Smolorz: Farorzowi do sztambucha

  Smolorz: Farorzowi do sztambucha

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Smolorz: Farorzowi do sztambucha
  Arcybiskup posłał na emeryturę mojego farorza, co odnotowuję z żalem. Farorzów miałem już siedmiu, tego ostatniego najdłużej. Jako parafianin niepokorny, by nie rzec krnąbrny, za każdym razem potrzebuję długich lat, aby do nowego duszpasterza się przyzwyczaić. Podobnie jak duszpasterz potrzebuje lat, aby nieznośnego parafianina oswoić i nie irytować się za każdym jego wyskokiem. Już wydawało mi się, że po siedemnastu latach docierania osiągnąłem stan wzajemnego zrozumienia, a tu masz babo placek: trzeba będzie zaczynać od początku.
  Smolorz: Farorzowi do sztambucha
  Oj, odebrałem od ostatniego farorza wiele lekcji pokory i tolerancji. Nasamprzód dlatego, że był on - jak większość konfratrów - zadeklarowanym PiS-owcem i nie wahał się uprawiać z ambony PiS-owskiej propagandy. Aczkolwiek przyznać trzeba, że czynił to inteligentnie i z polotem, a jako znakomity kaznodzieja potrafił największą demagogię ubrać w atrakcyjną retorykę (sztuka kaznodziejska to w Polsce rzadkość, więc mimo różnicy poglądów doceniam tę dobrą).
  Majstersztykiem było kazanie w dniu wyborów parlamentarnych w 2005 roku: "Kościół nikomu nie wskazuje, na jaką partię ma głosować, przypominam tylko słowa wielkiego polskiego poety Juliana Tuwima, który w 'Kwiatach polskich' pisał : Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość". Sam dałem się złapać w pułapkę: w któreś święto farorz zaprosił mnie do czytań mszalnych. Niczego nie podejrzewając biorę lekcjonarz do ręki, atam akurat fragment z księgi Izajasza, w którym prorok sześć razy w kółko wychwala prawo i sprawiedliwość. Do dziś się rodzina i sąsiedzi śmieją, jak Smolorz z kazatelnicy PiS wychwalał. Pretensji nie mam, tu l`as voulu, Georges Dandin.

  Wszystko to pryszcz wobec rozmiarów propagandy uszokowo-siejnej (na rzecz prezydenta Katowic i jego zastępczyni). W tej kwestii farorz był bezkompromisowy. Kolorowe reklamy wyborcze komitetu Piotra Uszoka zawsze znajdowały się w kościelnej gazetce, a gdy jakiś nieroztropny parafianin odważył się kandydować z innego ugrupowania, czekało go publiczne sponiewieranie z ambony. Widzę w tym biznesową lojalność proboszcza i troskę o substancję materialną kościoła - wspierającym go parafiom prezydent Katowic zwykle hojnie odpłaca, albo w formie bezpośrednich dotacji (zabytki), albo komunalnych prac wokół kościelnych obiektów (bruk, oświetlenie), albo przez lokalnych przedsiębiorców, którzy dostają zlecenia z magistratu, a zyskiem dzielą się z farą. Nie od dziś wiadomo, że marksistowska dialektyka ma w Kościele fundamentalne znaczenie, wedle niej dobre jest to, co Kościołowi służy.

  CZYTAJ WIĘCEJ KOMENTARZY MICHAŁA SMOLORZA

  Ale bywał też nasz proboszcz ostentacyjnym nonkonformistą, lubił narażać się ludowi Bożemu a nawet zwierzchnikom. Kurzył papierosy jak smok, przez otwarte drzwi świątyni najpierw wpadała chmura dymu (ostatnie sztachy pociągał jeszcze na progu), dopiero za nią wkraczał wielebny. Nie cierpiał chodzić po kolędzie, choć to dla większości księży najważniejszy w roku zastrzyk finansowy. On z tego dobrowolnie rezygnował i zapraszał zakonników, kurialistów i profesurę seminaryjną, by sobie dorobili. Etatu w szkole nie wziął, choć to stały pieniądz, a później emerytura. Choć biskup tego nie pochwalał, do służby przy ołtarzu zaprosił dziewczynki, co było w diecezji ewenementem. Kazania głosił krótkie i treściwe, za to długie i nudne listy episkopatu skracał do postaci możliwej do strawienia (zdarzało mu się odczytać tylko pierwszy i ostatni akapit). Kiedyś po prostu zakomunikował : "Zwykle w ten dzień czytamy list rektora KUL, jednak tym razem jest on tak przeraźliwie długi, że ograniczę się do przekazania Państwu świątecznych życzeń Jego Magnificencji". Za to akurat parafianie kochali go bezgranicznie. Gorzej było, gdy raz w Boże Ciało oznajmił: "Na dworze pada deszcz, widać Pan Bóg uznał, że mieszkańcy naszej parafii nie są godni iść z Najświętszym Sakramentem". I odwołał procesję, wywołując furię miejscowych dewotek ("Co łón sie niy myśli, przeca ludzie łod tego majóm parizole!").

  I teraz przyjdzie nowy farorz, z nowymi przywarami i zaletami, z nowymi poglądami i nowymi porządkami, i od początku trzeba będzie przeżywać te wszystkie zachwyty, zwątpienia, zadowolenia i irytacje... Mam do Wielebnego Księdza Elekta jedną tylko prośbę: aby zachował uświęcony obyczaj przypominania parafianom, kiedy w piątek z powodów kanonicznych nie obowiązuje post. Ja osobiście bardzo ceniłem za to poprzednika, gdy z całym błogosławieństwem Kościoła mogłem w piątek zajadać wieprzowinę zamiast śledzia. Ze swej strony deklaruję ten sam krytycyzm, jakim przez minione 17 lat obdarzałem Wielebnego Księdza Emeryta.


  *Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentqrz

   Slazok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   A to byl Pana prywatny farosz?To musi sie Pan przeprowadzic tam kaj on bydzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   intelektualista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

   Panie Smolorz powiem krotko - uwielbiam czytac Pana felietony. A chamstwu to tylko to samo w glowie - gorole gorole gorole... zadnej konstruktywnej wypowiedzi. Pozdrawiam wszystkich.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cysorz to mo klawe życie

   kolega cysorza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

   Ciekaw czy Zdzisek Grudzień miał podobne relacje ze swoim pierwszym ?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tej samej parafii

   I.K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 9

   Brawo, brawo. Miałam te same odczucia co do proboszcza. Z jedną różnicą, nie przyzwyczaiłam się do końca.
   Jak bardzo mnie zdenerwował, to szłam na Migdałowców. Pozdrawiam.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tej samej parafii

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 23

   jak ci nie pasuje to mozesz sie kulać do Mekki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   postawa

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 7

   wyznaniowo--osobista--dobrze wiedziec.-nie powinna przeszkodzic w ogolnym widzeniu(anschauen) jak u i.kanta spraw doczesnych i wyzej . po drodze roznie znami jest i bylo==czegos musimy sie trzymac...rozwiń całość

   wyznaniowo--osobista--dobrze wiedziec.-nie powinna przeszkodzic w ogolnym widzeniu(anschauen) jak u i.kanta spraw doczesnych i wyzej . po drodze roznie znami jest i bylo==czegos musimy sie trzymac ,zeby nie odleciec kazdy z osobna i razem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajne i ciekawe, prosto z zycia parafialnego

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 14

   Jak zwykle czytam z zainteresowaniem pana artykuly, obojetnie jakiego tematu, co prawda nacjonalisci wchodza chetnie na pana przemyslenia i bluzgaja ich nacjonalistycznym jezykiem w którym...rozwiń całość

   Jak zwykle czytam z zainteresowaniem pana artykuly, obojetnie jakiego tematu, co prawda nacjonalisci wchodza chetnie na pana przemyslenia i bluzgaja ich nacjonalistycznym jezykiem w którym nienawisc do wszystkiego co SLASKIE jest nie do opisania, skad ta szowinistyczna energia u tych ludzi ?
   Kim oni sa ?, jakiego pochodzenia ? w czyim interesie ?

   A moze napisze pan felieton o NACJONALISTACH POLSKICH opluwajacych dzien w dzien nas Slazaków ?
   Zapewne ciekawy temat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To ty nie z Palokotem jak twój guru Kuc. Po co drukować tego ślązakowca.

   robi prafcify fan szlyzjerów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 26

   Precz z separatyzmem!!!!!!!!! Precz z jego propagatorami!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Boroczek robi ......

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 44

   ... z zaburzeniami schizoafektywnymi ,znowu cierpi na slowotok i pisze ,pisze pisze ... co mu sie w tej biednej chorej glowie wylegnie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nastepny chory gorol sie obudzil

   Same prowokatory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Jestem ciekaw kto ich finansuje, bo zdrowy czlowiek nie pisze takich nacjonalistycznych bredni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To zaprzańcy chodzą jeszcze do kościoła ?

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 31

   Myslałem, że zgodnie z pewną już tradycja dalej w protescie przeciw "propolskiemu" arcybiskupowi dalej bojkotują ten "gmach" i wspólnie z pierwszym autonomistą RP niejakim Palikotem dalej plują na...rozwiń całość

   Myslałem, że zgodnie z pewną już tradycja dalej w protescie przeciw "propolskiemu" arcybiskupowi dalej bojkotują ten "gmach" i wspólnie z pierwszym autonomistą RP niejakim Palikotem dalej plują na Kosciół.
   Czyżby zaprzańcowi Smolorzowi przeszkadzała "ochrona dziedzictwa" także w postaci ochrony obiektów kościelnych ?
   Skoro Smolorzowi ten Kosciół i arcybiskup taką "belką w oku", to powienien stanąć wspólnie z niejakim Biedroniem z Ruchu Palikota przed kościołem w niedzielne przedpołudnie i wspólnie z nim wykrzyczeć swoje frustracje... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @szko-szkoda pisac bo to chore

   ty to wszedzie wleziesz i nabruzgasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 44

   Idz do spowiedzi i wyspowiadaj sie ze swoich bluznierstw jakie piszesz na lamach DZ, to jest chore.
   Opetany jestes, nie wystarczy nawet swiecona woda bos "ciulnienty zes jest"....rozwiń całość

   Idz do spowiedzi i wyspowiadaj sie ze swoich bluznierstw jakie piszesz na lamach DZ, to jest chore.
   Opetany jestes, nie wystarczy nawet swiecona woda bos "ciulnienty zes jest".
   Przepraszam, zchamialem ale jest to szkola takich jak szkodnik, robi czy "polak" polskich nacjonalistów.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co to czytać?

   Alojz aus Auschwitz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 50

   Der Dziennik Zachodni lubi takie teksty.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najzabawniej wy"smolony" felieton

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 10

   mimo, że nie uczęszczam chciałby mieć takiego farorza


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomniales dopisac "gorolski Slazak"

   To tak jakbys napisal: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

   Pomimo ze jestem nalogowcem alko%-lowym to chcialbym chodzic na odwykówke.
   Czyli spróbój, moze kiedys cos ciekawego napiszesz?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama