Katowice: Stuletnie lipy rosnące przy Kościuszki do wycinki?...

  Katowice: Stuletnie lipy rosnące przy Kościuszki do wycinki? Mieszkańcy protestują

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Stuletnie lipy rosnące przy Kościuszki do wycinki? Mieszkańcy protestują
  1/2
  przejdź do galerii

  ©facebook.com

  Katowiccy urzędnicy zdecydowali, aby w przyszłym roku przy okazji modernizacji torowiska na ulicy Kościuszki, także poszerzyć jej jezdnię. Pod inwestycję trzeba będzie wyciąć 10 stuletnich lip. Mieszkańcy protestują.
  RZEŹ DRZEW NA II ALEI W CZĘSTOCHOWIE - ZOBACZ ZDJĘCIA

  Przebudowany ma być odcinek Kościuszki powyżej skrzyżowania ulicy z ul. Szeligiewicza, w miejscu w którym tory wpadają z pobocza drogi w jezdnię. - Gdy na ulicy tworzą się korki, stoi w nich również tramwaj - wyjaśnia Jakub Jarząbek z biura prasowego katowickiego magistratu. Stąd pomysł, aby poszerzyć ulicę. Tory będą biegły bliżej ul. Szeligiewicza, zaś jezdnia zostanie przesunięta kosztem chodnika i pasa zieleni po stronie ul. Poniatowskiego.

  ZBIERAJĄ PODPISY PRZECIW WYCINCE DRZEW W DOLINIE GOŚCINNEJ W BIELSKU-BIAŁEJ

  Przebudowa ma być przeprowadzona w przyszłym roku, urzędnicy planowali ogłaszać już przetarg na wykonawstwo, powstrzymały ich jednak protesty mieszkańców. - Zorganizujemy spotkanie w tej sprawie, na którym obecny będzie wiceprezydent Marcin Kurpa - deklaruje Jarząbek. Podkreśla, że jeśli miasto zdecyduje się wyciąć drzewa, tyle samo sztuk zasadzi w innym miejscu. Zaznacza też, że przy okazji przebudowy Kościuszki z ulicy nie zniknie ścieżka rowerowa.


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wycinka 100 letnich drzew

   pusia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

   wystarczy popatrzeć na ul. Barbary w Katowicach - beton zamiast drzew a ponoc to miasto ogrodów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wandalizm i bezmyślność

   JGM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 29

   To rzeczywiście oburzające. Mieszkam w tej okolicy i z rozpaczą obserwuję prawomocne akty wandalizmu, bo tak niestety trzeba nazwać działania polegające na niszczeniu zieleni w mieście. Rozmawiam...rozwiń całość

   To rzeczywiście oburzające. Mieszkam w tej okolicy i z rozpaczą obserwuję prawomocne akty wandalizmu, bo tak niestety trzeba nazwać działania polegające na niszczeniu zieleni w mieście. Rozmawiam na ten temat z okolicznymi mieszkańcami - są oburzeni i wstrząśnięci planem wycięcia kolejnych, starych drzew. Żaden z moich rozmówców, a było ich wielu, gdyż wspomniany projekt, do głębi poruszył ogół społeczeństwa, nie wyraził poparcia dla wycinki drzew.
   Degradacja środowiska w naszym mieście przekracza wszelkie granice - przy ul. Kościuszki, poniżej skrzyżowania z ulicami Poniatowskiego i Szeligiewicza, wycięto już prawie wszystkie drzewa, Żwirki i Wigury - to samo, ul. Barbary - nie do poznania, bezdrzewny koszmar, to samo stadion AWF oraz obrzeże kortow tenisowych przy ul. Astrów (pomijając już fakt, że los kortów nadal niepewny). Nie wspominając już o pojedynczych drzewach, wycinanych przy posesjach, z uwagi na fakt, iż "mogą się zawalić podczas wichury". W imię tzw "bezpieczeństwa" wycinane są zdrowe, piękne drzewa. Oczywiście, można sobie gdybać, domniemywać i na podstawie wysnutych wniosków wykarczować wszystko. Idąc tym tropem, można wyburzyć stare kamienice, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że w "sprzyjających okolicznościach" się zawalą. W takim razie należałoby sie wkopać w ziemię, chociaż i to nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Totalny absurd.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   100 letnie lipy

   kornik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 41

   lepiej zrobic lepsze warunki drog niz stare drzewa podczas zlej pogody zwala sie na kogos albo szkod narobia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lipy muszą zostać

   antykornikow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

   na leczenie już za późno, trza tępić korniki nie lipy.
   Teraz drzewa, potem starzy ludzie???
   Fajny ten świat się robi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak słów

   JGM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 24

   j.w.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aleja lipowa

   Spacerowicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 40

   Przecież oni podają powód: korki... może lepiej wytnijmy wszystkie drzewa, zlikwidujmy parki i zieleńce bo się zawalą na kogoś i szkód narobią, zalejmy wszystko asfaltem, brukiem, czy innym...rozwiń całość

   Przecież oni podają powód: korki... może lepiej wytnijmy wszystkie drzewa, zlikwidujmy parki i zieleńce bo się zawalą na kogoś i szkód narobią, zalejmy wszystko asfaltem, brukiem, czy innym betonem. Podobno Katowice pretendują do miana jednego z najbardziej 'zielonych' miast. Nie uważam, żeby lepsze warunki drogowe były ważniejsze niż 100 letnia aleja lip. Kornik, żeby drzewa się nie zawaliły przeprowadza się regularne cięcia pielęgnacyjne. Chciałbym widzieć konkrety: Czy ktoś mierzył tam natężenie ruchu ? Ktoś sprawdzał jak wyregulowane są podwójne światła ? Ktoś koordynuje sprawdzenie tych wszystkich aspektów ? Jeżeli tak to kto ? Jaki jest faktyczny powód ? Bo na pewno nie korki ...? Tam ich nigdy nie widziałem. A to, że Pan Urzędnik powie, że zamiast wyciętych 10 lip posadzą w innym miejscu 10 innych ...? Rozumiem, że także 100 letnich... ? Nie chciałbym po prostu aby walory estetyczne, przyrodnicze, funkcjonalne tego podwójnego szpaleru zostały bezpowrotnie utracone za sprawą głupiej niekonsultowanej decyzji urzędnika ? Co na to ZZM w Katowicach. Gdzie ich opinia ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   100 letnie lipy

   tojo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 31

   Komunisci wyburzali zabytkowe domy a teraz wycina sie stuletnie lipy. Jedni i drudzy zasluguja na solidne baty.

   Zdjęcie autora komentarza
   Unter den Linden

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 42

   Wszystko co pamięta niemieckie czasy Polacy muszą zniszczyć

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama