Ważne
  Lepiej płacić w prywatnym gabinecie niż stać w kolejkach do...

  Lepiej płacić w prywatnym gabinecie niż stać w kolejkach do lekarza

  M. Nowacka-Goik, J.Krzyśków

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uwierzycie? Około 450 tys. osób (raport Polskiej Izbu Ubezpieczeń) korzysta już z prywatnych ubezpieczeń. Ci, którzy płacą, argumentują, że tylko w ten sposób mogą się leczyć komfortowo. Aż 66 proc. z nas (raport CBOS) woli zapłacić i uzyskać pomoc od ręki. Nie zmienia to oczywiście faktu, że i tak płacą obowiązkowe ubezpieczenie. Bo na razie nikt tego problemu nie rozwiązał.
  Lepiej płacić w prywatnym gabinecie niż stać w kolejkach do lekarza

  ©arc

  Elżbieta Ożarek, szefowa Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Katowicach nie ukrywa, że wybiera prywatną pomoc lekarską. - Nie mam czasu, żeby czekać w kolejkach. Dostałam niedawno skierowanie do flebologa. Najwcześniejszy wolny termin byłby za rok - mówi Elżbieta Ożarek.

  Jak radzą sobie w innych krajach? We Francji z prywatnych komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych korzysta ponad 90 proc. społeczeństwa. W Wielkiej Brytanii lub Irlandii rozwijają się ubezpieczenia równolegle i korzysta z nich niemal 12 proc. Brytyjczyków i 51 proc. Irlandczyków. W Holandii po 20 latach stopniowych reform prywatni, konkurujacy ze sobą ubezpieczyciele zarządzają pieniędzmi publicznymi i prywatnymi, przeznaczanymi na leczenie całego społeczeństwa. Zdaniem Bolesława Piechy, przewodniczącego j Komisji Zdrowia, Sejmu VI kadencji, na pewno system polski trzeba zmienić. Ale też nie do końca zgadza się z PIU.

  - Moim zdaniem osoby korzystające z prywatnych, komercyjnych ubezpieczeń mają tak naprawdę quasi ubezpieczenie. Nie są nim bowiem objęte kompleksowe świadczenia zdrowotne, ale jedynie świadczenia wycinkowe. Dzisiaj pod pojęciem prywatnego ubezpieczenia częściej mamy do czynienia z ubezpieczeniem od kolejki do lekarza - mówi Piecha.

  Nie łudźmy się, że skoro płacimy składki, to w razie choroby uzyskamy kompleksową usługę w przychodniach czy szpitalach. Także podejście lekarzy do pacjentów pozostawia wiele do życzenia. - Pacjentki, które do mnie przychodzą, skarżą się na to, że są traktowane przedmiotowo - mówi Jolanta Doktorowicz, ginekolog. - Lekarz wypisuje receptę i na tym kończy swoją rolę. Pacjenci natomiast potrzebują wiele troski i uwagi. To jeden z wielu powodów, dla których wybierają prywatne gabinety - przyznaje.

  Nasz system ubezpieczeń zdrowotnych wciąż nie jest skuteczny. Z jednej strony każdy płaci powszechną składkę, z drugiej - 90 procent z nas w razie choroby wybiera wizytę prywatną. Coraz więcej osób, zgodnie z raportem Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych, decyduje się też na dodatkowe polisy. Z polis grupowych korzysta ok. 400 tys. osób, a z indywidualnych - ok. 50 tys. osób. Rozpiętość składek bywa różna.

  ZDARZYŁO CI SIĘ OSTATNIO KORZYSTAĆ Z PRYWATNEGO GABINETU LEKARZA? ILE ZAPŁACIŁEŚ? NAPISZ W KOMENTARZU
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mocny

   LEON (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 54

   w gabinecie lekarskim i u dentysty kasa fiskalna jest schowana - a niby inteligencja oszukuje swój kraj

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Penie redaktorki nie martwią się tym, że

   Nairam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 61

   "Najwcześniejszy wolny termin byłby za rok" a bywa, że jest dużo póżniejszy i cieszą się z tego że już "450 tys. obywateli korzysta z prywatnych ubezpieczeń". Cieszą się tym, że następuje...rozwiń całość

   "Najwcześniejszy wolny termin byłby za rok" a bywa, że jest dużo póżniejszy i cieszą się z tego że już "450 tys. obywateli korzysta z prywatnych ubezpieczeń". Cieszą się tym, że następuje konsekwentna prywatyzacja systemu ubezpieczeń z zachowaniem podwójnego płacenia. Zdają się doradzać emerytom z 1000 złotową emeryturą i licznymi poważnymi schorzeniami wykupienie sobie ubezpieczenia prywatnego. To przecież jest rada nie poważna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten trekst jest reklamą ubezpieczeń prywatnych a nie poważną refleksją

   Krytyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 56

   nad zapaścią naszej służby zdrowia. To wierutna bzdura, że
   "90 procent z nas w razie choroby wybiera wizytę prywatną.".
   Autorzy (ki) chyba pracują w dziale propagandy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama