Kapitan przeprasza

Piłkarze Ruchu po ośmiu miesiącach przerwy wrócili na Stadion Śląski. Okazało się, że z terminem przeprowadzki trafili idealnie, bowiem w trakcie spotkania z Legią (0:1) najpierw padał deszcz, a później także śnieg i podgrzewana płyta chorzowskiego giganta bardzo się przydała.

Mimo zielonej murawy zimowa aura i tak miała wpływ na poziom spotkania, które było kiepskim widowiskiem. Na boisku mnożyły się niedokładności, a fauli było znacznie więcej niż strzałów. Na tym większe słowa uznania zasłużyli więc kibice "niebieskich", którzy w liczbie prawie 10 tysięcy zasiedli na trybunach i przez całe spotkanie głośnym dopingiem wspierali swoich ulubieńców. Niespełna tysiąc sympatyków gości również nie żałowało gardeł, więc atmosfera, w przeciwieństwie do temperatury, była w Chorzowie naprawdę gorąca.

W I połowie częściej przy piłce była Legia, ale z jej przewagi poza kilkoma rzutami rożnymi niewiele wynikało. Najbliższy szczęścia był Maciej Iwański. Po strzale lidera warszawian z 10 m Krzysztof Pilarz instynktownie odbił piłkę, a ta otarła się jeszcze o słupek i wyszła na róg. Gospodarze atakowali rzadziej, lecz za to byli groźniejsi. W 22 minucie mieli wymarzoną okazję do zdobycia prowadzenia. W polu karnym Jan Mucha staranował grającego po raz pierwszy od 7 grudnia ub. r. w podstawowej jedenastce Remigiusza Jezierskiego. Lubelski sędzia Paweł Gil chwilę się wahał, ale w końcu odgwizdał faul bramkarza Legii i podyktował jedenastkę. Do ustawionej na "wapnie" piłki podszedł Wojciech Grzyb. Niestety kapitan chorzowian strzelił w sposób sygnalizowany i słowacki golkiper popisał się skuteczną interwencją, którą naprawił swój wcześniejszy błąd.

- Gdybym wykorzystał karnego, to pewnie wygralibyśmy ten mecz, bo Legia wcale nie była od nas lepsza. Powinienem strzelić mocniej, a wówczas bramkarz nawet jeśli wyczułby moje intencje, to i tak nie zdołałby odbić piłki. W szatni przeproszę kolegów za tą jedenastkę. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że był to mój pierwszy przestrzelony karny w lidze - powiedział Wojciech Grzyb.

Po przerwie śnieg padał jeszcze gęstszy, w końcu padła też bramka. Po dośrodkowaniu Macieja Iwańskiego z najbliższej odległości piłkę w siatce umieścił Takesure Chinyanama. Była to odpowiedź warszawian na niewykorzystaną przez chorzowian sytuację Marcina Zająca. Chwilę wcześniej potężnie z dystansu strzelał pomocnik Ruchu Maciej Scherfchen. Jan Mucha odbił piłkę przed siebie i dopadł do niej popularny "Kicaj", który miał przed sobą pustą bramkę, a jednak strzelił wprost w bramkarza. Ruch do końca starał się zmienić niekorzystny rezultat, lecz nie potrafił już postraszyć Legii. Po raz kolejny chorzowianie stracili punkty z powodu własnej nieskuteczności.

- Po ostatnich nieudanych wyjazdach chcieliśmy tu za wszelką cenę wygrać i bardzo cieszymy się, że przełamaliśmy tą kiepską passę na obcych boiskach i wywieźliśmy z Chorzowa trzy punkty - stwierdził najlepszy gracz gości Maciej Iwański.

Zdaniem trenerów

Bogusław Pietrzak (Ruch Chorzów)

Dziękuję zawodnikom za bardzo dobrą grę i duże zaangażowanie. Obawiałem się Ruchu, ale okazało się, że byliśmy dobrze przygotowani motorycznie do tego spotkania. Nasze zwycięstwo było w pełni zasłużone. Gdybyśmy mieli więcej szczęścia to mogliśmy w Chorzowie wygrać jeszcze wyżej.

Jan Urban (Legia Warszawa)

To był mecz walki i moi zawodnicy podjęli walkę ze Śląskiem. Niestety po raz kolejny nie potrafiliśmy wykorzystać naszych sytuacji strzeleckich. Przez pierwsze minuty II połowy myślami byliśmy chyba jeszcze w szatni i przeciwnik nas pokarał dwoma bramkami. Śląsk rzeczywiście wygrał zasłużenie.