Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bakteria Legionella w Śląskim Centrum Urologii w Chorzowie

KR
Tak wygląda bakteria legionella
Tak wygląda bakteria legionella Janice Haney Carr
Przeprowadzone przez chorzowski sanepid rutynowe badania jakości ciepłej wody użytkowej wykazały, że w Śląskim Centrum Urologii (ul. Strzelców Bytomskich) została przekroczona dopuszczalna liczba bakterii Legionella. Bakteria może powodować ciężkie zapalenie płuc.

Podczas rutynowej kontroli, jaką prowadzi chorzowski sanepid w obiektach użyteczności publicznej, wykazały, że w instalacji ciepłej wody użytkowej Śląskiego Centrum Urologii został przekroczony dopuszczalny limit bakterii legionella.

- Będzie wydana decyzja, żeby doprowadzić parametry wody użytkowej do zgodnych z rozporządzeniem - mówi Urszula Mendera - Bożek, dyrektor stacji sanitarno - epidemiologicznej w Chorzowie.

Aby pozbyć się bakterii, trzeba teraz przepłukać sieć oraz przegrzać instalację. Właśnie pod wpływem temperatury, groźne bakterie są niszczone. Kontakt z nimi może wywołać np. zapalenie płuc.

- Szczególnie na nie narażeni są pacjenci korzystający z pryszniców. Najczęściej bakterie te znajduje się właśnie w wodnym aerozolu - wyjaśnia Mendera - Bożek.

Zachorowania wywołane przez pałeczki Legionella określane są jako legionelozy, a najczęściej występujące typy zachorowań to: choroba legionistów (ciężkie zapalenie płuc) i gorączka Pontiac. Postać płucna stanowi od 3 do 8% wszystkich zachorowań wywołanych przez pałeczki Legionella. Towarzyszy jej suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości.
Śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest bardzo duża, wynosi od 15 do 20%, przy czym szacuje się, że postać ta występuje jedynie u ok. 2% osób narażonych na zakażenie.

Idealnym mejscem wzrostu tych bakterii są między innymi instalacje wodociągowe ciepłej wody, systemy klimatyzacyjne oraz obiegi wód chłodniczych. Bakterie te mogą kolonizować wewnętrzne części rur z ciepłą wodą, zbiorniki na ciepłą wodę, perlatory zaworów czerpalnych ( w tym głowice natryskowe pryszniców). Właśnie w takich systemach wodociągowych na początku grudnia 2008 r. wykryto bakterie legionelozy w szczecińskim szpitalu w Zdrojach oraz w marcu 2009 r. w akademikach SGH w Warszawie.

Jakie działania podejmie szpital w celu oczyszczenia instalacji? Jak długo może to potrwać oraz w jaki sposób pacjenci mają zabezpieczony dostęp do ciepłej wody?

Więcej informacji wkrótce.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!