Jako klient masz wiele praw. Korzystaj z nich!

  Jako klient masz wiele praw. Korzystaj z nich!

  Szymon Sikorski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Większość z nas woli robić zakupy bezpośrednio w sklepie. Coraz częściej jednak kupujemy wiele dóbr inaczej: przez internet lub od sprzedawców bezpośrednich, a nawet na telefon.
  Dotychczasowa płatność gotówkowa ustępuje miejsca płatnościom za pomocą kart debetowych lub kredytowych, albo przez internet (internetowe bankowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe).

  To za każdym razem jest - choć nie zdajemy sobie z tego sprawy - czynność cywilno-prawna. Przekonujemy się o tym dopiero wtedy, gdy zakupiony przez nas towar zepsuje się lub nie odpowiada opisowi, jaki został nam przedstawiony. Lecz nie jesteśmy bezbronni wobec działań jakichkolwiek sprzedawców. Podpowiadamy dziś, jak wyegzekwować swoje prawa nie tylko w sklepie.

  Sprzedaż  To rodzaj umowy prawnej, w której uczestniczy sprzedający i kupujący. Na mocy tej umowy sprzedawca musi wydać nam określoną rzecz, a my - jako kupujący - musimy zapłacić umówioną cenę i towar odebrać.

  Dowód kupna  Oto rodzaje dokumentów potwierdzających transakcje.

  Faktura VAT (dla nabywcy niebędącego podatnikiem VAT, który zażąda jej od sprzedawcy - podatnika VAT). Wówczas dokument zawiera następujące dane: nazwę towaru i jego oznaczenie,
  ilość sztuk i stawki podatku VAT, nazwę i siedzibę sprzedawcy, NIP/REGON firmy, imię i nazwisko wystawiającego fakturę, datę i niekiedy godzinę wystawienia, imię i nazwisko kupującego, adres kupującego, NIP/REGON, kwotę (cenę) wyrażoną cyfrą i słownie.
  Uwaga! Jeśli chcemy otrzymać fakturę za towar, musimy znać te wszystkie dane, które nas dotyczą.

  Rachunek, gdy sprzedawca nie jest podatnikiem VAT lub wydruk z kasy fiskalnej (paragon fiskalny) dla nabywcy niebędącego podatnikiem VAT od VAT-owca, który nie zażądał faktury VAT).
  Rachunek - gdy sprzedawca nie jest podatnikiem VAT - powinien zawierać: dane firmy, czyli sprzedawcy, jest to najczęściej jego nazwa/ nazwisko i imię, adres oraz REGON lub numer identyfikacyjny NIP, ilość sztuk towaru i jego oznaczenie, cenę towaru wyrażoną jedynie cyfrą, identyfikację osoby sprzedającej; jest to najczęściej numer identyfikacyjny kasjera, datę i godzinę sprzedaży.

  Paragon powinien zawierać: dane firmy, czyli sprzedawcy; jest to najczęściej jego nazwa/ nazwisko i imię, adres oraz REGON lub numer identyfikacyjny NIP, ilość sztuk towaru, jego oznaczenie oraz stawkę podatku VAT, cenę towaru wyrażoną jedynie cyfrą, identyfikację osoby sprzedającej; jest to najczęściej numer identyfikacyjny kasjera, datę i godzinę sprzedaży.

  Umowa kupna - stanowi najbardziej rozbudowany dowód przeprowadzonej transakcji. Spotykamy się z nią najczęściej przy okazji zakupu lub sprzedaży samochodu. Treść tej umowy jest określona przepisami Kodeksu cywilnego. W umowie koniecznie trzeba podać: datę i miejsce sporządzenia, dane sprzedawcy, czyli imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, dane kupującego, czyli imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, oświadczenie, że sprzedający jest wyłącznym właścicielem pojazdu. Jeżeli tak nie jest i pojazd zarejestrowany jest na kilka osób, przy transakcji powinny być te osoby, lub sprzedający powinien przedstawić stosowne pełnomocnictwo, oświadczenie o sprawności technicznej pojazdu, oświadczenie, że sprzedawany samochód nie jest obciążony prawnie, czyli nie jest zabezpieczeniem kredytu, nie jest w leasingu, nie stanowi zabezpieczenia sądowego itp., sprzedający powinien nam wydać wraz z pojazdem wszystkie dokumenty, które posiada do pojazdu, w tym komplet kluczy.
  Uwaga! Informacja o liczbie odebranych kluczy powinna się znaleźć w umowie.
  Kupujący oświadcza z kolei, że zna stan techniczny pojazdu i wnikliwie go sprawdził; można również udać się wspólnie do warsztatu lub serwisu z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego.
  W umowie trzeba też podać: cenę, zarówno cyfrą, jak i słownie (można zapłacić także przelewem bankowym, jednak kupujący staje się właścicielem z chwilą podpisania umowy), koszty zawarcia umowy pokrywa zwykle kupujący, lecz można umówić się inaczej, np. całość kosztów może ponosić sprzedający albo koszty te mogą zostać podzielone, umowę należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednaj dla każdej ze stron.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama