Za Olzą atakuje groźna bakteria. Czeski Sanepid uspokaja:...

  Za Olzą atakuje groźna bakteria. Czeski Sanepid uspokaja: nie ma powodu do strachu

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Clostridium difficile

  Clostridium difficile ©arc

  W Czechach przybywa zgonów spowodowanych bakterią clostridium - alarmują media za Olzą. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku zakaziły się nią 124 osoby, głównie na północnych Morawach i Zaolziu. 14 osób zmarło, z czego aż pięć było pacjentami szpitala w Opawie.
  Clostridium difficile

  Clostridium difficile ©arc

  Irena Martinková, epidemiolog Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ost-rawie uspokaja jednak i przekonuje, że żadna epidemia nam nie grozi. Specjalistka przyznaje, że do zakażeń dochodzi najczęściej w szpitalach podczas terapii antybiotykowych, ale zapewnia, że czeskie służby sanitarne nie obserwują wzmożonej liczby zachorowań. - Rzeczywiście zgłoszono nam 124 przypadków zakażeń, ale zmarły tylko dwie osoby - dementuje medialne doniesienia. - Dla porównania w 2010 r. odnotowaliśmy 82 przypadków zachorowań, w tym 1 zgon, a w 2011 r. 240 zachorowań i 4 zgony - dodaje.

  Pierwsze przypadki zakażeń bakterią clostridium zanotowano w Kanadzie w 2002 r. Później bakteria przedostała się do Wielkiej Brytanii. W Czechach pierwsze zakażenia clostridium stwierdzono dwa lata temu. I wtedy po raz pierwszy za Olzą zrobiło się o niej głośno. Zdaniem Martinkovej zakażenia clostridium są jednak problemem ogolnoświatowym, a do infekcji może dojść nie tylko w szpitalu. - Bakteria może się bowiem uaktywnić także w czasie domowego zażywania antybiotyków - tłumaczy.

  Clostridium difficile występuje powszechnie w środowisku, w ziemi, wodzie, w organizmach zwierząt i ludzi. Szacuje się, że drobnoustrój kolonizuje około 5 procent zdrowych dorosłych oraz 15-70 proc. niemowląt.

  Do lat siedemdziesiątych XX w. nie potwierdzono jego roli w schorzeniach u ludzi. Obecnie wiadomo jednak, że jest jednym z głównych czynników powodujących zakażenia jelitowe w szpitalach, u chorych leczonych antybiotykami, które zmieniają stan flory bakteryjnej jelit. Atak bakterii prowadzi z reguły do gwałtownego odwodnienia organizmu, a najbardziej narażeni na jego konsekwencje są ludzie starsi i schorowani.


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama