Ważne
  Jak w dobrej formie przeżyć upały? [PORADNIK DZ]

  Jak w dobrej formie przeżyć upały? [PORADNIK DZ]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak w dobrej formie przeżyć upały? [PORADNIK DZ]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©photodisc

  Cieszymy się letnim słońcem, nie zawsze pamiętając, że jest ono bardzo zdrowe, ale w umiarkowanych dawkach.
  Krem z filtrem powinien wejść do obowiązkowego zestawu kosmetyków, których używamy, nawet jeśli nie wybieramy się na plażę. Trzeba dokładnie pokryć cieniutką warstewką kremu odsłonięte części ciała, lecz nie przed samym wyjściem na słoń-ce. Jeśli zrobimy to pół godziny wcześniej, w pełni uaktywnią się w skórze substancje ochronne, które zawiera krem.
  Na podwórkach koło bloków bawią się często małe dzieci, które są cały czas wystawione na działanie rakotwórczych, szkodliwych promieni ultrafioletowych.
  Powinny one nosić bezwzględnie nakrycia głowy, tak samo jak bawełniane bluzeczki z rękawkami, które przynajmniej częściowo osłonią wrażliwą dziecięcą skórę. Dorośli podczas upałów chowają się do cienia, a dzieci są stale na słońcu!

  Gdy chodzimy po ulicach, oślepiające słońce nie tylko męczy wzrok, ale powoduje, że potem gorzej widzimy. Używanie okularów przeciwsłonecznych w upalne dni powinno być normą! Nic dziwnego, że gdy wchodzimy do autobusu lub tramwaju po dłuższym oczekiwaniu na przystanku, oczy odmawiają nam posłuszeństwa, a wypatrywanie z dalekiej odległości przy ostrym słońcu staje się nie do zniesienia.

  Podczas skwaru trudno uniknąć pocenia się prawie całego ciała, lecz w najgorszej sytuacji są nasze nogi, często zamknięte w sportowych butach. Przy skłonnościach do nadmiernego pocenia się stóp, zwłaszcza przed podróżą, dobrze jest wcześniej moczyć nogi w wodzie z octem. Znaną i sprawdzoną metodą jest też moczenie stóp w wywarze z kory dębowej albo z bluszczu. Codziennie rano i wieczorem, po umyciu stóp, należy je płukać w zimnej wodzie. Woda z dodatkiem octu może się okazać zbawiennym lekiem na nasze zbolałe nogi po powrocie z podróży, zwłaszcza z pieszej wycieczki.\

  Przed wyjazdem w drogę dobrze jest napić się wody z rozpuszczoną szczyptą soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i ogranicza pragnienie, a czasem skutecznie je tłumi. Znakomitym, starym sposobem na ugaszenia pragnienia w skwarne dni, jest też gorzka mocna herbata.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama