Ważne
  Sięgnij po dotacje na zakup podręczników [WYPRAWKA SZKOLNA]

  Sięgnij po dotacje na zakup podręczników [WYPRAWKA SZKOLNA]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  13-letnia Agata Gomułka z Sosnowca wczoraj kupowała podręczniki do I klasy gimnazjum
  1/2
  przejdź do galerii

  13-letnia Agata Gomułka z Sosnowca wczoraj kupowała podręczniki do I klasy gimnazjum ©Katarzyna Domagała

  Od 180 do 352 złotych dotacji. Tyle w nadchodzącym roku szkolnym mogą otrzymać rodzice na zakup podręczników szkolnych dla swoich pociech. Pieniądze przyznawane są w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna". By je otrzymać dochód w rodzinie nie może przekraczać określonych progów finansowych, które w tym roku wzrosły oraz znaleźć czas - co nieraz jest o wiele trudniejsze - by wypełnić wniosek, zebrać i zanieść niezbędną dokumentację.
  - Dla uczniów, którzy w tym roku idą do I klasy szkoły podstawowej próg finansowy wzrósł z 351 zł do 456 zł netto dochodu na osobę w rodzinie, zaś w klasach II, III, IV szkoły podstawowej i I klasie szkoły ponadgimnazjalnej zmienił się z 504 zł do 539 zł - wylicza Bożena Skomorowska z biura prasowego MEN-u. I jak dodaje, w tym roku jeszcze od samorządów, które same ustalają termin składania wniosków, będzie zależało, według których progów dotacja będzie udzielana.

  Jednak jak zauważa Anna Gałek z Sosnowca, mama 10 - letniego Grzesia, którą wczoraj spotkaliśmy w księgarni edukacyjnej, ich pułap, nawet po podwyższeniu nadal jest zdecydowanie zbyt niski.

  - Niestety, tak jak większość rodziców nie mieszczę się w nim, a zakup podręczników, to ogromny wydatek, za książki już zapłaciłam 267 złotych, a to była dopiero pierwsza wizyta w księgarni - zauważa pani Anna. I jak dodaje, w tym roku czekała na nią wyjątkowo niemiła niespodzianka, bowiem wraz z wejściem w życie nowej podstawy programowej w IV klasie szkoły podstawowej, wszystkie podręczniki musi kupić nowe.

  - Szacuje, że w tym roku na zeszyty, długopisy, podręczniki - wszystko, co jest potrzebne córce w szkole - wydam 500 - 600 zł - wylicza Sylwester Gomułka, tata 13 - letniej Agaty, których również spotkaliśmy wczoraj w księgarni edukacyjnej. Jemu również nie przysługuje "Wyprawka".

  O dotacje mogą starać się rodzice uczniów, którzy od września pójdą do I-IV klasy szkoły podstawowej, klasy I-IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasy I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, klasy IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasy IV ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasy I liceum plastycznego lub klasy I albo VII ogólnokształcącej szkoły baletowej. Dodatkowo programem zostaną objęci uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniowie, u których stwierdzono minimum dwie różne niepełnosprawności (tzw. niepełnosprawność sprzężona - osoba niedowidzi i jest po części sparaliżowana). Dodatkowo 5 proc. rodziców, których dochód przekracza określone progi finansowe również będzie mogło starać się o uzyskanie dotacji.

  W tegorocznej edycji programu dofinansowanie wyniesie: 180 zł dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, 210 zł dla uczniów klas IV szkoły podstawowej oraz niepełnosprawnych uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, 325 zł dla niepełnosprawnych uczniów gimnazjum, 352 zł dla uczniów klasy I szkół ponadgimnazjalnych i niepełnosprawnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Z województwa śląskiego do programu zostało zgłoszonych 30 tys. 036 uczniów, w tym 8 tys. 095 z nich z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

  Jak informuje Anna Wietrzyk, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach, w zeszłym roku programem objętych zostało 22 688 uczniów z naszego regionu. Otrzymali oni łącznie 4 mln 599 tys. 142 zł, czyli 66,21 proc. puli, która była do podziału. To całkiem dobry wynik, bowiem w 2010 roku z pomocy skorzystało zaledwie 48 proc. uprawnionych.

  Podpowiadamy, krok po kroku, jak ubiegać się o "Wyprawkę szkolną"  1. Wniosek należy złożyć u dyrektora szkoły, do której będzie chodziło nasze dziecko w roku szkolnym 2012/13 (wzór opracowuje dyrektor szkoły). Może złożyć go rodzic ucznia, prawny opiekun, rodzic zastępczy, a także nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba - za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych. Składa się go w terminie ustalonym przez wójta gminy, burmistrza miasta lub prezydenta miasta.

  2. W zależności od tego, do której klasy pójdzie nasze dziecko, do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość netto wszystkich dochodów rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc składania wniosku, np.: zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości wynagrodzenia, zaświadczenie z MOPS o wysokości wszystkich świadczeń wypłacanych przez placówkę, dokument potwierdzający wysokość otrzymywanych alimentów (wyrok sądowy, ugoda sądowa, zaświadczenie od komornika, przekaz pocztowy), zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego i wysokości ewentualnych świadczeń wypłacanych przez PUP czy odcinek emerytury/renty lub wyciąg bankowy zawierający informację o wysokości świadczenia wraz z aktualną decyzją ZUS o wysokości pobieranych świadczeń. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów oświadczenie o wysokości dochodów.

  3. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego do wniosku rodzice nie muszą dołączać zaświadczenia o wysokości dochodów. Wtedy należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

  4. Zwrot kosztów zakupów podręczników możliwy jest po przedstawieniu dowodu zakupu, czyli faktury VAT. Zwrotu dokonuje dyrektor szkoły, który otrzymuje dotację dla uczniów. Faktura VAT powinna być wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego lub rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. Zaś zwrot kosztów zakupu książek powinien nastąpić do 15 listopada 2012 r.


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ......

   MIJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 105

   Nie jestem menelem,a matką wychowującą samotnie trójkę dzieci ,klasy 1 ,2 i 2 gimnazjalna.Na same podręczniki potrzebuję około tysiąca złotych...w lipcu zarobiłam niecałe 800zł,alimenty to drugie...rozwiń całość

   Nie jestem menelem,a matką wychowującą samotnie trójkę dzieci ,klasy 1 ,2 i 2 gimnazjalna.Na same podręczniki potrzebuję około tysiąca złotych...w lipcu zarobiłam niecałe 800zł,alimenty to drugie tyle ,do tego doliczą pomoc mopsu,dodatek do mieszkania i dochód przekroczony.Wynik-dzieci pójdą do szkoły bez książek -chyba ,że trafię w totka do końca września.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo! Brawo państwo platformowe!

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 112 / 108

   W tym sqrfiałym kraju opłaca się być jedynie menelem! Bo takich ten ...... rząd chętnie sPOnsoruje!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama