Platforma Obywatelska błaga: nie straszcie działkowców!

  Platforma Obywatelska błaga: nie straszcie działkowców!

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Działacze Platformy Obywatelskiej błagają, aby nie straszyć działkowców. Taki apel wystosowali posłowie Borys Budka i Tomasz Tomczykiewicz.
  Tomasz Tomczykiewicz

  Tomasz Tomczykiewicz ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Odnieśli się tym samym do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

  Na spotkaniu prasowym w Katowicach obaj politycy przekonywali, że ich partia nie zamierza pozbawiać działkowców ogródków, a planuje stworzyć nowe, zgodne z konstytucją prawo.

  Przypomnijmy, Trybunał uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy, które przyznają Polskiemu Związkowi Działkowców pozycję monopolisty w zarządzaniu terenami rodzinnych ogrodów działowych i pozyskiwaniu gruntów pod nowe ogrody. Za niekonstytucyjny TK uznał zapis, że PZD jest jedyną organizacją zrzeszającą działkowców, a także że związek jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko ustawom.
  Niezgodne z zapisami konstytucji są też: zwolnienie PZD z opłat i podatków z tytułu prowadzenia działalności statutowej, czy zapis, wedle którego związek musi zawsze wyrazić zgodę na likwidację Rodzinnych Ogródków Działkowych.

  23 przepisy, które uznano za niekonstytucyjne przestaną obowiązywać 18 miesięcy po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału. Z dniem opublikowania wyroku, straci moc jedynie przepis nakazujący samorządom i skarbowi państwa nieodpłatne przekazywanie gruntów przeznaczonych pod ogrody wyłącznie PZD.

  Pozostałe 18 miesięcy ma wystarczyć na przygotowanie nowej ustawy o Rodzinnych Ogródkach Działkowych.

  - PO będzie dążyła do tego, by uchwalić nowe prawo, które da możliwość dalszego korzystania z ogródków działkowcom, zapewni wolność zrzeszania się i wyboru przez nich samych, do jakiej organizacji chcą należeć - tłumaczą parlamentarzyści.

  Tomczykiewicz zapowiedział, że rząd przeprowadzi w tej sprawie szerokie konsultacje społeczne. - Zarówno z samorządami, jak i działkowcami - dodał. Z kolei Budka podkreślał, że wyrok TK kwestionuje jedynie funkcjonowanie PZD. - Idea ogródków działkowych jest zgodna z konstytucją - mówił.

  Obecnie na terenie kraju jest ponad 966 tysięcy działek w rodzinnych ogrodach. Szacuje się, że korzysta z nich nawet 4 mln osób.


  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  *Tour de Pologne - wyścig kolarski ZOBACZ TRASĘ, ZDJĘCIA, WIDEO, ZAWODNIKÓW
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   q

   a11 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

   Mogą tylko prosić PO ma ich gdzieś

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama