Internetowe Portale Orzeczeń, czyli wszystkie wyroki jawne

  Internetowe Portale Orzeczeń, czyli wszystkie wyroki jawne

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Internetowe Portale Orzeczeń, czyli wszystkie wyroki jawne

  ©ARC Dziennik Zachodni

  Winny czy niewinny? A jeśli winny, to czego i na co go skazali? Odpowiedź na te pytania już wkrótce znajdziemy w internecie, o ile tylko interesująca nas sprawa rozpatrywana będzie w sądzie apelacyjnym.
  Internetowe Portale Orzeczeń, czyli wszystkie wyroki jawne

  ©ARC Dziennik Zachodni

  To właśnie od sądów tej instancji Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza na szeroką skalę rozpocząć program wdrażania Internetowych Portali Orzeczeń. Od stycznia pierwszy taki portal działa przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Pozostałe apelacje mają na to czas do końca lipca.

  - Prace nad uruchomieniem portalu są już na ukończeniu. Musimy jeszcze tylko zwiększyć pamięć serwera, na którym umieszczane będą orzeczenia i przeszkolić pracowników, którzy mają obsługiwać system. Liczymy, że kiedy portal rozpocznie działalność, orzeczenia będą do niego trafiać najdalej w ciągu miesiąca od momentu wydania - mówi Waldemar Szmidt, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

  To właśnie SA podlegają sądy okręgowe w stolicy województwa, Gliwicach, Bielsku-Białej oraz Częstochowie.

  Do internetowych portali mają trafiać wszystkie orzeczenia (wraz z uzasadnieniem) wydane przez sąd (z wyjątkiem spraw rodzinnych, dotyczących opieki nad dzieckiem i tych, w których sąd wyłączył jawność). Jednak dane osób, w sprawie których te orzeczenia zapadły, pozostaną niejawne.

  Innymi słowy: nie zostanie tam wprost napisane, że dobrze nam znany Kowalski został właśnie skazany za jakieś przestępstwo karne, cywilne lub gospodarcze. Jednak bez trudu będziemy to jednak mogli ustalić, o ile wcześniej będziemy wiedzieć, że sprawa Kowalskiego właśnie jest na wokandzie. A to akurat można łatwo sprawdzić, również przez internet.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama