Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA: Trąby powietrzne zbliżają się do nas! [WIDEO]

Ola Szatan
Trąba powietrzna przeszłą nad Tychami
Trąba powietrzna przeszłą nad Tychami ARC Dziennik Zachodni
W weekend spoglądajmy z uwagą w niebo, bo możemy spodziewać się opadów, burz i gradobicia. Podczas burz wiatr może wiać z prędkością 80 km/h. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało ostrzeżenie, w którym nie wykluczyło powstawania gwałtownych zjawisk, w tym trąb powietrznych. Także w województwie śląskim.

Czy można takie trąby przewidzieć? Co robić, gdy nadchodzą? Czy w naszym zurbanizowanym regionie jesteśmy bezpieczniejsi niż na terenach rolniczych? O to pytamy fachowców.

Okazuje się, że trąby powietrzne nie są niczym nowym w klimacie Polski. Pierwsza trąba powietrzna pojawiła się już w 1931 roku w Lublinie.

Zdaniem klimatolog prof. Haliny Lorenc, prowadzony od 1989 roku monitoring wskazuje, że w ostatnich latach trąb jest więcej, ok. 6-7 w sezonie (maj-wrzesień). Są też intensywniejsze.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Trąba powietrzna nad Tychami WIDEO i ZDJĘCIA

- Jeszcze do 2000 r. mieliśmy ich 3-4 w całym sezonie. Ich rekordową liczbę obserwowaliśmy w 2010 r., było aż 20 trąb powietrznych w Polsce - podkreśla Halina Lorenc, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nie traćmy czujności podczas całych wakacji. Statystyki wykazują, że największe prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych jest w sierpniu.

Do końca tygodnia pogoda nie będzie spokojna. Choć według ostrożnych prognoz synoptyków, najbardziej dynamicznych zjawisk - i ostrzeżeń dla kilku województw o możliwości powstania trąb powietrznych - mogliśmy się spodziewać wczoraj, to nie możemy jeszcze w pełni odetchnąć z ulgą. Sezon na trąby powietrzne w Polsce trwa, a według statystyk, największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypada na sierpień. Na szczęście w naszym kraju nie występują tak gwałtowne tornada jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie promień lejka chmury może wynieść nawet... kilkaset kilometrów!

ZOBACZ, JAK TRĄBA POWIETRZNA PORYWA AUTOBUS ZESPOŁU ŚLĄSK

Rozmowa z klimatolog prof. Haliną Lorenc, z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Jakie miejsca w Polsce są najbardziej narażone na powstawanie trąb?
Obszarem, gdzie najczęściej tworzą się trąby powietrzne jest rejon położony na wchód od Opola. Drugim obszarem generującym powstawanie takich komórek konwekcyjnych, które potencjalnie mogą wywołać warunki do powstania trąb powietrznych, jest zawietrzna strona Beskidu Niskiego. Z tych rejonów, przy równoczesnym zaistnieniu odpowiednich warunków fizycznych atmosfery, mogą one wędrować w kierunku północno-wschodnim, przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Wyżynę Łódzką, południową część Mazowsza i przemieszczać się w kierunku Podlasia oraz północno-wschodniej Polski.

Możecie przewidzieć pojawienie się trąby powietrznej w danym rejonie?
Możemy przewidzieć, że utworzy się sytuacja meteorologiczna, w której będą występowały groźne zjawiska pogodowe. Natomiast samej trąby nie można zidentyfikować bezpośrednio z danym miejscem, ze względu na pewien ograniczony sposób monitorowania atmosfery. Możliwości te kończą się w odległości ok. 40 kilometrów od radaru, który rejestruje przesuwające się ławice chmur. Dodatkowo, trąba powietrzna jest zjawiskiem bardzo dynamicznym, czyli od momentu pojawienia się pierwszych symptomów do pełnego jej rozwoju upływają dziesiątki minut.

Czy ukształtowanie terenu: płaskie, górzyste ma znaczenie dla powstawania trąb powietrznych?
Tak. Tak zwane "czynniki lokalne" bardzo wpływają na ukształtowanie się trąby powietrznej. Głównie sąsiedztwo różnych fizycznie powierzchni: piasków, lasów, zbóż dojrzewających, pól kartofli, łąk, zalesienia... To wszystko ma inne pochłanianie promieniowania słonecznego i inne oddawanie tego ciepła. Trąba powietrzna niekiedy przemieszcza się drogą asfaltową, która podoba jej się tylko dlatego, że to najbardziej nagrzana powierzchnia, nad którą ta trąba "doładowuje" się energetycznie.

Osoby mieszkające w bardziej zabudowanych terenach są bezpieczniejsze?
Bodajże w maju 2005 roku w południowej części Wrocławia wiatr szkwałowy zniszczył południowe obszary miasta - obszary podmiejskie. Faktem jest, że trąby powietrzne do tej pory raczej były spotykane na terenach otwartych, nie w miastach. Co nie znaczy, że nie mogą wystąpić na obszarach silnie zabudowanych.

Jaką energię ma trąba powietrzna? Może zniszczyć duży budynek mieszkalny lub biurowiec stojący na wolnej powierzchni?
W 1931 roku w Lublinie na stacji kolejowej stał pociąg naładowany rudą żelaza i ten pociąg został przewrócony przez trąbę powietrzną. Nie wiem, jaką ma energię, ale prędkości wiatru w wirze takiej trąby mogą dochodzić do 120 metrów na sekundę.

Jak chronić się, gdy widzimy, że coś niepokojącego zaczyna dziać się na niebie?
Jeśli mieszkamy w domach podpiwniczonych, a takich jest chyba najwięcej, to należy schronić się w piwnicy. Najniżej położone pomieszczenia to jednocześnie najbardziej bezpieczne miejsce.
Rozmawiała: Ola Szatan


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo