a zarazem wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Agnieszka Pachciarz jest dobrze przygotowana do kierowania NFZ i zaprowadzenia tam ładu. Dobrze pamięta ją z czasów, gdy jako młoda aplikantka pracowała w Okręgowej Izbie Lekarskiej w czasach historycznych reform w służbie zdrowia, tworzenia się kas chorych. - To znakomity prawnik, z otwartą głową. A przy tym miła, ciepła, sympatyczna - mówi.

  Arłukowicz: Prezes Agnieszka Pachciarz ma kompetencje, odwagę i siłę, żeby wprowadzać zmianyGdy Krystyna Babiak była wiceprezeską PRRP, jako pierwsza w kraju organizowała szkolenia dla pracowników kas chorych i dyrektorów szpitali. - Agnieszka brała wtedy udział w tych konferencjach z ówczesnym wiceministrem zdrowia. Widziała wszystkie bolączki i problemy od kuchni. Nie jest lekarzem, nie będzie bronić partykularnych interesów środowiska lekarskiego, ale będzie umiała spojrzeć obiektywnie. Będzie umiała sobie poradzić ze skłóconym środowiskiem lekarskim, choć pewnie mu się narazi. Jest odważna, potrafi podejmować decyzje i za to chylę przed nią czoła. I trzymam kciuki! - dodaje Krystyna Babiak. Z nominacji Agnieszki Pachciarz na prezeskę NFZ ucieszył się Eugeniusz Grzelak, były minister w kancelarii premiera, obecnie wicemarszałek Sejmu. - Nie chwaląc się, jam ją stworzył - żartuje, choć tkwi w tym ziarno prawdy, bo to on pierwszy zauważył potencjał młodej pani radcy. A było to tak: Grzeszczak był starostą w Słupcy. Szpital w Słupcy wykazywał stratę finansową. Grzeszczak jako starosta nie zatwierdził jej i dyrektor szpitala - z zawodu lekarz - podał się do dymisji. - Wiedziałem, że nowy dyrektor nie może być lekarzem. Rozpisałem konkurs i szukałem kandydatów w środowisku akademickim w Poznaniu. Podpowiedziano mi, abym poszukał w Izbie Radców Prawnych. I tak trafiłem na przyszłą prezes NFZ. Młoda, ale już z dużym doświadczeniem we współpracy z NFZ. Jako prawniczka prowadziła wiele spraw szpitali w kontekście umów z Funduszem Zdrowia. Rozwijała wtedy swoją karierę prawniczą, nie szukała pracy, już funkcjonowała w środowisku i miała dobrą pozycję - opowiada Grzeszczak. - Namawiałem ją, aby wystartowała w konkursie na dyrektora szpitala. Wiedziała, że szpital zadłużony, poprosiła o kilka dni do namysłu. Po kilku dniach powiedziała to sakramentalne "tak".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zlikwidować pasożyta NFZ

   Pacjenta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

   Zlikwidować pasożyta NFZ !!!
   To nie lekarze są skłóceni. Tylko min zdrowia wprowadził skomplikowany i nijednoznaczny sposób wyliczania czy i w jakim stopniu lek będzie lub nie refundowany,...rozwiń całość

   Zlikwidować pasożyta NFZ !!!
   To nie lekarze są skłóceni. Tylko min zdrowia wprowadził skomplikowany i nijednoznaczny sposób wyliczania czy i w jakim stopniu lek będzie lub nie refundowany, zmultyfikowane jest to przez zawartość specyfików i kolizję pomiędzy jednocześnie występującymi schorzeniami, zmultyfikowane to przez niejasną ocenę skuteczności medycznej, zmultyfikowane to przez listę dostępności, zmultyfikowane to przez .... itp..itd
   Taka formuła ministra zdrowia ma swój zamierzony po cichu efekt, coraz więcej pacjentów kupuje leki bez refundacji.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech zacznie od porządków w Centrali tego molocha

   Zet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 24

   Marzę, żeby zabrała się za uporządkowanie Centrali, zasobnej w stołki obsadzone koleżenstwem i różnymi ważniakami, którym się we łbach przewróciło od "wadzy" jaką mieli. Tam dopiero jest...rozwiń całość

   Marzę, żeby zabrała się za uporządkowanie Centrali, zasobnej w stołki obsadzone koleżenstwem i różnymi ważniakami, którym się we łbach przewróciło od "wadzy" jaką mieli. Tam dopiero jest towarzystwo wzajemnej adoracji. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kretyństwo

   qaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 31

   nie mozna byc dobrze przygotowanym do rzadzenia takim BURDELEM. To trzeba zlikwidowac i to jedyna recepta. Ale pani Prezes wyjdzie z tego zwycięsko- z 2 swoimi własnymi szpitalami. To jest to.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy nam, zwykłym ludziom

   genek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 39

   ...zrobił jakiś prawnik dobrze ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama