Górnicy krytykują decyzje prokuratury w sprawie katastrofy w...

  Górnicy krytykują decyzje prokuratury w sprawie katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk

  NSZZ Solidarność

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Górnicy krytykują decyzje prokuratury w sprawie katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk

  ©NSZZ Solidarność

  Związkowcy z górniczej Solidarności krytykują decyzję Prokuratury Okręgowej w Katowicach o umorzeniu śledztwa w sprawie katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej, w której przed blisko trzema laty zginęło 20 górników.
  Górnicy krytykują decyzje prokuratury w sprawie katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk

  ©NSZZ Solidarność

  Jak poinformowała prokuratura, śledczy nie znaleźli dowodów na istnienie związku przyczynowego między zachowaniem człowiek, a faktem zapalenia i wybuchu metanu w kopalni.

  - Ta decyzja po raz kolejny pokazuje słabość wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. W ocenie prokuratury nie da się wprost udowodnić powiązań nieprawidłowości w kopalni wskazanych po katastrofie przez Wyższy Urząd Górniczy z bezpośrednią przyczyną wypadku. Dlatego po raz kolejny nie ma też winnych górniczej katastrofy - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

  Piotr Bienek, przewodniczący Solidarności w kopalni Wujek Ruch Śląsk wskazuje, że śledczy w ogóle nie dali odpowiedzi na zarzuty postawione po katastrofie przez Wyższy Urząd Górniczy. - M.in. nie ustalili, dlaczego aż tylu ludzi znajdowało się w strefie zagrożenia tąpaniami, w której doszło do katastrofy, dlaczego w kopalni te strefy nie były nadzorowane i dlaczego w rejonie wybuchu była bardzo mała ilość powietrza. Moim zdaniem , gdyby wszystkie przepisy były przestrzegane, to nie zginęłoby tylu ludzi - komentuje Piotr Bienek.

  Zdaniem Jarosława Grzesika decyzja o umorzeniu śledztwa w sprawie katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk umocni w poczuciu bezkarności osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy załóg górniczych. - Oni teraz będą przekonani o tym, że jeśli nie będą przestrzegali zasad bezpieczeństwa pracy, że jeżeli będą zmuszać górników do pracy w niebezpiecznych warunkach, to i tak im włos z głowy nie spadnie. Tym umorzeniem prokuratura raz jeszcze potwierdziła, że nie ma mocnych na ludzi z górniczego nadzoru - mówi Jarosław Grzesik.

  Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni Wujek-Śląsk doszło 18 września 2009 roku Wówczas w rudzkiej kopalni zginęło 20 górników, a 37 zostało rannych.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezprawie

   Kumpel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 21

   Czyżby blokowanie metanomierzy nie miało żadnego związku z katastrofą ? Czyzby zatrudnianie ludzi w rejonach o niebezpiecznej koncentracji metanu nie miała żadnego związku z katastrofą ? Gdyby nie...rozwiń całość

   Czyżby blokowanie metanomierzy nie miało żadnego związku z katastrofą ? Czyzby zatrudnianie ludzi w rejonach o niebezpiecznej koncentracji metanu nie miała żadnego związku z katastrofą ? Gdyby nie te 20 ofiar śmiertelnych,można by zawołac - ŚMIECH NA SALI ! Śledząc to wszystko co się w tym kraju od 1989 roku dzieje,można przyznac rację tym wszystkim którzy wymyślili i rozpowszechnili krytyczne opinie o nas.
   Najbliżej rzeczywistości jest ta Ottona Bismarcka o samobójczych ciągotkach tego narodu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama