Ważne
  Sprawdź biuro podróży, zanim wykupisz wczasy

  Sprawdź biuro podróży, zanim wykupisz wczasy

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Głośne upadki znanych biur podróży sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna w obawie o przebieg wakacyjnego wypoczynku sprawdzać kondycję wybranych przez siebie operatorów. A na forach dyskusyjnych układane są już nawet listy kolejnych potencjalnych ofiar największego od lat kryzysu w branży.
  Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni mieliśmy do czynienia już z kilkoma spektakularnymi upadkami, m.in. urlopy przerwać musiało ok. 30 proc. z 4,7 tys. wypoczywających za granicą klientów powiązanego z Triadą Sky Clubu, potem do wcześniejszego powrotu z wypoczynku zmuszonych zostało kilkuset turystów, którzy wykupili wczasy w poznańskim Alba Tour, a ok. 3 tys. kolejnych w ogóle nie pojechało na wakacje. W maju głośny był też upadek niewielkiego krakowskiego biura Excalibur.
  W ostatni poniedziałek okazało się, że niewypłacalne jest poznańskie Africana Travel. A w pamięci mamy jeszcze głośne upadki z ostatnich lat, m.in. w 2010 r. wakacje popsuły tysiącom polskich turystów znane i cieszące się dużym zaufaniem Orbis Travel i Select Tours, rok wcześniej upadł Kopernik.

  - Takich upadłości niestety może być w tym roku więcej - przyznają zgodnie eksperci wywiadowni gospodarczych. Kondycja firm branży turystycznej jest znacznie gorsza niż dwa czy trzy lata temu.

  W początkach lipca w Rejestrze Dłużników ERIF BIG SA figurowały dane o zadłużeniu 155 biur podróży na łączną kwotę 1,04 mld zł. Z kolei w Krajowym Rejestrze Długów notowanych jest już aż 446 niesolidnych dłużników, czyli ponad dwa razy więcej niż dwa lata temu.

  W Krajowym Rejestrze Długów notowanych jest już aż 446 niesolidnych dłużników z branżyJeszcze mniej optymistycznie wyglądają informacje międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Bisnode, właściciela marki Verdict. W raportach Verdict czerwone światło na charakterystycznym semaforze, graficznie obrazującym kondycję firm, pali się już dla niemal połowy spośród zarejestrowanych 8 tys. podmiotów branży turystycznej. - A to oznacza, że są one w słabej lub bardzo złej kondycji finansowej - mówi Paweł Naumczyk z Verdict. Jak wyjaśnia, przy komponowaniu oceny ryzyka upadłości podmiotu w ciągu następnych 12 miesięcy brane są pod uwagę m.in. wyniki finansowe i tzw. moralność płatnicza.

  Dlatego - zanim wykupimy wycieczkę - warto poświęcić trochę czasu i prześwietlić wybranego operatora. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko kłopotów podczas urlopu.

  Przede wszystkim warto sprawdzić, czy biuro figuruje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki). W urzędach marszałkowskich można sprawdzić też, czy biuro ma wykupioną polisę ubezpieczeniową i na jaką wartość.

  Warto też zbadać kondycję finansową. Pomocne mogą być przy tym wspomniane rejestry dłużników, raporty wywiadowni gospodarczych, a nawet informacje z urzędu skarbowego. Raport z ERIF BIG, KRS czy innej wywiadowni gospodarczej w wersji podstawowej kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Ale bywają organizowane promocje. Serwis Infokonsument.pl, który daje dostęp do danych z bazy Rejestru Dłużników ERIF, ogłosił, że do końca lipca każdego przedsiębiorcę zweryfikuje za darmo.

  Źródłem informacji mogą być też opinie innych konsumentów korzystających z usług danego biura.

  Można też zwiększyć prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy w razie upadku. - Płacąc za wybraną wycieczkę - warto wyciągnąć z portfela kartę płatniczą lub kredytową. - Dzięki usłudze charge back (obciążenie zwrotne) w przypadku odwołania wyjazdu lub niedotrzymania przez operatora warunków umowy łatwiej będzie odzyskać wydane pieniądze - radzą eksperci firmy Open Finance.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawdzać

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 23

   Święte słowa trzeba patrzeć na ręce biurom bo puszczą nas z torbami, swojego z verdict sprawdzałem i wakacje były ok.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   URLOP

   keram (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 40

   ze to niepatriotycznie nadczym ubolewam ale moje wczasy oplacilem u sasiada w Niemczech jest 20%taniej niz u nas oraz gwarancja ze walizek muzulmanie nie wystawia mi na korytarz.Polecam.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wakacje

   kaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 59

   a ja szukam miejsca w internecie, ze zbiorem roznych ofert wakacyjnych, nie musze chyba dodadawac, ze maja byc sprawdzone


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oferty

   energy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 40

   Wiesz co ciężko stwierdzić co teraz jest sprawdzone. Ja zwykle korzystam z travelplanet na zasadzie rekomendacji. Możesz jeszcze spróbować popytać wśród znajomych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oferty

   energy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 29

   Wiesz co ciężko stwierdzić co teraz jest sprawdzone. Ja zwykle korzystam z travelplanet na zasadzie rekomendacji. Możesz jeszcze spróbować popytać wśród znajomych.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zgadzam się

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 25

   Biuro jest OK ale to tylko pośrednik, mający jeszcze do niedawna oferty bankrutów.Sam doświadczyłem w tamtym roku wojny z Triadą .Wczasy wykupiłem w Travel, ale Triada nas chciała oszukać, udało...rozwiń całość

   Biuro jest OK ale to tylko pośrednik, mający jeszcze do niedawna oferty bankrutów.Sam doświadczyłem w tamtym roku wojny z Triadą .Wczasy wykupiłem w Travel, ale Triada nas chciała oszukać, udało się jednak zerwac umowę i zmienić wyjazd na inne biuro. Pomogła w tym p. z Trawelplanet ,która do końca pilotowała moją walkę o pieniądze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to co nalezy do panstwa ma zrobic obywatel

   Basista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 41

   To co nalezy do obowiazkow panstwa kontrola nad gospodarka w tym biurami podrozy rzad zwala na obywateli.Trzeba bedzie nie za dlugo wynajmowac det ektywow do sprowdzania kondycji tych biur i...rozwiń całość

   To co nalezy do obowiazkow panstwa kontrola nad gospodarka w tym biurami podrozy rzad zwala na obywateli.Trzeba bedzie nie za dlugo wynajmowac det ektywow do sprowdzania kondycji tych biur i wszczynac rozpracowania. To samo moze nasz czekac gdy bedziemy chcieli kupic w sklepie torebke czy plaszcz bo moze byc podrabiana marka byc sprzadawany pod wymslonej cenie itp. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama