Na Rynku w Jaworznie śpiewają sztuczne ptaki

  Na Rynku w Jaworznie śpiewają sztuczne ptaki

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wieża mediów w Jaworznie

  Wieża mediów w Jaworznie ©Wizualizacja UM Jaworzno

  Na rynku w Krakowie co godzinę słychać hejnał z wieży mariackiej. W Jaworznie nie z wieży, a z głośników będą rozbrzmiewać muzyka, komunikaty i... świergot ptaków. ZOBACZ< JAK PO PRZEBUDOWIE BĘDZIE WYGLĄDAŁ RYNEK
  Wieża mediów w Jaworznie

  Wieża mediów w Jaworznie ©Wizualizacja UM Jaworzno

  Ptasie trele mają bowiem relaksować osoby, które zechcą odpocząć na wyremontowanej starówce. Dźwięki będą dochodzić z ośmiu głośników rozmieszczonych w różnych miejscach placu.

  Firma, która zainstaluje kolumny, dokona tego po zakończeniu remontu starówki. A ten rozpocznie się dopiero w przyszłym roku - wiosną.

  - Trwają prace dookoła głównego miejskiego placu. Konsorcjum firm z Małopolski, które wygrało przetarg na remont rynku, jesienią zbuduje wjazd na parking przed halą widowiskowo-sportową i zmodernizuje ul. św. Barbary - wyjaśnia Marcin Miłek z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

  Co prawda właściwy remont rozpocznie się w przyszłym roku, ale już teraz odbywają się testy nagłośnienia na starówce. Kolumny zostaną umieszczone wzdłuż górnej pierzei rynku. Chodzi o to, by dźwięk rozchodził się równomiernie po wszystkich zakamarkach. Muzyka i śpiew ptaków mają działać kojąco. Nie będą głośne ani natarczywe.

  W przyszłym roku rynek w Jaworznie ma przejść gruntowną modernizację. Oprócz remontu samej płyty, pojawią się różne, dodatkowe elementy. Na rynku znajdą się między innymi fontanna, skoczki wodne, zegar słoneczny i wieża mediów. Koszt tej inwestycji wynosi prawie 20 mln złotych.

  Muzykalna starówka to patent nie tylko jaworznicki. Od kilku dobrych lat znane melodie mogą usłyszeć również mieszkańcy Mikołowa. Przyjemne dla ucha utwory rozbrzmiewają w określonych godzinach, od poniedziałku do czwartku o 9, 12, 15, 18 i 21, a od piątku do niedzieli o 9, 12, 15, 17, 18, 19, 20 i 21. Repertuar jest bogaty. Muzyka współgra ze strumieniem w rynkowej fontannie. Woda "porusza się" w rytm melodii.


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama