Ważne
  Zobacz jak będzie wyglądał pierwszy gliwicki odcinek DTŚ...

  Zobacz jak będzie wyglądał pierwszy gliwicki odcinek DTŚ [WIZUALIZACJE]

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zobacz jak będzie wyglądał pierwszy gliwicki odcinek DTŚ [WIZUALIZACJE]
  1/7
  przejdź do galerii
  Umowa na budowę pierwszego gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej podpisana. Firma Skanska wchodzi na plac budowy. - To święto dla miasta i regionu, powód do radości - twierdzi marszałek województwa śląskiego, Adam Matusiewicz. - DTŚ to wielkie przedsięwzięcie, na które składają się również starania wielu śląskich samorządów.
  Całość DTŚ od Katowic do Gliwic ma być kompletna na przełomie 2014 i 2015 roku - jeśli nic nie stanie na budowlańcom na przeszkodzie.

  - Po zakończeniu inwestycji Gliwice będą jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce - twierdzi Frankiewicz.
  Umowa została podpisana w gliwickim Urzędzie Miejskim pomiędzy głównym wykonawcą zadania, firmą Skanska SA a inwestorem zastępczym, czyli DTŚ SA.


  Dotyczy budowy pierwszego z dwóch gliwickich odcinków trasy. Będzie on miał około 2,8 km. Wiedzie od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej. Po drodze znajduje się węzeł z autostradą A1 i z ulicą Kujawską. Na trasie zostanie wzniesionych pięć projektów inżynierskich.
  Szerokość drogi będzie zróżnicowana - wyższe parametry będzie miała w pobliżu zjazdu na autostradę A1, na granicy miasta i połączeniu z zabrzańską częścią. Bliżej śródmieścia będzie węższa.

  Skanska pierwszy z odcinków ma wybudować w ciągu 25 miesięcy.

  Jak podkreślił prezes DTŚ SA, gorowa jest także dokumentacja projektowa i potrzebna do pozyskania z UE kolejnych środków na następne, gliwickie odcinki. Łącznie będą miały 5,6 km.

  Średnicówka powstaje na mocy porozumienia zawartego pomiędzy dwoma ministrami, lokalnymi samorządami i zarządem województwa śląskiego. Władze województwa rekomendowały budowę gliwickiej części DTŚ jako jedną z najważniejszych inwestycji, które należy dofinansować ze środków unijnych i uwzględniły ją jako kluczowy projekt w Regionalnym Programie Operacyjnym.

  Koszt inwestycji to ok. 244,5 mln zł. Środki pochodzą glównie ze źródeł zewnętrznych. Miasto dokłada około 7 mln zł. Przedsięwzięcie jest dinansowane przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

  Pozostałe środki pochodzą z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym i z rządowej rezerwy subwencji ogólnej.

  Tymczasem marszałek Matusiewicz zapowiedział również podjęcie starań o przedłużenie DTŚ także w kierunku wschodnim alomeracji.  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  *Tour de Pologne - wyścig kolarski ZOBACZ TRASĘ, ZDJĘCIA, WIDEO, ZAWODNIKÓW
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie!

   D.D. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 117 / 99

   Cieszy powyższa informacja.

   Chociaż mam taki niepokój ....
   Że Gliwice, wzorem z A4, postawią sobie bramki-zawalidrogi na DTŚce :-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XXX

   LOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 119 / 67

   To jest WYLOTOWA ,czy PRZELOTOWA ?
   PYTANIE ZASADNICZE.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama