Jaworzno: Dziś mozesz zarejestrować swój rower

  Jaworzno: Dziś mozesz zarejestrować swój rower

  KMP Jaworzno

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: Dziś mozesz zarejestrować swój rower
  Dzisiaj w godzinach 14.00-18.00 na terenie jaworznickiej Policji, odbędzie się kolejna, już 6 akcja w ramach Programu pn. "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower". Rejestracja rowerów ma nadać im indywidualne cechy i, w razie kradzieży, pomóc zidentyfikować pojazd. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
  Jaworzno: Dziś mozesz zarejestrować swój rower
  Na czym polega wspomniane rejestrowanie rowerów? Policja, a także strażnicy miejscy, posiadają specjalne urządzenie z mikroudarową technologią, czyli tzw. engrawer, który, jak sama nazwa wskazuje, graweruje na rowerze indywidualny kod. Podczas znakowania na pojeździe zostaje też przyklejona naklejka, informująca o dokonaniu takiej rejestracji. Dodatkowo właściciele rowerów otrzymują specjalną kartę jako dowód, że jednoślad należy właśnie do nich. Co ciekawe, kod umieszczony na ramie engrawerem, nie jest możliwy do usunięcia. Urządzenie powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

  - W ostatnim czasie w Jaworznie ginie naprawdę dużo jednośladów. Co chwilę odnotowujemy zgłoszenia o włamaniach do piwnic czy składzików. Tam łupem złodziei padają przede wszystkimi właśnie rowery. Od początku tego roku w Jaworznie skradziono ich 12, a ostatnimi czasy wpływają nowe zgłoszenia od mieszkańców. Akcja znakowania jednośladów ma przede wszystkim odstraszyć potencjalnych złodziei, podobnie jak to miało miejsce dwa lata temu podczas rejestrowania sprzętów na ogródkach działkowych. Od tej pory liczba kradzieży na działkach znacznie spadła - tłumacza policjanci.

  Stróże prawa jednak przestrzegają. Uważajmy, od kogo kupujemy używany rower, np. przez internet. Łatwo możemy sprawdzić, czy prezentowany przez sprzedającego jednoślad, znajduje się na liście skradzionych rowerów. Należy poprosić sprzedawcę o numer seryjny pojazdu i udać się do komendy policji. Tam dowiemy się, czy rower, który chcemy kupić, jest na liście zaginionych jednośladów.

  Jaworzno od lat słynie jako miasto monitorowane. Miejskie kamery, rozmieszczone w wielu miejscach, wykrywają wiele aktów wandalizmu, a monitoring wjazdów do miasta uniemożliwia wydostanie się z Jaworzna złodziejom samochodów. Zysku z kradzieży nie dadzą też oznakowane sprzęty na ogródkach działkowych. To podobna akcja jak rowerowa, która też odbywa się w ramach miejskiego Programu Prewencyjnego "Tarcza".


  *Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
  *Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
  *Tak policja w Katowicach ściga i strzela do pirata drogowego ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Strefa 30 Katowice ZA i PRZECIW MAPKA + SONDA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama