Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen w Pszczynie będzie czynny cały rok, a w Chorzowie budują centrum wystaw

Karol Świerkot
Rozmowa z Andrzejem Sośnierzem, dyrektorem skansenu w ChorzowieSkansen w XXI wieku to...Muzeum publiczne, które zabezpiecza dziedzictwo kulturowe, przechowuje je i upowszechnia. Te funkcje nie są łatwe. Trudno zarówno utrzymywać żywotność naturalnego drewna organicznego, jak i zachęcać ludzi, aby chcieli je oglądać. Ale chętni zawsze będą. Skansen pokazuje przecież, że najpierw była wieś, a potem miasto. Na tym nie można poprzestać. Trzeba pokazywać historię, ale też żywo uczestniczyć w życiu kulturalnym województwa. Również zimą?Nie mam złudzeń: do skansenu ludzie pojeździć na nartach nie przyjdą. Muzea na całym świecie są sezonowe, a np. w Czechach są w ogóle zamykane na kilka miesięcy. Poza tym zimą skansenu ogrzać się nie da. Uważam jednak, że jest miejsce na kuligi i imprezy, które przyciągną ludzi, aby mogli zobaczyć zimową scenerię wsi.Wielu ludzi wyobraża sobie skansen jako rozrywkę dla emerytów, którzy przychodzą posłuchać ulubionych szlagierów i kupić swojski produkt. Jak przyciągnąć młodych?Ciekawym programem. Wkrótce zagra u nas Kapela ze Wsi Warszawa. Głównie dla młodych ludzi zorganizujemy też deptanie kapusty. Będą mogli zobaczyć, jak to się odbywało i spróbować swoich sił. Na targi zielarskie mamy natomiast zamiar zaprosić znanego z "Mam talent!" muzyka, który gra na trawie i innych roślinach. Jestem też po pierwszych rozmowach z Olgierdem Łukaszewiczem w sprawie organizacji plenerowych spektakli teatralnych.Łukasz Respondek
Rozmowa z Andrzejem Sośnierzem, dyrektorem skansenu w ChorzowieSkansen w XXI wieku to...Muzeum publiczne, które zabezpiecza dziedzictwo kulturowe, przechowuje je i upowszechnia. Te funkcje nie są łatwe. Trudno zarówno utrzymywać żywotność naturalnego drewna organicznego, jak i zachęcać ludzi, aby chcieli je oglądać. Ale chętni zawsze będą. Skansen pokazuje przecież, że najpierw była wieś, a potem miasto. Na tym nie można poprzestać. Trzeba pokazywać historię, ale też żywo uczestniczyć w życiu kulturalnym województwa. Również zimą?Nie mam złudzeń: do skansenu ludzie pojeździć na nartach nie przyjdą. Muzea na całym świecie są sezonowe, a np. w Czechach są w ogóle zamykane na kilka miesięcy. Poza tym zimą skansenu ogrzać się nie da. Uważam jednak, że jest miejsce na kuligi i imprezy, które przyciągną ludzi, aby mogli zobaczyć zimową scenerię wsi.Wielu ludzi wyobraża sobie skansen jako rozrywkę dla emerytów, którzy przychodzą posłuchać ulubionych szlagierów i kupić swojski produkt. Jak przyciągnąć młodych?Ciekawym programem. Wkrótce zagra u nas Kapela ze Wsi Warszawa. Głównie dla młodych ludzi zorganizujemy też deptanie kapusty. Będą mogli zobaczyć, jak to się odbywało i spróbować swoich sił. Na targi zielarskie mamy natomiast zamiar zaprosić znanego z "Mam talent!" muzyka, który gra na trawie i innych roślinach. Jestem też po pierwszych rozmowach z Olgierdem Łukaszewiczem w sprawie organizacji plenerowych spektakli teatralnych.Łukasz Respondek Bartek Syta
Pszczyńskie zabytki rocznie odwiedza około 300 tys. gości. Większość trafia przede wszystkim do muzeum zamkowego. Do mniej okazałego, ale również atrakcyjnego Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, zagląda raptem 20 tys. osób rocznie. To ma się zmienić dzięki przebudowie.

Do jesieni przyszłego roku powstanie tu m.in. nowa karczma, budynek administracyjny oraz drewniana altana o powierzchni 150 m kw. Dzięki temu skansen będzie mógł być czynny przez cały rok.

- Obecnie działa tylko od kwietnia do listopada, potem mamy martwy sezon - przyznaje Jacek Gałuszka, wiceprezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Stara część skansenu pozostanie prawie bez zmian. - Zabytkowy młyn, w którym obecnie znajduje się karczma, zostanie przeniesiony bliżej pozostałej zabudowy - wyjaśnia Gałuszka. - Znajdzie się w nim miejsce głównie na wystawy czasowe. Chcemy promować lokalnych twórców.

Altana będzie wykorzystywana do organizacji festiwali folklorystycznych. Pozwoli na występy niezależnie od pogody. Jednak, jak zapewnia Gałuszka, skansen nadal pozostanie tradycyjnym obiektem muzealnym i mimo przebudowy, żadnych nowinek technicznych spodziewać się nie należy - komputerów do skansenu wprowadzać nikt nie ma zamiaru. Zdaniem Ewy Grodek z Muzeum Wsi Opolskiej, ludzie idąc do takiego muzeum, chcą przenieść się w czasie o kilkaset lat.

- Nie wolno jednak robić ze skansenu parku rozrywki z balonami. Zdecydowanie sprawdza się natomiast ożywianie ekspozycji. My zamierzamy sprowadzić na stałe ptaki i króliki - mówi. Czy bez nowych technologii jakiekolwiek muzeum ma dzisiaj rację bytu?

- Skansen to smak autentyku, nowe formy nie mogą go wypierać, ale powinny uzupełniać. Nie krytykowałabym koncepcji pozostania wyłącznie przy tradycyjnej ekspozycji - mówi dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, etnograf i dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Również w chorzowskim Górnośląskim Parku Etnograficznym do końca roku potrwa budowa nowego budynku administracyjno-wystawienniczego. O rok opóźni się natomiast projekt związany ze stworzeniem kilku stawów, a także sprowadzenie "Fajczarni", czyli Śląskiej Fabryki Fajek ze Zborow- skiego. W Muzeum Wsi Opolskiej nowy budynek administracyjny oddano do użytku w 2008. W tym roku remont przejdzie wiatrak i dwa spichlerze. Rocznie skansen odwiedza ponad 50 tys. osób.

- To nie jest wymarzona frekwencja. Jesteśmy nieco na uboczu, ale jesteśmy też jedynym takim ośrodkiem w regionie - przyznaje Ewa Grodek.

Gdzie chętnie spędzacie letnie popołudnie? W Pszczynie, Chorzowie, a może w innym miejscu? Piszcie

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!