Recenzja książki Wandy Rutkiewicz "Na jednej linie"

  Recenzja książki Wandy Rutkiewicz "Na jednej linie"

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła Mount Everest. Tego samego dnia Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Gdy rok po tym zdarzeniu Jan Paweł II spotkał się z wybitną himalaistką, powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia oboje weszliśmy tak wysoko".
  Wanda Rutkiewicz, "Na jednej linie", Wydawnictwo Iskry

  Wanda Rutkiewicz, "Na jednej linie", Wydawnictwo Iskry ©FOT. MATERIAŁY PRASOWE

  Właśnie relacją ze zdobycia Mount Everest kończy się książka Wandy Rutkiewicz "Na jednej linie". Jej pierwsze wydanie pochodzi z 1986 roku.

  Od małego lubiła sport, w liceum wyczynowo uprawiała siatkówkę - grała w pierwszej lidze. Dzięki harcerstwu posmakowała gór, bo ze swoją drużyną wędrowała po Beskidach - Wysokim, Niskim i Wyspowym. Podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej poznała Bogdana Jankowskiego, który uprawiał wspinaczkę. Pewnego dnia, w zamian za wypożyczenie notatek z matematyki, zaproponował jej wyjazd w skałki, czyli Góry Sokole. Od tego momentu wspinaczka stanie się jej wielką pasją.

  W książce opisuje, jak uczyła się Tatr, jakie przyjaźnie (albo nie) nawiązywała w górach, jakie uczucia towarzyszyły jej podczas pierwszego wyjazdu w Alpy.
  Ciekawe są opowieści, jak radzili sobie w czasach PRL-u polscy himalaiści i jaka dzieliła ich - od zachodnich partnerów - materialna przepaść. Ona sama łączyła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie ze wspinaczką.

  Bezcenne są wspomnienia, jak himalaiści jechali w 1972 r. samochodem z Polski do wioski Kazi Deh w Badachszanie, bo warszawskie koło Klubu Wysokogórskiego zorganizowało wyprawę w Hindukusz. Po 29 dniach od wyjazdu z Polski pokonali 8020 kilometrów. Takich wypraw było więcej. Choćby ta, gdy w 1976 roku Wanda Rutkiewicz dostała zaproszenie, by wziąć udział w wyprawie na Nanga Parbat. Postanowiła wtedy dojechać fiatem 125 combi do Pakistanu. Oprócz niej, do auta wsiadło trzech członków wyprawy, w tym: Danuta Gellner-Wach.

  Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 roku podczas wejścia na Kanczendzongę, jej ciała nie odnaleziono. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników.


  *Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
  *Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
  *Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Księgarnia Fraktalla kupisz tą książkę

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://fraktalla.com/ksiazka/Rutkiewicz-Wanda/Na-jednej-linie,56060502276KS

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama