Powstaje Mapa Miejsc Ciekawych. Co tam znajdziemy?

  Powstaje Mapa Miejsc Ciekawych. Co tam znajdziemy?

  Wioleta Niziołek/Echo Miasta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziennikarze mogli by się od nich uczyć. Znaleźli ciekawe tematy w swoich miastach, opisali je, a czasem zilustrowali zdjęciami. Zajrzeli tam, gdzie inni nie zaglądają z notatnikiem i z aparatem. Ot, choćby Dancing Silesia w starym dworcu kolejowym w Katowicach.
  Nad tekstami, zdarzało się, pracowali wiele miesięcy. Zbierali materiały, cyzelowali, uczyli się warsztatu od redaktorów znanych dzienników. Efekty ich pracy możemy znaleźć na stronie projektu Mapa Miejsc Ciekawych (www.mmc.org).

  To w sumie kilkanaście tekstów, których autorami są ludzie w wieku od 15 do 30 lat. Mieszkańcy Śląskiego, ale też przybysze, którzy postanowili opisać fragment lokalnej rzeczywistości: wrócić do czasów świetności Hotelu Silesia i kinoteatru Rialto, zajrzeć do Bolko Loftu czy na katowickie Borki.


  - Tekstów jest 15, ale skończonych mamy 50. Autorzy sami wybierają sobie tematy. Idea była taka, żeby opowiedzieć historię o regionie - mówi Marta Zwolińska, redaktor naczelna magazynu społeczno - kulturalnego Reflektor, inicjatorka projektu. - Doszłam do wniosku, że nie chciałabym nikomu narzucać tematu. Zdarzało się, że ktoś chciał pisać i nie miał pomysłu, ale po półgodzinnej rozmowie okazywało się, że każdy miał jakiś temat, całkiem interesujący - dodaje.

  Chce, żeby projekt się rozwijał. Zgłosić może się każdy. Nie ma wiekowych barier. - Projekt powstał po to, żeby zrozumieć miasta, w których żyjemy. Wiele z tych osób, to pasjonaci, dużo wiedzą, interesują się regionem, a czasami przeciwnie, przyjechały dopiero na Śląsk, są osobami napływowymi i chciały poznać region - dodaje Zwolińska. Projekt był okazją do zdobycia doświadczenia i podszkolenia warsztatu. Nadal można w nim wziąć udział, niezależnie od wieku. W grę wchodzi tekst, ale też zdjęcia, albo materiał audio.


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama