Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najgorsze dla alergików dni w roku

Aldona Minorczyk-Cichy
Kichasz, szczypią cię oczy, masz wysypkę? Dopadła cię alergia. Przed urlopem idź do lekarza, bo na wyjeździe, zwłaszcza w górach, te objawy mogą się nasilić i zepsuć ci radość z wypoczynku. I pamiętaj, na alergię cierpi już aż 40 procent Polaków, czyli niemal co drugi z nas!

Alergia może objawić się w każdym wieku. Na dodatek coraz więcej osób jest uczulonych na wiele alergenów jednocześnie. Zdarza się nawet, że alergia zagraża życiu. Według danych Światowej Organizacji Alergii (WAO), ponad 300 milionów ludzi na świecie choruje na astmę oskrzelową. Co roku z tego powodu umiera nawet 250 tysięcy osób. W kraju na tę chorobę cierpi 12 proc. osób. Niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy. Ludzi z atopowymi zapaleniami skóry jest około 9 proc, a najwięcej - bo aż 20 proc. - ma katar alergiczny.

Prof. Jerzy Jarząb, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii, ordynator Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu, podkreśla, że właśnie teraz mamy do czynienia z największym zagrożeniem alergią. - Wiosną pylenia drzew są krótkie, łatwiej się na nie przygotować. Teraz mamy końcówkę pylenia traw, a już zaczynają pylić grzyby pleśniowe oraz chwasty. To może być uciążliwe zwłaszcza w słoneczne, suche i gorące dni. Deszcz i wilgoć są korzystne dla alergików - podkreśla prof. Jarząb.

W aptekach pełno jest leków przeciwhistaminowych. Można je kupić bez recepty. Czy są skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne?

- Jedno opakowanie można przyjąć bezpiecznie. Jednak jeśli objawy nie ustępują, trzeba się zwrócić po poradę do lekarza rodzinnego lub alergologa. Jeśli nie mamy dostępu do leków antyalergicznych, można przyjąć wapno - wyjaśnia prof. Jerzy Jarząb.

Jego zdaniem kurację najlepiej zacząć na tydzień przed wyjazdem. Dodaje też, że przed przyjęciem leku trzeba koniecznie przeczytać ulotkę. Leki najnowszej generacji są bezpieczne. Niektóre mogą jednak powodować senność, ograniczać koncentrację, co może być niebezpieczne np. w przypadku kierowców. Na wszelki wypadek lepiej więc lek przyjmować przed pójściem spać. No i unikać alkoholu.

W urlopowym niezbędniku alergika oprócz leku przeciw-histaminowego powinny znaleźć się krople na katar sienny. Najlepiej poprosić o nie lekarza, ale jeśli się zagapimy, można je też dostać w aptece bez recepty. Do tego krople do oczu na alergiczne zapalenie spojówek.

- Nie zapominajmy, że o tej porze roku możliwe jest wystąpienie reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych po kontakcie np. z trawami czy barszczem Sosnowskiego. Reakcje bywają bardzo silne. Można je porównać z poparzeniem - ostrzega prof. Jerzy Jarząb.

Mamy także szczyt sezonu, jeśli chodzi o owady błonkoskrzydłe (np. osy, pszczoły, szerszenia, mrówki). Dlatego osoby, które miały z nimi nieprzyjemne kontakty, powinny się zabezpieczyć w środki z kortyzonem do odkażania miejsc po użądleniu. W aptekach są także dostępne zestawy ratujące życie czy strzykawki z adrenaliną do użycia w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

- Osoba, która w przeszłości miała wstrząs, powinna udać się do lekarza, by ten rozważył przepisanie takiego zestawu - podkreśla prof. Jarząb.

Dla alergika najważniejszą wskazówką przy planowaniu urlopu jest kalendarz pyleń i komunikaty o stężeniu pyłków w poszczególnych rejonach kraju. Można je znaleźć w internecie. Jednocześnie warto pamiętać, że zbyt gwałtowne zmiany temperatury, klimatu, ciśnienia mogą fatalnie wpłynąć na samopoczucie alergików.

Dobrze też wiedzieć, że najkorzystniejszy dla alergika jest wyjazd nad morze. Tam stężenie alergenów w powietrzu jest mniejsze, a te które są w powietrzu aż tak bardzo nie dokuczają. Kąpiele w morskiej wodzie dodatkowo są znakomitą kuracją dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Lepiej natomiast unikać wyjazdów w góry. Niskie stężenie pyłków w powietrzu występuje tylko w wyższych partiach gór, czyli powyżej 1000-2000 m n.p.m. Na pozostałym obszarze jest jak na nizinach.

Znasz inne sposoby zwalczania bądź zapobiegania alergii? Napisz


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najgorsze dla alergików dni w roku - Dziennik Zachodni