Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej powstanie...

  Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister
  1/3
  przejdź do galerii

  W Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.
  ©DziennikZachodni

  Połączenie sił oddziałów onkologicznych dla dzieci to szansa na skuteczniejsze leczenie i większe środki finansowe na badania naukowe. W Zabrzu powstanie Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.
  Powstała koncepcja utworzenia w naszym województwie Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, jako ośrodka ponadregionalnego w leczeniu tych schorzeń u pacjentów poniżej 18 roku życia. Co roku raka w tej grupie wiekowej diagnozuje się w województwie u 120 dzieci. W kraju u ponad tysiąca.

  Najczęściej to białaczki, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego oraz chłoniaki. Wiele z nich jest zbyt późno diagnozowanych.

  - Tworzenie takich ośrodków to ogólnoeuropejska tendencja - wyjaśnia prof. Tomasz Szczepański, wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM.

  Utworzenie Centrum dałoby możliwość włączenia go do Europejskiej Sieci Onkologii Dziecięcej, co z kolei przyniosłoby korzyści w postaci wspólnych badań i wymiany naukowej. Większy ośrodek ma większą siłę przebicia na rynku medycznym oraz w negocjacjach zarówno z płatnikiem jak i firmami oferującymi innowacyjne terapie. Poza tym skupienie wszystkich sił medycznych w jednym ośrodku jest korzystne dla lekarzy, bo mieliby szansę na zapoznanie się, diagnostykę i terapię większej liczby pacjentów z określonymi schorzeniami.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama