Archiwum IPN ma akta "Wujka"

  Archiwum IPN ma akta "Wujka"

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Archiwum IPN ma akta "Wujka"

  ©arc.

  Akta sprawy prowadzonej przeciwko funkcjonariuszom plutonu specjalnego ZOMO przeprowadzającego pacyfikację kopalni „Wujek” i „Manifest Lipcowy” w grudniu 1981 r. trafiły do zasobu katowickiego archiwum IPN
  Archiwum IPN ma akta "Wujka"

  ©arc.

  20 sierpnia 2015 r. na wniosek Prezesa IPN w związku z art. 25 ust. pkt 4 i art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2007r., nr 63, poz. 424 ze zm.) zostały przekazane z Sądu Okręgowego w Katowicach do zasobu Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN-KŚZpNP w Katowicach akta sprawy o sygn.
  V K 198/03 prowadzonej przeciwko funkcjonariuszom plutonu specjalnego ZOMO przeprowadzającego pacyfikację kopalni „Wujek” i „Manifest Lipcowy” w grudniu 1981 r. podczas stanu wojennego. Akta sprawy obejmują 102 tomy akt głównych oraz kilkadziesiąt tomów załączników i dowodów rzeczowych.

  W aktach sprawy znajdują się m.in. materiały Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Gliwicach, która prowadziła w latach 1981–1982 śledztwo w sprawie poległych i rannych górników podczas pacyfikacji kopalń oraz inne dokumenty wytworzone przez organy milicji informujące o działaniach związanych z likwidację strajków na terenie protestujących kopalń.


  *Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
  *Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
  *Tak policja w Katowicach ściga i strzela do pirata drogowego ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Strefa 30 Katowice ZA i PRZECIW MAPKA + SONDA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama