Menu Region

Rezonans magnetyczny w Jaworznie tylko dla pacjentów...

Rezonans magnetyczny w Jaworznie tylko dla pacjentów szpitala

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Anna Zielonka

Prześlij Drukuj
Rezonans magnetyczny w Jaworznie tylko dla pacjentów szpitala Rezonans magnetyczny w Jaworznie tylko dla pacjentów szpitala

(© Ania Zielonka)

Od grudnia pacjenci z Jaworzna mają do dyspozycji nowoczesny rezonans magnetyczny. Urządzenie nie jest jednak w pełni wykorzystane, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał ze Szpitalem Wielospecjalistycznym kontraktu na wykorzystanie urządzenia dla potrzeb pacjentów niehospitalizowanych.
I jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miał podpisać.

Jaworznianie marzyli o rezonansie magnetycznym w swoim mieście. Szpital wysyłał pacjentów na badanie do miast sąsiednich. Dyrekcja lecznicy uzbierała jednak fundusze na budowę bloku dla rezonansu i kupno samego urządzenia.

Cała inwestycja kosztowała ok. 5 mln złotych, łącznie z przebudową pomieszczeń. I rezonans się pojawił.

To bardzo nowoczesne urządzenie. Lekarze twierdzą, że aparat o polu magnetycznym półtorej Tesli jest sprzętem najwyższej jakości w swojej grupie. Specjalne programy pozwalają na wykonywanie badań szczegółowej anatomii człowieka, m.in. prze
biegu dróg nerwowych, struktury serca, jamy brzusznej.

To dobra nowina dla pacjentów, którzy czekają na takie badanie. Rezonans w Jaworznie pomógłby w leczeniu nie tylko samych jaworznian, ale również pacjentów m.in. z Chrzanowa, Olkusza, a nawet z Mysłowic czy Sosnowca.

Gdyby był kontrakt na ambulatoryjne badania, pacjenci mogliby z nich korzystać nie zajmując jednocześnie łóżka w szpitalu.

Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału NFZ tłumaczy teraz, że rezonans w Jaworznie został uruchomiony w ciągu trwającego roku finansowego. A wtedy pieniądze były już precyzyjnie zaplanowane.

- Nie ma dodatkowych środków. Niemożliwy jest zatem zakup nowych świadczeń - wyjaśnia. Podkreśla, że jeśli tylko pojawią się dodatkowe pieniądze, kontrakt na rezonans też się pojawi. Ale żeby nie było za łatwo, jednocześnie pojawia się kolejny warunek.

- Zakontraktowanie rezonansu będzie brane pod uwagę, jeżeli pozostałe najbardziej newralgiczne świadczenia zostaną sfinansowane - przyznaje Kopocz.

U sąsiadów


W szpitalach w Będzinie i Zawierciu nie ma aparatów do badań rezonansu magnetycznego. Placówki korzystają z usług innych lecznic, np. w Sosnowcu, Katowicach, m.in. firmy Helimed, która ma rezonanse m.in. w Katowicach. Badanie prywatne to koszt w granicach 550-720 zł.

Podobnie jest ze szpitalem św. Barbary w Sosnowcu. Placówka korzysta po sąsiedzku z rezonansu ZPZOZ Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Zakład obsługuje pacjentów z Sosnowca, Olkusza i Będzina, ambulatoryjnych i hospitalizowanych. Jest też możliwość badania prywatnie (od 500 do 600 zł), ale zawsze ze skierowaniem od lekarza.

Szpital Miejski w Sosnowcu ma swój własny rezonans.Korzystają z niego pacjenci, którzy leżą na szpitalnych oddziałach. Badania wykonuje się też ambulatoryjnie. Prywatnie kosztują ok. 500-600 zł.

Ile takie badanie kosztuje prywatnie? Sprawdź


*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
*Tour de Pologne - wyścig kolarski ZOBACZ TRASĘ, ZDJĘCIA, WIDEO, ZAWODNIKÓW
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newsletteraReklama
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Reklama
Reklama