Lelów: Nietoperze już zjadają komary

  Lelów: Nietoperze już zjadają komary

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lelów: Nietoperze już zjadają komary

  ©sxc.hu

  Macie dość komarów i leczenia skutków ich pogryzień? Poproście władze swojego miasta, aby wzorem podczęstochowskiego Lelowa "zatrudniły" do walki z insektami naturalnych sprzymierzeńców, czyli nietoperze.
  Lelów: Nietoperze już zjadają komary

  ©sxc.hu

  Gmina Lelów po powodzi dwa lata temu nie zdecydowała się tak, jak inne samorządy na walkę chemiczną z owadami (Częstochowa na opryski wydała wtedy 25 tys. zł). W Lelowie postawiono na oręż biologiczny. Władze gminy kupiły 50 specjalnych budek po 28 zł, które następnie sprzedały po symbolicznej złotówce mieszkańcom, aby powiesili je przy domach.

  Zamieszkałe w nich nietoperze miały wyjadać komary. Przeciętny nietoperz jednego wieczora potrafi zjeść nawet 2000 komarów.
  Cały projekt był przygotowany we współpracy z Centrum Informacji Chiropterologicznej Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Naukowcy zadbali o właściwą konstrukcję budek. Zachęcali także mieszkańców do ich powieszenia. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nietoperze i tak występują często.

  - Budki wciąż wiszą, a komarów jest dzięki temu znacznie mniej - mówi Jacek Lupa, wójt Lelowa, choć dodaje, że na razie jego gmina nie zamierza budować kolejnych budek. Identyczne rozwiązanie zastosowano w tym roku w Mediolanie. Władze włoskiej stolicy mody zamontują aż 1000 budek dla nietoperzy.

  Władze Wrocławia do walki z plagą komarów wykorzystywały nie tylko substancje chemiczne, ale i ryby, które miały wyjadać larwy komarów w zbiornikach, w których się lęgną. Brazylia wyprodukuje zmutowane genetycznie, bezpłodne samce komarów, co ma doprowadzić do zmniejszenia populacji tych owadów, które przenoszą dengę, potencjalnie śmiertelną wirusową gorączkę krwotoczną. W dwóch gminach stanu Bahia po zastosowaniu tego sposobu liczba komarów spadła o 90 proc.

  Komisja Europejska przestrzega, że Europę niedługo może dotknąć ten problem, bo komar, przenoszący m.in. żółtą febrę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, został wraz z wirusem przywieziony w towarach importowanych do Europy. Trafił do Belgii z transportem używanych opon samochodowych. Larwy przetrwały w kroplach wody.


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   budki na komary

   jasiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 13

   Witam czy gmina ma jeszcze te budki na nietoperki bo wróciłem właśnie z majówki strasznie pogryziony

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama