Śląska rodzina? Ideał to 2+2 lub nawet 2+3 [OPINIE]

  Śląska rodzina? Ideał to 2+2 lub nawet 2+3 [OPINIE]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląska rodzina? Ideał to 2+2 lub nawet 2+3 [OPINIE]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©ARC Dziennik Zachodni

  Połowa z nas, bez względu na to, czy mieszka w Katowicach, czy Gliwicach, chciałaby mieć dwójkę dzieci. Co czwarty - trójkę. O jedynaku marzy tylko 10 proc. z nas, a o licznej rodzinie (co najmniej czworo dzieci) zaledwie 7 procent. Takie są wyniki CBOS.
  W małżeństwie chcemy dzielić się obowiązkami. Mąż, lub partner, utrzymujący rodzinę, a żona (lub partnerka) przy dzieciach i garach? To rozwiązanie też ma zwolenników. Opowiedział się za nim aż co piąty ankietowany przez CBOS.

  Nie ulega wątpliwości, że od połowy XIX wieku, kiedy tak naprawdę śląska rodzina i jej tradycje się ukształtowały, najbardziej zmieniła się rola kobiety. I to także widać w badaniach CBOS.


  Dawniej kobieta czekała w domu na wracającego z pracy męża - górnika, hutnika. Prała, gotowała, zajmowała się dzieć-mi. W PRL-u nieśmiało zaczęła wychodzić do pracy, uczyć się. W czasie przemian ustrojowych, gdy zamykano kopalnie, często przejmowała na siebie obowiązek utrzymania rodziny. Teraz już nie wyobraża sobie życia bez pracy.

  - Moja babcia wychowywała sześciu synów - mówi Justyna Borek z Chorzowa Batorego. - Zajmowała się domem, a wieczorami dorabiała do górniczej pensji dziadka szyciem. Mama przed moim urodzeniem pracowała zawodowo. Była kierownikiem sklepu. Ale miała też na głowie niemal wszystkie domowe obowiązki. No i zrezygnowała z pracy, by wychować mnie i brata. Ja bez pracy nie wyobrażam sobie już życia.

  A mój mąż nie wstydzi się zrobić zakupów, odkurzyć dywanu, zrobić kolacji, czy rozwiesić prania.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko dzieci robić

   czyli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 41

   nowych bezrobotnych

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama