Upadłość konsumencka tylko w sądzie

  Upadłość konsumencka tylko w sądzie

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Upadłość służy umorzeniu całości lub części długu konsumenta. Sądowa opłata za wniosek o ogłoszenie upadłości wynosi 200 zł
  Sąd może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień w sprawie

  Sąd może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień w sprawie ©Przemysław Świderski

  Do redakcji zadzwonił Czytelnik i zapytał, czy on - jako konsument różnych dóbr - może ogłosić upadłość konsumencką. Chciałby wiedzieć, na czym ona polega i kto ma do niej prawo. Jak wygląda procedura ogłaszania upadłości? Jest nią zainteresowany, bo słyszał, że upadłość konsumencką może ogłosić osoba, która popadła w długi i nie jest ich w stanie spłacić. I opowiedział swoją historię.

  - Kilka lat temu wziąłem w banku kredyt. Wtedy spłacanie rat z dwóch pensji, mojej i żony, nie było nie było żadnym problemem. Ale dwa lata temu żona zmarła, a ja rok później straciłem pracę. Udało mi się przejść na świadczenie ZUS-owskie, ale ono ledwo starcza na życie.
  Przestałem spłacać raty kredytu nie ze złej woli, ale z powodu braku gotówki. Chciałbym wiedzieć, czy osoba, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, z takim zadłużeniem jak moje, kwalifikuje się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej - pyta pan Zdzisław.

  - Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje zmieniona ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze dotyczące postępowania upadłościowego osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Dzięki znowelizowanym przepisom osoby, które wcześniej nie miały szansy na nowy start, obecnie mają większą możliwość skorzystania z tego przywileju.

  Co trzeba wiedzieć o upadłości

  Jak przebiega typowe postępowanie upadłościowe

  Po złożeniu wniosku przez dłużnika sąd zbada, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne wymagane ustawą. Jeżeli wystąpią, wzywa dłużnika do ich uzupełnienia. Następnie sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Może jednak wyznaczyć rozprawę, jeżeli uzna to za konieczne. Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.

  Uwaga! Sąd może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień.

  Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:
  - niewypłacalność dłużnika nie powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności, w szczególności w przypadku, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie będąc niewypłacalnym albo do rozwiązania stosunku pracy dłużnika doszło z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zrób to sam :)

   Zosia samosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe czy wliczono w to już moją dzisiejszą ??!! :D Wolny wolny wolny :) Wszystkim zadłużonym polecam bloga www.upadłośćkonsumencka.com.pl i prawnik nie jest potrzebny :) Wszystkie informacje jak...rozwiń całość

   Ciekawe czy wliczono w to już moją dzisiejszą ??!! :D Wolny wolny wolny :) Wszystkim zadłużonym polecam bloga www.upadłośćkonsumencka.com.pl i prawnik nie jest potrzebny :) Wszystkie informacje jak ogłosić upadłość podane na tacy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama