Taras widokowy bazyliki w Rybniku będzie otwarty lada dzień

  Taras widokowy bazyliki w Rybniku będzie otwarty lada dzień

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Taras widokowy bazyliki w Rybniku będzie otwarty lada dzień
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Aleksander Król

  Strażacy lada dzień zapalą zielone światło turystom i zgodzą się na otwarcie wieży bazyliki św. Antoniego!
  - Jakby się uprzeć, to w tym tygodniu moglibyśmy wydać pozytywną decyzję na użytkowanie wieży kościoła. Główne roboty, m.in. te związane z zamontowaniem ognioodpornego sufitu w wieży, zostały wykonane. Wykonawcy zostało dopracowanie oświetlenia ewakuacyjnego, ale to można zrobić w jeden dzień. Jesteśmy na finiszu - mówi Bogusław Łabędzki, rzecznik rybnickiej straży pożarnej, która wcześniej stanęła na drodze do otwarcia wieży, bo ta nie spełniała wymogów przeciwpożarowych.


  Czy to oznacza, że rybniczanie mogą już szykować wygodne obuwie, by bez problemu pokonać 253 schody prowadzące na 100-metrową wieżę? Niekoniecznie. Mimo że wakacje w pełni, a remont wieży zakończył się pod koniec ubiegłego roku, proboszcz się waha.

  - Do tego finiszu brakuje nam jeszcze kilku metrów. Monitoring jest gotowy, ale wykonawca wciąż nie wykonał wszystkich prac - gasi nasz entuzjazm ks. Franciszek Musioł, proboszcz parafii św. Antoniego.

  - Ale strażacy mówią, że już wszystko niemal gotowe - zagadujemy.

  - Ale nie ma na to wszystkich papierów. Ryzyko jest zbyt duże. Jak się komuś coś stanie, to będą szukać winnych - mówi proboszcz i dodaje, że parafia zrobiła wszystko, co było w jej mocy. - Ponosimy dodatkowe koszty, które nie są małe, żeby w końcu sfinalizować tę sprawę, ale musimy czekać na Erbud - dodaje.

  Na szczęście stosunki na linii parafia - Erbud, czyli firma, która prowadziła remont zabytku, a wcześniej podała bazylikę do sądu, bo ta nie uregulowała wszystkich należności, teraz nieco się ociepliły. - Wygląda na to, że sprawy w sądzie jednak nie będzie. Wykonawca zaproponował ugodę. Nie mówimy, że parafia nie jest winna pieniędzy firmie, ale nie aż tyle, ile ta chciała - dodaje proboszcz.

  A w kasie parafii brakuje pieniędzy, m.in. przez nieszczęsny taras. Ponieważ nie jest udostępniony turystom, urząd marszałkowski nie wypłacił ostatniej transzy unijnego dofinansowania - 262 tys. zł. I koło się zamyka.

  Dziś coraz więcej rybniczan wątpi, że wyjdzie na wieżę w te wakacje. Ba! w tym roku. - Potem okaże się, że ksiądz nie ma kogo posadzić przy drzwiach i dalej wieża będzie zamknięta - mówi Marian Skorupa.

  Dlaczego Urząd Marszałkowski nie wypłacił pieniędzy? Czytaj tutaj

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama