Skansen w Pszczynie będzie czynny cały rok, a w Chorzowie...

  Skansen w Pszczynie będzie czynny cały rok, a w Chorzowie budują centrum wystaw

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kapela, deptanie kapusty i człowiek, który gra na roślinach
  Rozmowa z Andrzejem Sośnierzem, dyrektorem skansenu w ChorzowieSkansen w XXI wieku to...Muzeum publiczne, które zabezpiecza dziedzictwo kulturowe, przechowuje
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Bartek Syta

  Pszczyńskie zabytki rocznie odwiedza około 300 tys. gości. Większość trafia przede wszystkim do muzeum zamkowego. Do mniej okazałego, ale również atrakcyjnego Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, zagląda raptem 20 tys. osób rocznie. To ma się zmienić dzięki przebudowie.
  Do jesieni przyszłego roku powstanie tu m.in. nowa karczma, budynek administracyjny oraz drewniana altana o powierzchni 150 m kw. Dzięki temu skansen będzie mógł być czynny przez cały rok.

  - Obecnie działa tylko od kwietnia do listopada, potem mamy martwy sezon - przyznaje Jacek Gałuszka, wiceprezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

  Stara część skansenu pozostanie prawie bez zmian.
  - Zabytkowy młyn, w którym obecnie znajduje się karczma, zostanie przeniesiony bliżej pozostałej zabudowy - wyjaśnia Gałuszka. - Znajdzie się w nim miejsce głównie na wystawy czasowe. Chcemy promować lokalnych twórców.

  Altana będzie wykorzystywana do organizacji festiwali folklorystycznych. Pozwoli na występy niezależnie od pogody. Jednak, jak zapewnia Gałuszka, skansen nadal pozostanie tradycyjnym obiektem muzealnym i mimo przebudowy, żadnych nowinek technicznych spodziewać się nie należy - komputerów do skansenu wprowadzać nikt nie ma zamiaru. Zdaniem Ewy Grodek z Muzeum Wsi Opolskiej, ludzie idąc do takiego muzeum, chcą przenieść się w czasie o kilkaset lat.

  - Nie wolno jednak robić ze skansenu parku rozrywki z balonami. Zdecydowanie sprawdza się natomiast ożywianie ekspozycji. My zamierzamy sprowadzić na stałe ptaki i króliki - mówi. Czy bez nowych technologii jakiekolwiek muzeum ma dzisiaj rację bytu?

  - Skansen to smak autentyku, nowe formy nie mogą go wypierać, ale powinny uzupełniać. Nie krytykowałabym koncepcji pozostania wyłącznie przy tradycyjnej ekspozycji - mówi dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, etnograf i dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

  Również w chorzowskim Górnośląskim Parku Etnograficznym do końca roku potrwa budowa nowego budynku administracyjno-wystawienniczego. O rok opóźni się natomiast projekt związany ze stworzeniem kilku stawów, a także sprowadzenie "Fajczarni", czyli Śląskiej Fabryki Fajek ze Zborow- skiego. W Muzeum Wsi Opolskiej nowy budynek administracyjny oddano do użytku w 2008. W tym roku remont przejdzie wiatrak i dwa spichlerze. Rocznie skansen odwiedza ponad 50 tys. osób.

  - To nie jest wymarzona frekwencja. Jesteśmy nieco na uboczu, ale jesteśmy też jedynym takim ośrodkiem w regionie - przyznaje Ewa Grodek.

  Gdzie chętnie spędzacie letnie popołudnie? W Pszczynie, Chorzowie, a może w innym miejscu? Piszcie  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama