Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu

Agata Pustułka
W Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał  w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.
W Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala. DziennikZachodni
Połączenie sił oddziałów onkologicznych dla dzieci to szansa na skuteczniejsze leczenie i większe środki finansowe na badania naukowe. W Zabrzu powstanie Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Powstała koncepcja utworzenia w naszym województwie Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, jako ośrodka ponadregionalnego w leczeniu tych schorzeń u pacjentów poniżej 18 roku życia. Co roku raka w tej grupie wiekowej diagnozuje się w województwie u 120 dzieci. W kraju u ponad tysiąca.

Najczęściej to białaczki, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego oraz chłoniaki. Wiele z nich jest zbyt późno diagnozowanych.

- Tworzenie takich ośrodków to ogólnoeuropejska tendencja - wyjaśnia prof. Tomasz Szczepański, wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM.

Utworzenie Centrum dałoby możliwość włączenia go do Europejskiej Sieci Onkologii Dziecięcej, co z kolei przyniosłoby korzyści w postaci wspólnych badań i wymiany naukowej. Większy ośrodek ma większą siłę przebicia na rynku medycznym oraz w negocjacjach zarówno z płatnikiem jak i firmami oferującymi innowacyjne terapie. Poza tym skupienie wszystkich sił medycznych w jednym ośrodku jest korzystne dla lekarzy, bo mieliby szansę na zapoznanie się, diagnostykę i terapię większej liczby pacjentów z określonymi schorzeniami.
Teraz w regionie działają trzy oddziały onkologii dziecięcej: w Zabrzu, Katowicach oraz Chorzowie. Wszystkie w ramach szpitali dziecięcych. Idea powołania Centrum urodziła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdy wojewodą był Zygmunt Łukaszczyk. Koszt przedsięwzięcia oceniono na od 80 do 100 mln zł (wraz w wyposażeniem).

"Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Partnerem charytatywnym jest fundacja "Iskierka", która ma wesprzeć stworzenie w ramach ośrodka unikatowego oddziału rehabilitacyjnego. Pod kątem rehabilitacji ma w nim być zorganizowana sala zabaw "Małpi gaj", w której znajdzie się m.in. wielki basen wypełniony plastikowymi piłeczkami.

- Oczywiście wszystkie elementy zabawy będą podporządkowane celowi medycznemu i konsultowane ze specjalistami - wyjaśnia prezes fundacji "Iskierka" Jolanta Czernicka-Siwecka. - Na całym świecie fundacje wspierają onkologię - także w zakresie finansowania nowatorskich terapii. U nas musimy nagłaśniać tego typu zbiórki jak ostatnio w przypadku naszej pacjentki Paulinki Szołtysek. W innych krajach o przekazaniu określonej kwoty decyduje rada fundacji po zasięgnięciu opinii lekarza prowadzącego - dodaje prof. Szczepański.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!