Gliwice: Parkomat, upał i senior. Kłopoty z nową strefą

  Gliwice: Parkomat, upał i senior. Kłopoty z nową strefą

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Strefa płatnego parkowania w Gliwicach działa od trzech tygodni. I wiadomo, że potrzebne są zmiany. Bo maszyny są zbyt skomplikowane.
  Samą ideę płacenia za postój w centrum zdecydowana większość popiera. Problem są skomplikowane parkomaty

  Samą ideę płacenia za postój w centrum zdecydowana większość popiera. Problem są skomplikowane parkomaty ©Bartosz Pudełko

  Cel wydaje się być osiągnięty. Ścisłe centrum Gliwic nie przypomina już zatłoczonego parkingu. O każdej porze dnie znajdzie się tu miejsce. To zasługa wprowadzenia na początku sierpnia stref płatnego parkowania. Kierowcy albo pojęli ideę rotacji miejsc parkingowych i nie okupują ich już dłużej niż to konieczne, albo zostawiają samochody nieco dalej (bezpłatne miejsca są już kilometr od starówki), albo przesiedli się do autobusów. Część z nich oczywiście nadal zostawia samochody w centrum i płaci za to, ale aut jest zdecydowanie mniej, niż jeszcze miesiąc temu.

  Centrum więc odetchnęło od samochodowego zgiełku, ale nie oszukujmy się - gliwicki system ma swoje wady.
  W życie wszedł ze sporymi trudnościami, a dziś, trzy tygodnie po jego wprowadzeniu, wciąż nie jest idealnie. Część parkomatów (a dokładniej PIAP-ów, czyli wielofunkcyjnych infokiosków) nadal nie działa tak, jak powinna. Najczęstsze problemy to zawieszenie systemu, niewydawanie reszty lub biletu parkowania. W ubiegłym tygodniu usterki wykryto w około 15 procentach ze 103 maszyn.

  - Awaryjność systemu się stopniowo zmniejsza, ale wciąż nie jest jeszcze idealnie. W porównaniu jednak do pierwszych dni funkcjonowania strefy jest zdecydowanie lepiej - mówi Mariusz Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej, operator strefy.

  Trudny start strefy spowodowany był też pogodą. Ekstremalne upały sprawiły, że temperatura w PIAP-ach osiągała 65 stopni.

  Ekipy serwisantów co rusz dokładały kolejne wentylatory do systemu chłodzenia. Operator zapewnia, że pewnych rzeczy nie był w stanie przewidzieć na etapie testów. Nie chodzi tu o same urządzenia, ale również o ludzi. Okazało się bowiem, że nowoczesne PIAP-y okazały się zbyt skomplikowane.

  - My kupiliśmy bilet bez problemu, choć korzystaliśmy z tych urządzeń po raz pierwszy. Naszym rodzicom nie poszłoby jednak tak łatwo - mówi Anita Rozenbajger. I faktycznie, starsi kierowcy znacznie gorzej radzą sobie z systemem. Myli ich brak klawiatury czy prostych przycisków odpowiadających konkretnym biletom. Dodajmy do tego pośpiech i rozdrażnienie faktem, że np. jeden parkomat nie działa i do kolejnego trzeba iść kilkadziesiąt metrów. W efekcie nawet sprawne PIAP-y nie cieszą się sympatią seniorów.

  - Sam obowiązek płacenia za postój mi nie przeszkadza. Taka jest kolej rzeczy. Jednak parkomaty są zbyt skomplikowane. W innych miastach wystarczy wcisnąć jeden guzik, wrzucić monetę i dostaje się bilet. Tu jest zbyt zawile - ocenia Hildegarda Porwol.

  - Tylko że to nie są zwykłe parkomaty - odpowiada Mariusz Kopeć. - To nowoczesne maszyny, komputery, które w przyszłości będą pełnić szereg innych funkcji. Ich obsługa wymaga wprawy, ale wachlarz możliwości to rekompensuje - dodaje. Owe możliwości to np. doładowanie telefonu czy karty ŚKUP, sprawdzenie informacji o mieście, oferty najbliższych restauracji czy kupno biletu do teatru. Te i wiele innych funkcji może w przyszłości pojawić się w PIAP-ach.

  Śląska Sieć Metropolitalna zauważyła jednak problem obsługi urządzeń i od wprowadzenia strefy stopniowo modyfikuje oprogramowanie o elementy, których wcześniej nie przewidziano. Na przykład komunikat "dotknij, aby rozpocząć". Jego brak dezorientował ludzi, którzy najpierw wrzucali pieniądze. Zmieniono również kolejność czynności i teraz ostatnią jest wydanie biletu, a nie reszty. Wcześniej niektórzy o niej zapominali i po wydaniu paragonu odchodzili. Spore kontrowersje budzi również konieczność podawania numeru rejestracyjnego przy opłacaniu parkingu. Dzięki temu fakt, że opłaciliśmy postój odnotowany jest nie tylko na bilecie, ale również w systemie on-line. Wówczas gdy np. zapomnimy położyć biletu przy szybie (choć mamy taki obowiązek), albo "połknie" go maszyna, parkingowy może sprawdzić, że faktycznie zapłaciliśmy i obejdzie się bez kary.


  *Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
  *Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
  *Tak policja w Katowicach ściga i strzela do pirata drogowego ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Strefa 30 Katowice ZA i PRZECIW MAPKA + SONDA

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wolne żarty

   Engelbert Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Aut jest zdecydowanie mniej? Być może zdarzają się takie ulice, ale na większości z nich nadal nie da się zaparkować a jeszcze trwają wakacje. Poza tym ludzie latają z wywieszonymi jęziorami w tym...rozwiń całość

   Aut jest zdecydowanie mniej? Być może zdarzają się takie ulice, ale na większości z nich nadal nie da się zaparkować a jeszcze trwają wakacje. Poza tym ludzie latają z wywieszonymi jęziorami w tym upale od jednego parkomatu do drugiego - chyba wzrośnie liczba zawałów. Pōki nie wzrośnie liczba miejsc parkingowych (podziemnych, piętrowych) - nic się nie zmieni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to się wyjaśniło

   bek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie jest winny producent urządzeń tj. Krajewski Roleta, tylko winni są ich użytkownicy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co złego to nie my

   Red (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wszyscy doskonale wiedzą, że największe doświadczenie w produkcji parkomatów ma firma od rolet i żaluzji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama