Tauron Nowa Muzyka 2015 rusza już w czwartek. Co zobaczą...

  Tauron Nowa Muzyka 2015 rusza już w czwartek. Co zobaczą uczestnicy festiwalu?

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tauron Nowa Muzyka 2014
  1/12
  przejdź do galerii

  Tauron Nowa Muzyka 2014 ©Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni

  Tauron Nowa Muzyka 2015: W czwartek w Katowicach rozpoczyna się festiwal Tauron Nowa Muzyka, impreza, która od wielu lat uchodzi za najlepszy mały festiwal muzyczny w Europie. Tegoroczna jej odsłona będzie jubileuszowa dziesiąta. I po wielkim ubiegłorocznym powrocie z Doliny Trzech Stawów na teren po kopalni Katowice, w tym roku odbędzie się w tym samym miejscu, tyle że już nie na placu budowy, a terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego. I nie tylko tu.
  Tauron Nowa Muzyka 2015: Festiwal muzyki z pogranicza elektroniki, ale też jazzu, który przyciąga tysiące ludzi z całej Polski i zagranicy, będzie świetną okazją do promocji Katowic. Festiwalowicze nie tylko zobaczą efekty trwających ostatnie lata inwestycji, czyli teren dawnej kopalni Katowice przeobrażony w pięknie urządzoną strefę kultury, ale i zajrzą do wybudowanych tu gmachów. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie bowiem festiwalowa scena główna (jak mówią organizatorzy, będzie to wartość dodana wydarzenia, bo gmach jest nowy, a do tego ze świetną akustyką), a w gmachu NOSPR zaplanowano koncerty, w tym koncert otwarcia i zamknięcia festiwalu.

  Będą mieli okazję zwiedzić również otwarte pod koniec czerwca nowe Muzeum Śląskie, bo w ramach biletów na Nową Muzykę podziemne wystawy będą mogli zobaczyć bezpłatnie. Co ważne w dniach, gdy FNM będzie się odbywał muzeum będzie też dostępne dla mieszkańców regionu.

  Jednak atrakcji, nie muzycznych, dla uczestników festiwalu będzie znacznie więcej. Katowice przygotowały dla festiwalowiczów wycieczki po Nikiszowcu, Strefie Kultury, dla bardziej aktywnych jest wspinaczka po hałdzie w kopalni węgla kamiennego Murcki, ze szczytu której widać zaskakującą, bo bardzo zieloną, panoramę Górnego Śląska. Planowana jest też wycieczka do rezerwatu bukowego, który sąsiaduje z czterema kopalniami oraz do Walcowni Cynku w Szopienicach, w której można oglądać zabytkowy ciąg służący do walcowania blachy uruchomiony w 1904 roku. Wycieczki będą organizowane w piątek o godzinie 14.00 i 17.00., w sobotę o 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00 i w niedzielę 11.00 i 14.00.

  Czas trwania: 3 godziny, udział bezpłatny (z wyjątkiem wejścia do Walcowni Cynku - 10 zł), sugerowana wcześniejsza rezerwacja miejsc: totu@promarte.plsugerowana wcześniejsza rezerwacja miejsc: totu@promarte.pl 

  Dla uczestników TNM przygotowano też wycieczkę poKkanale Gliwickim. Trasa obejmuje rejs do jednej z największych śluz wodnych w kraju. Położona w okolicach Pyskowic, nieopodal zbiornika Dzierżno Małe, dwukomorowa śluza zmienia poziom wody o 10 metrów. Dzierżno to jedna z sześciu śluz usytuowanych na Kanale Gliwickim. Podczas pracy zużywa  9,5 tys. m³ wody. 
   
  Poza śluzowaniem, uczestnicy rejsu będą mieli okazję przepłynąć pod starym mostem kolejowym, zobaczą obrotnicę do ładowania barek i przyjrzą się zabudowaniom łabędzkiej Huty. Przy odrobinie szczęścia będzie można też podejrzeć życie kormoranów, bytujących w tutejszej kolonii. Wszystko to w towarzystwie pysznego jedzenia przygotowanego specjalnie na tą okazję. 

  Wycieczka odbędzie się w sobotę, start o 12., wyjazd z placu przed Spodkiem. Koszt to 120 zł, obowiązują rezerwacje miejsc: totu@promarte.pl


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama