Miejsce na mapie

  Miejsce na mapie

  Regina Gowarzewska - Griessgraber

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Powstaje telenowela o Szopienicach. Przy filmie pracują m.in. nasi dziennikarze.
  Serial nosi na razie roboczy tytuł "Szopienice - miejsce na mapie". Będzie to opowieść fabularna, pokazująca dzielnicę Katowic przez pryzmat życia jednej rodziny, ale z elementami dokumentalnymi. Specjalny pokaz przedpremierowy pierwszych dwóch odcinków odbędzie się w piątek, 20 czerwca o godz. 12 w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.

  - Szopienice mają ciekawą historię, znajdują się tu niszczejące zabytki, których prawie nie znamy.
  Ale ludzie stąd uciekają. Jak więc ratować dzielnicę, zatrzymać w niej mieszkańców, docenić jej wartość? Te pytania były motorem powstania serialu. Postanowiliśmy, że w przystępnej formule opowiemy o tym miejscu - opowiada reżyser Waldemar Patlewicz. - O napisanie scenariusza zwróciłem się do Adama Daszewskiego, redaktora "Polski Dziennika Zachodniego". Po naszej rozmowie złapał bakcyla - dodaje.
  Adam Daszewski wprawdzie urodził się w Katowicach, ale ma silne korzenie galicyjskie. - Przyznaję, że wcześniej mało wiedziałem o Szopienicach. Bywałem tam, miałem świadomość odrębności tego miejsca. Podobał mi się klimat, tak różny od całego miasta - opowiada Adam Daszewski. - Musiałem przestudiować sporo materiałów, by zgłębić historię i specyfikę miejsca. Potem odbywałem długie spacery. Właściwie na piechotę przewędrowałem przez całe Szopienice - dodaje.

  I tak powstał scenariusz 12-odcinkowego serialu, który opowiada o? przygotowaniach do kręcenia serialu o Szopienicach. Główny bohater Jacek, narrator całej historii, pochodzi z tej dzielnicy. Zbiera materiały do serialu i odwiedza różne miejsca, rozmawia z ludźmi, przygotowując dokumentację. W Szopie-nicach mieszka jego rodzina, siostra z mężem i dziećmi oraz ciotką Trudką, która wszystkimi rządzi. To wątek wymyślony, jednak przez życie fikcyjnych bohaterów poznajemy okolicę. - Wszystko jest pretekstem, by oprowadzić po Szopienicach, pokazać zabytki, opowiedzieć o miejscu przemian w procesie rewitalizacji społecznej. Na przykład: jak żyją ludzie po zamknięciu kolejnych kopalń w mieście - twierdzi Waldemar Patlewicz. Pochodzi z Piekar Śląskich, więc Śląsk i jego specyfikę zna doskonale. Mniej więcej od końca lat 90. o śląskości opowiada przez swoje prace telewizyjne: "Sobota w Bytkowie", filmy dokumentalne, reportaże, programy rozrywkowe.

  Jeden z wątków serialu zawiedzie widzów do zabytkowego klasztoru Boromeuszek, gdzie mieści się ośrodek opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci. - To jedno z najpiękniejszych miejsc w tej dzielnicy. Siostry opiekują się dziećmi niechcianymi i odrzuconymi. Nasi bohaterowie od czasu do czasu odwiedzają je i przynoszą jakieś dary. To pretekst, żeby opowiedzieć o ośrodku - opowiada reżyser. W serialu będą również wykorzystywane fragmenty filmów dokumentalnych i bogata ikonografia, przez co ukazane zostaną nie tylko dawne Szopienice, ale i sławne postaci z nimi związane, jak np. biskupi Piotr Libera czy Herbert Bednorz.

  Narratorem będzie aktor Jacek Król, którego znamy m.in. z filmu "Vinci" i serialu "Dwie strony medalu". Pochodzi z Bytomia, a obecnie związany jest z warszawskim Teatrem Studio. - Klimaty śląskie to dla mnie dzieciństwo i wczesna młodość. Szopienic jednak wcześniej nie znałem. Jestem tym miejscem zauroczony. Zafascynowała mnie jego historia - przyznaje aktor.

  W serialu występują również m.in. Dariusz Szweda (muzyczne wsparcie kabaretu Długi) i Danuta Owczarek (aktorka i pedagog, prowadząca z siostrą Dorotą Pomykałą studium aktorskie w Katowicach). W ostatnim odcinku, w roli aktora, pojawi się również redaktor Marcin Kasprzyk z "Polski Dziennika Zachodniego", który zagra właściciela pewnej firmy.

  Autorką scenografii jest Ewa Satalecka, znana dotąd z ciekawych produkcji teatralnych, na przykład "Ballad kochanków i morderców" i "Cholonka" w Teatrze Korez. Nad zdjęciami (potrwają do końca czerwca) pracuje Mieczysław Herba. Środki na finansowanie serialu udało się pozyskać z funduszy Unii Europejskiej. Całość będziemy mogli zobaczyć już jesienią w Telewizji Katowice.

  - Moim marzeniem jest, aby wcześniej premiera odbyła się w Szopienicach. Chciałbym zaprosić na nią nie tylko tych, którzy pracują nad serialem, ale też mieszkańców - mówi Waldemar Patlewicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama