Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy idzie burza, lepiej wyłącz telefon komórkowy

Jadwiga Jenczelewska
arc
Z dr. inż. Damianem Gonsczem z Instytutu Metrologii, Elektroniki i Automatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach rozmawia Jadwiga Jenczelewska

Czy da się ocenić, jak duże jest zagrożenie porażenia piorunem, gdy podczas burzy rozmawiamy przez telefon komórkowy?
Trudno ocenić jego skalę, bo zależy ono od warunków otoczenia, np. bliskości innych obiektów i ich gabarytów oraz od parametrów środowiskowych. Telefonia komórkowa jest mobilna, więc można z niej korzystać zarówno na otwartej przestrzeni (np. pustym polu), gdzie stopień zagrożenia jest zwiększony, jak i w pomieszczeniach. Przy braku bliskich innych obiektów na wolnej przestrzeni jesteśmy najwyższym i najbardziej narażonym obiektem i to bez względu na fakt używania telefonu. Dlatego zbudowanie statystyki określającej procentowo skalę zagrożenia nie jest łatwe, bo musielibyśmy uwzględnić wiele niestałych parametrów.

W jakim stopniu na przyk-ład wilgotne środowisko wpły-wa na prawdopodobieństwo porażenia piorunem w trakcie prowadzenia rozmowy?
Z punktu widzenia parametrów połączenia, zmiana wilgotności powietrza wpływa w pewien sposób na warunki rozprzestrzeniania się fali elektromagnetycznej. Praw fizyki nie da się zmienić i pewne zjawiska należy w odpowiedni sposób interpretować. W przypadku zagrożenia porażenia piorunem, uważam, że jesteśmy narażeni w całości - jako obiekt znajdujący się np. w strefie burzy suchej lub mokrej. Telefon nie jest tu decydujący, a bardziej istotne są inne warunki naszego usytuowania w przestrzeni.

Słyszałam, że jeśli mamy przysobie telefon komórkowy, który zadzwoni podczas burzy, należy go odrzucić od siebie. Czy to prawda?
Podczas nawiązywania połączenia emitowana jest z telefonu największa moc, więc i statystyczne zagrożenie wyładowaniem wzrasta, ale jak już wspomniałem, zależy to głównie od otaczających nas warunków. Telefonu może nie trzeba natychmiast wyrzucać, ale po prostu odrzucić połączenie lub całkowicie go wyłączyć, co jest najbezpieczniejsze. Sądzę, że to nawet jest zabieg znacznie szybszy niż jego dosłowne odrzucenie od siebie.

Niektórzy doładowują telefon i rozmawiają w tym czasie. Czy jest to dopuszczalne?
Efektem wtórnym wyładowań atmosferycznych są częste przepięcia w sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, do której dołącza się ładowarki. Źle zabezpieczona przeciwprzepięciowo sieć elektroenergetyczna może powodować podanie na wejście ładowarki serii przepięć o poziomach znacznie przekraczających poziomy dopuszczalne, na które ładowarka jest odporna. Konsekwencje mogą być różne, więc korzystania z tej praktyki odradzam.

Czy ma jakieś znaczenie to, że kobiety noszą telefony komórkowe w torebkach (czyli są izolowane od ciała), a mężczyźni przy sobie, np. w kieszeni, i stykają się one z ciałem.
Kieszeń w końcu też daje pewną - co prawda mniejszą niż torebka - izolację telefonu od ciała. To nie ma większego znaczenia.

Czy zna pan przypadki porażenia piorunem osób, które akurat rozmawiały przez komórkę.
Słyszałem z mediów o kilku prawdopodobnych przypadkach, ale niestety nie ma pewności, czy faktycznie była w tym czasie prowadzona rozmowa telefoniczna, i czy przyczyną porażenia było istotnie wyładowanie piorunowe do telefonu. Przyjęto z dużym prawdopodobieństwem, że była to wina korzystania z komórki. W ekspertyzach naukowych zapewnienie to za mało, zawsze muszą być niepodważalne dowody.

Czy w Polsce lub na świecie prowadzono jakieś konkretne badania tego zagadnienia?
Nie słyszałem o konkretnych badaniach, w których skupiano by się na zjawisku "przyciągania" wyładowania atmosferycznego do terminali komórkowych. Problem jest bardziej ogólny i dotyczy szeroko rozumianych systemów radiokomunikacyjnych, narażanych na zjawiska atmosferyczne, w tym burzowe wyładowania elektryczne. W tym zakresie sądzę, że pewne prace są prowadzone, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu warunków środowiskowych na jakość i nieza-wodność transmisji.

Dr inż. Damian Gonscz jest a-diunktem w Instytucie Metrologii, Elektroniki i Automatyki Politechniki Śląskiej w Gliwi-cach. Zajmuje się m.in. badaniami kompatybilności elektromagnetycznej.


*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
*Tour de Pologne - wyścig kolarski ZOBACZ TRASĘ, ZDJĘCIA, WIDEO, ZAWODNIKÓW

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!