Oddano blok mieszkań społecznych, a w budowie są już trzy...

  Oddano blok mieszkań społecznych, a w budowie są już trzy kolejne

  P. Piesik, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W nowym bloku, oddanym właśnie do użytku przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie, znalazły się 64 mieszkania. W różnym stadium realizacji są kolejne 3 budynki, w których będzie 246 lokali.
  W Częstochowie bardzo długo czekano na domy budowane przez TBS. W innych miastach od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku oddawano do użytku budynki - pod Jasną Górą były zarejestrowane dwa TBS-y, ale nic nie budowały. Dopiero gdy ZGM TBS dostał od Banku Gospodarstwa Krajowego promesę udzielenia kredytu w wysokości 3,5 mln zł na budowę pierwszego bloku przy ulicy Czecha, inwestycje ruszyły. W dzielnicy Północ powstało tym sposobem całe osiedle pod szyldem TBS.

  Około 2 tysięcy osób jest nadal chętnych do budowania domów z towarzystwem. TBS realizuje mieszkania do wynajęcia według nowoczesnych, energooszczędnych technologii. Dzięki temu niższe są koszty eksploatacji. Mieszkania są ogrzewane dwufunkcyjnymi piecami gazowymi. Mają średni standard wykończenia, z kuchnią wyposażoną w kuchenkę gazową i szafkę pod zlewozmywak.

  TBS jest spółką ze stuprocentowym udziałem miasta, która buduje także mieszkania komunalne. Takie budownictwo nie rozwiąże problemu mieszkaniowego w Częstochowie, lecz może w tej sprawie częściowo pomóc,

  Ubiegający się o mieszkanie z TBS-u nie mogą mieć dochodów większych niż 3 tys. zł na osobę miesięcznie i mniejszych niż kwalifikujący się do dodatku mieszkaniowego, czyli około 580 zł na osobę.

  Problem mieszkaniowy to wciąż wielka bolączka miasta, mimo budowy bloków komunalnych i TBS-u. W kolejce po mieszkania komunalne czeka 200 rodzin, które spełniają kryteria decydujące o przydziale lokalu w domu komunalnym. Mieszkań w mieście potrzeba znacznie więcej.

  W sumie na listach urzędu miasta jest około 2 tysięcy starających się o dach nad głową. W tym także ponad 500 rodzin, które powinny zostać wyeksmitowane na mocy prawomocnych wyroków sądowych. Dla nich też powinien się znaleźć lokal zastępczy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama