Ważne
  Patrol, ale nie policji

  Patrol, ale nie policji

  Katarzyna Wolnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po ulicach Osiedla Witosa przedwczoraj piątkami spacerowali umundurowani chłopcy i dziewczęta. Grup było pięć. Widok młodzieży w mundurach nie zdziwił mieszkańców, bo na osiedlu w XV Liceum Ogólnokształcącym działa klasa zarządzania kryzysowego. Tym razem uczniowie nie pokonywali jednak jak co dzień drogi ze szkoły do domu, ale patrolowali teren.
  "Młodzieżowy Patrol Obywatelski" to wspólna akcja Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, Spółdzielni Mieszkaniowej "Załęska Hałda" i XV LO. Celem projektu jest identyfikacja miejsc i obiektów zagrożonych na terenie osiedla wpływających w ocenie mieszkańców dzielnicy na poczucie ich bezpieczeństwa.

  - Rozmawialiśmy z przechodniami, pytaliśmy, jakie ich zdaniem na osiedlu występują zagrożenia, co im się tutaj nie podoba. Ludzie chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami, nie uciekali przed nami - opowiada Iwona Bartocha, jedna z uczestniczek patrolu.

  Iwona jest jedną z 17 dziewcząt w liczącej 30 osób klasie policyjnej. Chce studiować w Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. Partol na osiedlu to jej pierwsza nieformalna praktyka.

  - Wiadomo, że ludzie inaczej reagują, gdy przyjdzie do nich dzielnicowy, a inaczej, gdy o opinię zapyta młodzież - zauważa Jerzy Jędrzejczyk, dyrektor liceum.

  Uczniowie zostali do patrolowania specjalnie przygotowani. Zanim ruszyli w teren, wzięli udział w "odprawie" zadaniowej. Potem przeszli szkolenie w zakresie analizowania zagrożeń, projektowania programów profilaktycznych i kształtowania bezpiecznych przestrzeni. Samo patrolowanie trwało ponad dwie godziny. W tym czasie młodzież zbierała materiał, który teraz musi opracować. Za miesiąc wystąpi z prezentacją i przedstawi sposób rozwiązania konkretnego problemu. Grupa Iwony odnotowała m.in. że trudno przejść przez niektóre osiedlowe chodniki, bo zasłaniają je chaszcze.

  Projekt "Młodzieżowy Patrol Obywatelski" jest częścią programu Partner, który od roku na terenie osiedla koordynuje Spółdzielnia Mieszkaniowa Załęska Hałda i Rada Jednostki Pomocniczej nr 8. Inicjatywa zakłada wspólne działania wszystkich lokalnych społeczności na rzecz poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Witosa.

  - Organizujemy szkolenia, promujemy temat na przykład na łamach gazetki osiedlowej i przede wszystkim prowadzimy konkretne działania, na przykład dbamy, żeby chodniki były dobrze oświetlone i czyste. Niedawno zorganizowaliśmy darmowy kurs samoobrony dla kobiet z osiedla. Policjanci prowadzą w szkołach pogadanki o narkotykach, alkoholu, paleniu papierosów - wylicza Jerzy Karge, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Załęska Hałda. Do tych działań została też włączona szkolna młodzież, która na osiedle miała spojrzeć obiektywnym okiem, bo w większości mieszka poza Katowicami. Z przedstawionych przez patrole materiałów zespół koordynacyjny programu Partner wybierze najlepszą prezentację i rozwiązanie. Zwycięska grupa zostanie wyróżniona nagrodami rzeczowymi. Rozstrzygnięcie nastąpi 12 grudnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama