Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała ma rolkostradę! [ZDJĘCIA Z OTWARCIA]

Łukasz Klimaniec
Rolkostrada w Bielsku-Białej
Rolkostrada w Bielsku-Białej Łukasz Klimaniec
Specjalny, 800-metrowy tor przeznaczony tylko dla osób jeżdżących na rolkach, został oficjalnie uruchomiony w środę w Bielsku-Białej przy lotnisku w Aleksandrowicach. – Super! Właśnie tego brakowało – zachwalają rolkarze, którzy dotąd jeździli po ścieżce rowerowej lub trakcie dla pieszych.

Rolkostrada, najdłuższa według bielskich urzędników w kraju, znajduje się przy bielskim lotnisku w Aleksandrowicach wzdłuż ulic Zwardońskiej i Antycznej. W środę skorzystało z niej mnóstwo miłośników rolek – tych najmłodszych i już dorosłych.

- To świetny pomysł, dzieci są zadowolone – przyznała Urszula Cur, która pomagała jeździć wnuczce Nikoli Dudzie. Nikola na rolkach uczy się jeździć raptem od czterech dni, towarzyszy jej w tym koleżanka Karolina Tępich, która już śmiga na rolkach. Dziewczynki są zgodne – rolkostrada to znakomite miejsce.

- Brakowało takiej trasy. Bo jak jechały rowery, rolki i deskorolki, to robił już taki tłum, że szkoda słów. A teraz jest kapitalnie - dodaje pani Urszula.

Mirosław Kucharski z Bielska-Białej na rolkach jeździ od 20 lat. Wspomina, że na początku trzeba było korzystać z dróg asfaltowych, na których nie brakowało kamieni, a to stwarzało zagrożenie dla rolkarzy.

- Wreszcie jest coś, na co rolkarze czekali. Taka trasa była tu bardzo potrzebna, bo był już spór między rolkarzami i rowerzystami, a właściwie rolkarzy z pieszymi, bo rolkarze powinni korzystać z chodnika, a nie ze ścieżki rowerowej. Teraz jest super. Trasa 800 metrów wystarczy, by sobie pojeździć. To trochę mniej, niż liczyła stara ścieżka, ale z doświadczenia wiem, że w godzinę można pokonać ok. 20 km – dodał. W środę jeździł na rolkach wraz z córką Martyną.

Ks. Mateusz Dudkiewicz, zapalony hokeista i organizator Luce Arena w Bielsku-Białej, gdzie odbywają się mecze hokeja na rolkach, był pod wrażeniem trasy.

- Rewelacyjnie, że coś takiego jest. Nie wiem nic o innej rolkostradzie w Polsce. Są wprawdzie miejscówki pod Katowicami, które służą osobom jeżdżącym na rolkach, ale stricte wydzielonego pasa dla rolkarzy jeszcze nie spotkałem. Zwykle to kawałek dobrego asfaltu dzielony z innymi użytkownikami – przyznał.
Miłośnicy rolek zachwalają dobrą nawierzchnię, jaką teraz mają do dyspozycji.

- Jest dobra przyczepność. Oczywiście, wiele zależy od kółek i ich twardości, ale nawierzchnia jest świetna. Znakomicie się steruje – ocenił Paweł Skuza prowadzący naukę jazdy na rolkach w Skuzasport.

Budowa rolkostrady to konieczność, jaką wymusiło zainteresowanie rekreacyjnym terenem w rejonie bielskiego lotniska. Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej przypomina, że początkowo mieszkańcy korzystali tyko z wąskiej ul. Zwardońskej. Jeździli wszyscy - piesi, rowerzyści, kierowcy samochodów i rolkarze. Wtedy pojawił się pomysł budowy ścieżki rowerowej.

- Zainteresowanie ścieżką rowerową przerosło nasze oczekiwania, choć wiedzieliśmy że takie miejsca rekreacyjne są potrzebne. W sposób naturalny pojawili się na niej rolkarze, dlatego postanowiliśmy zaprojektować rolkostradę w bezpośrednim sąsiedztwie tych ciągów komunikacyjnych – wyjaśnia.

Robert Król, który w środę na rowerze przyjechał w rejon terenów rekreacyjnych przy lotnisku nie ukrywał, że dzięki rolkostradzie nikt nikomu nie będzie teraz wjeżdżał w drogę.

- Przydałoby się jeszcze, by zrobili tę ścieżkę dookoła lotniska. Podobne związanie jest w Poznaniu na Malcie, gdzie cały zbiornik wodny jest otoczony trasami dla rolkarzy i rowerzystów – ocenił.

Urzędnicy zapowiadają, że chcą iść za ciosem. Na początek przedłużą ścieżkę rowerową. Przetarg jest już ogłoszony. Czy jest szansa, ze ścieżka rowerowa i tor dla rolek okrążą cale lotnisko?

- To idea, która nam przyświecała od początku. Po drodze jest jeszcze sporo problemów – to w końcu czynne lotnisko, które ma wiele uwarunkowań, to też kwestia własności gruntów. Ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. W przyszłym roku będziemy myśleć o zamknięciu tego „ ringu” wokół lotniska – wyjaśnia szef MZD.

Urzędnicy planują także utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych, które docelowo mają znaleźć się wzdłuż ul. Lotniczej. Budowa rolkostrady kosztowała ok. 850 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!