49. Tydzień Kultury Beskidziej 2012 [PROGRAM]

  49. Tydzień Kultury Beskidziej 2012 [PROGRAM]

  redakcja

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  49. Tydzień Kultury Beskidziej 2012 [PROGRAM]

  ©arc.

  Jest coś takiego w tym wydarzeniu, co sprawia, że czeka się na niego niecierpliwie. Może to ta energia pomnożona przez sumę radosnych muzycznych rytmów, żywiołowego tańca i egzotyki każe odliczać dni do rozpoczęcia 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej? Przecież to właśnie w Beskidach raz w roku tydzień składa się z dziewięciu dni. Na pięciu estradach głównych i w czterech miejscowościach, gdzie odbywają się imprezy towarzyszące i prezentacje można nie tylko obejrzeć i posłuchać, ale nawet dotknąć swojskich górali i najbardziej egzotycznych tancerzy.
  49. Tydzień Kultury Beskidziej 2012 [PROGRAM]

  ©arc.

  - W tym roku będzie trochę inaczej niż zwykle - mówi Sabina Bugaj, dyrektor Biura Organizacyjnego TKB w Szczyrku. Zdradza, że tym razem estrada zostanie rozstawiona w rejonie... skoczni narciarskich Skalite. Wszystko dlatego, że trwa modernizacja amfiteatru, gdzie w ostatnich latach odbywały się koncerty TKB.
  - W pewnym sensie wracamy do korzeni, bo kiedyś już tak było, że koncerty odbywały się przy skoczni, w takiej nietypowej scenerii - zaznacza Sabina Bugaj.

  Nawiązania do przeszłości szukają także w Żywcu, gdzie tym roku, tak jak kiedyś, w plenerze organizatorzy zdecydowali się zaprosić wszystkich na... dyskotekę.
  Ale oczy widzów i tak skierowane będą na deski estrady, na których zatańczą artyści z różnych tron Polski i świata.

  W tym roku największa i najstarsza w Polsce i Europie impreza folklorystyczna potrwa od 28 lipca do 5 sierpnia. Na pięciu estradach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Będzie można zobaczyć zespoły reprezentujące Nowosądecczyznę, Podhale, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Zaolzie oraz górali czadeckich.

  Największe zainteresowanie zawsze wzbudzają zespoły z innych krajów. W tym roku pojawią się reprezentanci 15 państw z Europy, Azji i Ameryki Południowej, m.in.: Hiszpanii, Turcji, Rosji, Ukrainy, Węgier, Iraku oraz Chile.

  One wezmą udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych, jakie zaplanowano w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle w dniach 1-4 sierpnia. Z kolei w żywcu tradycyjnie odbędzie się Festiwal Folkloru Górali Polskich. Uczestnicy festiwalu górali ubiegają się o Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca, Grand Prix MSF i sześć równorzędnych nagród mają wymiar honorowy. Ich zdobywcy odbiorą ozdobnie oprawione piękne koniakowskie koronki, ufundowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, głównego organizatora i koordynatora TKB.

  Ale folklor królował będzie również w Istebnej, Jabłonkowie i Ujsołach, gdzie odbywać się będą Festyn Istebniański (warto wybrać się, by zobaczyć, jak bardzo zmienił się amfiteatr Pod Skocznią), Gorolski Święto i Wawrzyńcowe Hudy. Z kolei w Bielsku-Białej niektóre zespoły uczestniczące w TKB będzie można zobaczyć w Galerii Sfera.
  1 3 4 5 ... 11 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama