Bombonami oraz żółto-niebieskimi flagami będą przekonywać do...

  Bombonami oraz żółto-niebieskimi flagami będą przekonywać do Śląska

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bombonami oraz żółto-niebieskimi flagami będą przekonywać do Śląska

  ©Mikołaj Suchan

  Śląskie organizacje są już w Warszawie. Będą m.in. lobbować za językiem śląskim w Sejmie i przysłuchiwać się obradom komisji do spraw mniejszości narodowych. Zaapelują do marszałek Ewy Kopacz o skierowanie do pierwszego czytania nowelizacji ustawy, która uzna śląszczyznę za język regionalny. Rozdadzą też parlamentarzystom śląskie bom-bony i sto żółto-niebieskich flag.
  Bombonami oraz żółto-niebieskimi flagami będą przekonywać do Śląska

  ©Mikołaj Suchan

  - Podczas posiedzenia komisji będziemy omawiać m.in. sprawozdanie Rady Europy na temat języków regionalnych i mniejszości narodowych. Swoje stanowisko przedstawi resort cyfryzacji. Reprezentanci RE w lutym 2011 roku odwiedzili m.in. Opole. Zwrócili uwagę na nasze dążenia i wytknęli to rządowi. Ten jednak, opierając się o opinię Rady Języka Polskiego, odpowiedział, że śląski to dialekt, a nie język. My się z tym stanowiskiem rządu nie zgadzamy - podkreśla poseł PO, Marek Plura.


  Dlaczego? Zdaniem Plury, to sprawa polityczna, a nie lingwistyczna.

  - Gdyby tak samo spojrzeć na kaszubski, to trzeba by było go pozbawić statusu języka, a przecież nikt tego robić nie chce. Nieraz czytałem opinie językoznawców, którzy pisali o nim jako o dialekcie - podkreśla Plura. Poseł na stronie internetowej zamieścił apel po śląsku o wsparcie jego inicjatywy w sprawie języka śląskiego, dbania o swoje korzenie i tożsamość.
  Do Warszawy jutro pojadą też przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenia Danga i Ślonska Ferajna. W sumie kilkanaście osób.

  Andrzej Roczniok, szef Związku Ludności Narodowości Śląskiej, uważa, że wsparcie Rady Europy dla zmagań o uznanie śląszczyzny za język to ważna sprawa. Czy jednak nie traci nadziei na sukces?

  - Nie. Skoro komuna padła, to takiej drobnej sprawy nie da się przeprowadzić? Dopniemy swe-go - przekonuje Roczniok.
  Przypomina, że jako dziecko był w szkole karany obniżaniem stopni za to, że mówił po śląsku.

  - Zaraz po II wojnie światowej istniały obozy dla językowych przestępców. Trafiali tam ci, którzy mówili po niemiecku, ale też Ślązacy. Zdarzało się, że wyzwoliciele nie potrafili rozróżnić języka śląskiego od niemieckiego - mówi Roczniok.
  Zastanawia się, dlaczego akurat Rada Języka Polskiego ma decydować o języku śląskim: - A może zapytajmy radę języka niemieckiego czy czeskiego - irytuje się Andrzej Roczniok.

  Sto żółto-niebieskich flag, które dzisiaj dostaną posłowie, to nic w porównaniu z tym, co w niedzielę będzie dziać się w Parku Śląskim.

  - 15 lipca to rocznica przyjęcia Konstytucji RP, która dała Śląskowi autonomię. Chciałbym, żebyśmy ją uczcili jako dzień śląskiej fany - mówi Plura.

  W Parku Śląskim rozdanych zostanie 1000 flag, a także żółto-niebieskie lody ze spółdzielni "Rybka" z Katowic. Będzie też konkurs na największą flagę i mnóstwo innych atrakcji.

  - Chciałbym, byśmy się cieszyli z tego, że żyjemy na Śląsku bez zaciśniętych pięści. Żeby to było radosne, piękne święto. Pokażmy, że nasz region jest fajny - mówi Marek Plura.

  Marsz Autonomii


  W sobotę ulicami Katowic przejdzie Marsz Autonomii. Ma to być pogodna demonstracja regionalnej dumy. Rok temu w marszu wzięło udział kilka tysięcy osób. Wystartuje w sobotę o godz. 12 z placu Wolności w Katowicach. Uczestnicy pochodu przejdą na plac Sejmu Śląskiego, gdzie o godz. 13 rozpocznie się II Dzień Górnośląski. Wystąpią m.in. kapele Ścigani, Oberschlesien i Jan "Kyks" Skrzek. AMC


  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  *Tour de Pologne - wyścig kolarski ZOBACZ TRASĘ, ZDJĘCIA, WIDEO, ZAWODNIKÓW
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepiej uczcie się historii.........

   cezar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 25

   Nie da się rozwiązać obiektywnie kwestii polskości Śląska bez odwołania do powstań śląskich. Bo powstania śląskie są wylaną krwią śląską na potwierdzenie woli Ślązaków bycia Polakami. I tego nie da...rozwiń całość

   Nie da się rozwiązać obiektywnie kwestii polskości Śląska bez odwołania do powstań śląskich. Bo powstania śląskie są wylaną krwią śląską na potwierdzenie woli Ślązaków bycia Polakami. I tego nie da się odwrócić ani wymazać. I stąd też oczywiście rodziny, które tę krew wylały, nie mogą nie być rodzinami optującymi za Polską. Do takiej rodziny ja również należę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cezar

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   to mosz pecha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dwa marsze?

   kupferschrott (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

   To w ten weekend sa dwie manifestacje? Roczniok robi swoja w niedziela, a Gorzelik w sobota? Pierona, już sie wadzom, ledwie zaczeli walka o autonomio, a juz bratobojcza wojenka....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Normalka

   gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

   Mieszkam na Śląsku od 25 lat i od zawsze widzę, że Ślązacy najbardziej są dymani przez swojaków. Tylko nawiedzony fantol nie widzi, że tu nie chodzi o Śląsk, tylko o stołki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marsz Autůnůmije

   Wolf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 17

   We sobota rychtujymy sie cołkom familiom i idymy we Katowicach :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trocha sił nos bydzie kosztować walka z gorolstwym

   tofik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 27

   o utworzynie autonomi .no bo niyma sie co oszukiwać nalazło tego robactwa na ślonsk jak stonki kero amerykon sciepywoł na pola. a nojgorsze to som take eunuchy jak nikerzy co sie sam wypowiadajom...rozwiń całość

   o utworzynie autonomi .no bo niyma sie co oszukiwać nalazło tego robactwa na ślonsk jak stonki kero amerykon sciepywoł na pola. a nojgorsze to som take eunuchy jak nikerzy co sie sam wypowiadajom łoni niy mogą sie okryslić po czyji som stronie .mama z tatą jak tyn kot od kargula z cyntralny polski a synek albo dziołszka sie juz tu urodziyli i terozki nie wiedzom co majo robić . patrzom na gorolske pyski łojcow i boją sie odezwać ze som ze ślonska a na plac jak jedyn z drugim wylejzie to godo ze je hanys. w sumie to ciynzke zycie majom gorole obojniaki niby jest chopym a tak w sumie to babom. ale jedno jest pewne my niy momy waszego harakteru i jak juz sie w koncu ty autonomi doczekomy to bydymy zyć z wami w zgodzie bo my juz take somzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo

   Tyż Jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 44

   Tylko ten co jest naprawde głupi za bombona da sie kupić...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawiedzona Hania

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 25

   Haniu - nawet za moich czasów (rocznik 77) były "wojenki" z panienkami, które przyjechały uczyć na Górny Śląsk z centralnej Polski. Nie obywało się bez krzyków "Tu jest Polska, proszę mówić po...rozwiń całość

   Haniu - nawet za moich czasów (rocznik 77) były "wojenki" z panienkami, które przyjechały uczyć na Górny Śląsk z centralnej Polski. Nie obywało się bez krzyków "Tu jest Polska, proszę mówić po Polsku" itp... Może to nie było poniżanie, ale moja podstawówka to były lata 80, a nie 50 - wtedy było o wiele gorzej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slonske kojscviouy

   Niyzapominajek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 46

   Podanie do UNESCO:
   Slonske drewniane Kojsciouy cza dac uznac jako "Dziedzictwo Kultury Swiata"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawiedzeni

   Hania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 53

   Nawiedzeni RAŚ-owcy. Poniżani w szkole, wstydu nie mają. Mogę dać tysiąc przykładów,że tak nie było ale zaślepieńcy i tak tego nie pojmą.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hej Gnido zesrano

   Slazok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 27

   Ty sie nawet ni mozesz stanyc tam kaj sie Ślazok wuszczoł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szmato

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 19

   Odpierdol sie od Śląska

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to tysz Slonzouki

   Niyzapominajek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 30

   "- Zaraz po II wojnie światowej istniały obozy dla językowych przestępców. Trafiali tam ci, którzy mówili po niemiecku, ale też Ślązacy."

   dejcie lepi pozor jako wou cytujom.

   We moji rodzinie...rozwiń całość

   "- Zaraz po II wojnie światowej istniały obozy dla językowych przestępców. Trafiali tam ci, którzy mówili po niemiecku, ale też Ślązacy."

   dejcie lepi pozor jako wou cytujom.

   We moji rodzinie (same Slonzouki) po wojnie prawie wiynkszojsc jyny po Niymiecku poradzioua, a we pokolyniu pszed tym poradziyli uobie goudki.
   A dzisiej je juzajs na uopy.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama