Rezonans magnetyczny w Jaworznie tylko dla pacjentów...

Rezonans magnetyczny w Jaworznie tylko dla pacjentów szpitala

Anna Zielonka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Od grudnia pacjenci z Jaworzna mają do dyspozycji nowoczesny rezonans magnetyczny. Urządzenie nie jest jednak w pełni wykorzystane, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał ze Szpitalem Wielospecjalistycznym kontraktu na wykorzystanie urządzenia dla potrzeb pacjentów niehospitalizowanych.
Rezonans magnetyczny w Jaworznie tylko dla pacjentów szpitala

©Ania Zielonka

I jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miał podpisać.

Jaworznianie marzyli o rezonansie magnetycznym w swoim mieście. Szpital wysyłał pacjentów na badanie do miast sąsiednich. Dyrekcja lecznicy uzbierała jednak fundusze na budowę bloku dla rezonansu i kupno samego urządzenia.

Cała inwestycja kosztowała ok. 5 mln złotych, łącznie z przebudową pomieszczeń. I rezonans się pojawił.

To bardzo nowoczesne urządzenie. Lekarze twierdzą, że aparat o polu magnetycznym półtorej Tesli jest sprzętem najwyższej jakości w swojej grupie. Specjalne programy pozwalają na wykonywanie badań szczegółowej anatomii człowieka, m.in. przebiegu dróg nerwowych, struktury serca, jamy brzusznej.

To dobra nowina dla pacjentów, którzy czekają na takie badanie. Rezonans w Jaworznie pomógłby w leczeniu nie tylko samych jaworznian, ale również pacjentów m.in. z Chrzanowa, Olkusza, a nawet z Mysłowic czy Sosnowca.

Gdyby był kontrakt na ambulatoryjne badania, pacjenci mogliby z nich korzystać nie zajmując jednocześnie łóżka w szpitalu.

Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału NFZ tłumaczy teraz, że rezonans w Jaworznie został uruchomiony w ciągu trwającego roku finansowego. A wtedy pieniądze były już precyzyjnie zaplanowane.

- Nie ma dodatkowych środków. Niemożliwy jest zatem zakup nowych świadczeń - wyjaśnia. Podkreśla, że jeśli tylko pojawią się dodatkowe pieniądze, kontrakt na rezonans też się pojawi. Ale żeby nie było za łatwo, jednocześnie pojawia się kolejny warunek.

- Zakontraktowanie rezonansu będzie brane pod uwagę, jeżeli pozostałe najbardziej newralgiczne świadczenia zostaną sfinansowane - przyznaje Kopocz.

U sąsiadów


W szpitalach w Będzinie i Zawierciu nie ma aparatów do badań rezonansu magnetycznego. Placówki korzystają z usług innych lecznic, np. w Sosnowcu, Katowicach, m.in. firmy Helimed, która ma rezonanse m.in. w Katowicach. Badanie prywatne to koszt w granicach 550-720 zł.

Podobnie jest ze szpitalem św. Barbary w Sosnowcu. Placówka korzysta po sąsiedzku z rezonansu ZPZOZ Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Zakład obsługuje pacjentów z Sosnowca, Olkusza i Będzina, ambulatoryjnych i hospitalizowanych. Jest też możliwość badania prywatnie (od 500 do 600 zł), ale zawsze ze skierowaniem od lekarza.

Szpital Miejski w Sosnowcu ma swój własny rezonans.Korzystają z niego pacjenci, którzy leżą na szpitalnych oddziałach. Badania wykonuje się też ambulatoryjnie. Prywatnie kosztują ok. 500-600 zł.

Ile takie badanie kosztuje prywatnie? Sprawdź


*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
*Tour de Pologne - wyścig kolarski ZOBACZ TRASĘ, ZDJĘCIA, WIDEO, ZAWODNIKÓW
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newsletteraKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo