Remont dworca kolejowego w Będzinie nie ma końca [ZDJĘCIA]

  Remont dworca kolejowego w Będzinie nie ma końca [ZDJĘCIA]

  A. Zielonka, G. Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remont dworca kolejowego w Będzinie nie ma końca [ZDJĘCIA]
  1/30
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Dworzec kolejowy z definicji ma być miejscem, w którym pasażerowie kupują bilety na pociąg, dowiadują się o odjazdach i przyjazdach pociągów, oczekują na kurs. To w teorii. W praktyce jest różnie. Na przykład w Będzinie dworzec służy do remontowania i ciągłych przeróbek. To nie żart.
  Od sześciu lat pasażerowie, którzy korzystają z będzińskiego dworca, przyglądają się jego remontowi. Co prawda, już się zakończył, ale niewykluczone, że może ruszyć na nowo. Będzińscy urzędnicy dopatrują się tu sporej liczby usterek. Mówią, że to, co zostało zmodernizowane sześć lat temu, dziś nadaje się do wymiany (np. toalety), a co gorsza, okres gwarancji już minął! Prezydent Łukasz Komoniewski ma dwa tygodnie na dokonanie odbioru i ocenę, czy obiekt jest w pełni funkcjonalny. Podczas gdy kierownik robót twierdzi, że sześciu inspektorów oceniło remont wzorowo, władze Będzina mają inne zdanie.

  - Remont dworca, moim zdaniem, jeszcze się nie skończył - stwierdza krótko Łukasz Komoniewski.

  Modernizacja dworca kosztowała 7 mln zł i odbywała się w trzech etapach. Pierwszy miał miejsce w latach 2007-2008 (kapitalny remont dachu, wymiana stolarka okiennej, czyszczenie i malowanie elewacji budynku). Drugi etap to lata 2008-2009 i inwestycja związana m.in. z przebudową części dworca dla straży miejskiej, kas, toalet. Etap trzeci trwa od roku 2010. Powstał już parking na 30 aut, dostosowano też obiekt do osób niepełnosprawnych, zabudowano część holu. Czy potrzebne będą dalsze remonty, czas pokaże.

  Długotrwałe remonty to jednak nie tylko domena Będzina. Remont dworca w Bielsku-Białej, który zakończył się 2001 roku, trwał dokładnie 6 lat. Teraz Katowice mają opóźnienie w najbardziej spektakularnej - bo za miliard złotych - dworcowej modernizacji. Prace miały się zakończyć w czerwcu. Dziś wiadomo, że hala dworca ma być gotowa jeszcze w tym roku. Rok później gotowa będzie galeria handlowa.

  To nie koniec kolejowych rewelacji w naszym regionie. W Dąbrowie Górniczej zamiast dworca kolejowego będzie... sklep. Budynku od kolei nie chciało przejąć miasto, bo jego stan techniczny jest fatalny. Dworzec wydzierżawił więc dąbrowianin. Chce tam sprzedawać m.in. prasę, papierosy i napoje. Sklep nazwie "Stacja" ruszy już 1 sierpnia. W Jaworznie dworzec praktycznie nie działa. Nie ma tam już ani kas, ani poczekalni i informacji z megafonów o odjazdach pociągów.

  Ale nie we wszystkich miastach jest tak kiepsko. W Zawierciu nowoczesny dworzec już od kilku tygodni jest najlepszą wizytówką miasta. Remont trwał tylko nieco ponad rok. Dokładnie tak, jak zakładały plany. Niecały rok modernizowano dworzec w Tychach.

  Miasto przejęło go od PKP i wyremontowało. Trwa remont dworcowego budynku w Zabrzu. Zewnętrzna elewacja jest gotowa, ale pracy jeszcze będzie sporo. Koszt to 1,5 mln zł.
  Współpraca K. Kapusta


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EUROKOKO się skończyło. Wróciły "polskie zwyczaje",czyli-prowizorka

   Ponton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 130 / 126

   A "remontoweać " trzeba dalej.na cóż dwożec niepełnosprawnemu pasażerowi ,na wózku lub o kólach lub niewidomemu,gdy nie ma...podjazdu,windy na perony czy też zmienionej faktury sygnalizującej...rozwiń całość

   A "remontoweać " trzeba dalej.na cóż dwożec niepełnosprawnemu pasażerowi ,na wózku lub o kólach lub niewidomemu,gdy nie ma...podjazdu,windy na perony czy też zmienionej faktury sygnalizującej niebezpieczeństwo krawę dzi peronu:)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo