Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na wakacje? W Beskidy! To najczęściej wybierany kierunek [ATRAKCJE]

Aldona Minorczyk-Cichy
Tydzień Kultury Beskidzkiej
Tydzień Kultury Beskidzkiej Lucyna Nenoff
Powiat cieszyński rządzi na turystycznej mapie Polski. Poza powiatem kołobrzeskim jest najchętniej wybieranym miejscem na urlop! Według danych GUS, w ubiegłym roku w gminach powiatu cieszyńskiego nocowało 1,68 mln osób!

Wisła, Brenna, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Istebna - to ulubione miejsca na urlop letni i zimowy. Dlaczego? Henryk Pieszka, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji cieszyńskiego starostwa nie ma wątpliwości:

- Po pierwsze, walory krajobrazowe. Po drugie, świetna baza noclegowa i gastronomiczna oraz dobry dojazd. Do tego poszczególne gminy dopieszczają turystów jak tylko potrafią. No i nasze góry są bardziej przyjazne niż np. Tatry. Mogą po nich chodzić turyści w każdym wieku - mówi naczelnik.

Według Home Broker, największym wzięciem turystów cieszy się powiat kołobrzeski (z Kołobrzegiem i Ustroniem Morskim), gdzie w 2011 roku udzielono 3,45 mln noclegów. Drugie miejsce przypadło powiatowi cieszyńskiemu (1,68 mln noclegów), trzecie powiatowi tatrzańskiemu (1,61 mln noclegów). Najchętniej turyści zatrzymywali się w ośrodkach wczasowych i w pensjonatach (hotele wybierali głównie turyści zagraniczni). Gości czekało wiele atrakcji.

- Nasza oferta jest bardzo zróżnicowana: od tradycyjnej kultury góralskiej, przez baseny, aquaparki, po atrakcje ekstremalne. Do tego dobra promocja, udział w targach. To wszystko złożyło się na nasz sukces - podkreśla naczelnik Henryk Pieszka.

Największe atrakcje powiatu

  • Cieszyn: jedno z najstarszych miast Polski u stóp Beskidów, na granicy z Czechami. Odbywają się tam festiwale filmów, koncerty.
  • Wisła: "perła Beskidów" o każdej porze roku. Szlaki turystyczne: piesze i rowerowe, narciarskie. Świetna baza noclegowa.
  • Brenna: ścieżki górskie, trasy rowerowe, rzeka, zabytki architektury drewnianej i góralski folklor. Unikatowa Chlebowa Chata w Górkach.
  • Istebna: świetne trasy rowerowe i koronki koniakowskie. W Jaworzynce schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji.
  • Skoczów: piękne kościoły, urokliwy rynek, wzgórze Kaplicówka. We wsi Ochaby są znany ośrodek jeździecki i stadnina koni.
  • Ustroń: turyści chwalą sobie trasy spacerowe. Magnesem jest kolej linowa na Czantorię i Leśny Park Niespodzianek.

AMC

Przepis na turystyczny sukces

Miejscowości leżące w powiecie cieszyńskim nie boją się... promocji. I to jest właśnie ich receptą na sukces.
Reklamują się nawet na plaży w Ustce i to już od 13 lat. Starostwo regularnie bierze też udział w targach turystycznych, m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Dąbrowie Górniczej.

Wizytówką powiatu stał się rower. Powody są dwa - liczne imprezy sportowe, jak np. Tour de Pologne, który w tym roku przejedzie przez Cieszyn, a także świetne trasy rowerowe dla turystów. Tak ekstremalne, górskie, jak i spacerowe dla osób o słabszej kondycji.

Turystów przyciągają trasy tematyczne, np. śladem rodów europejskich.
Bliskość granicy z Czechami powoduje, że nie tylko można tam skoczyć na piwo i zakupy, ale też zagrać na polu golfowym w Trzyńcu.

Wizytówką powiatu jest też Tydzień Kultury Beskidzkiej.


*Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!