Kieś: Spis powszechny a poparcie dla autonomii

  Kieś: Spis powszechny a poparcie dla autonomii

  Michał Kieś

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ostatnich tygodniach w internetowych wydaniach dwóch regionalnych tytułów prasowych aż zaroiło się od populistycznej krytyki śląskich regionalistów. Korzystając z okazji, chciałbym się odnieść do tych zarzutów - pisze Michał Kieś, przewodniczący katowickiego koła Ruchu Autonomii Śląska.
  Kieś: Spis powszechny a poparcie dla autonomii

  ©arc.

  Podstawowym błędem oponentów Ruchu Autonomii Śląska jest łączenie wyników ubiegłorocznego spisu powszechnego z poparciem dla postulatu pogłębienia samorządności naszego regionu. Ich zdaniem, ilość osób popierających tę formację nigdy nie przekroczy 817 tysięcy, bo tyle właśnie w spisie zadeklarowało swoją śląską tożsamość. Jest to oczywisty błąd.

  Górnośląscy regionaliści nie tworzą formacji, która stawiałaby się w roli reprezentanta mieszkańców o tej czy innej tożsamości, jest wręcz przeciwnie, to postulat decentralizacji państwa, a nie taka czy inna tożsamość, łączy działaczy i sympatyków tej formacji. Jako członek tego stowarzyszenia wiem doskonale, że wśród moich kolegów są zarówno Polacy jak i Ślązacy, a także Czesi i Niemcy.
  To co nas łączy, to świadomość, że wszyscy żyjemy u siebie i jako obywatele chcemy mieć wpływ na lokalne i regionalne sprawy w większym zakresie niż obecnie. Oferta polityczna RAŚ jest skierowana do każdego, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, prawicowe czy lewicowe poglądy. Taka formuła stopniowo przynosi owoce, poparcie dla postulatów RAŚ rośnie z każdymi wyborami i jest to, jak się wydaje, stały trend.

  Autonomia, czyli co?

  W demokracji każdy głos zasługuje na wysłuchanie. Publikacje, które skłoniły mnie do napisania niniejszego listu są tego przykładem, dowodzą również, że reguła- nie znam się, to się wypowiem- ma się w naszych mediach znakomicie. A im większa ignorancja autora, tym ostrzejsze osądy. Mieszanie pojęć, zamienne używanie terminów "autonomia" i "separatyzm" to jedne z mniejszych, choć kompromitujących, błędów. A przecież autonomia to nic innego jak jedna z form pogłębienia samorządności, z powodzeniem wprowadzona w około 80 (!!!) regionach Europy Zachodniej. Co więcej, w naszych realiach realizacja tej formy subsydiarności nie wiązałaby się z większymi organizacyjnymi komplikacjami. Już dziś mamy sejmik województwa (ciało ustawodawcze) i zarząd, będący regionalną formą rady ministrów. Wystarczy więc tylko "wypełnić" te instytucje realnymi kompetencjami, zamieniając dodatkowo obecne organy skarbowe w regionalny Skarb Śląski. Kolejnym niemądrym zarzutem jest twierdzenie, jakoby autonomia miała dotyczyć wyłącznie Ślązaków. Jest to wierutna bzdura, to tak jakby twierdzić, że Urząd Miasta Katowic obsługuje wyłącznie mieszkańców urodzonych w Katowicach. Prawda, że absurd?
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (100)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie pleć pan bzdur

   kos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   Polak nie zjednoczy sie pod flagą z niemieckim napisem,chyba że pod waszym wpływem też jest już ni ton ni sio,wasz lider głosi coś innego,przede wszystkim obowiązkowy śląski język eksperanto,a więc...rozwiń całość

   Polak nie zjednoczy sie pod flagą z niemieckim napisem,chyba że pod waszym wpływem też jest już ni ton ni sio,wasz lider głosi coś innego,przede wszystkim obowiązkowy śląski język eksperanto,a więc dyskryminacja tych co się go nie nauczą ,a akcent sie nabywa już w łonie matki , pruska historia śląska ,no bo historia Katowic wtedy sie zaczyna ,obrażanie Polaków i wszystkich inaczej myślących ,ślązak tak z hitleryzmu jest przeciż lepszy , nadczłowiek, itd. itd.wystarczy poczytać waszega Smolorza.Jeśli jakiś Polak chce w waszej ocenie należeć do podgatunku to życzę mu powodzeniazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wytrzeźwiej

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   Człowieku, nie świruj albo po prostu wytrzeźwiej. Podaj dowody na te swoje brednie, mam na myśli linki do takich wypowiedzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No nieprawda

   Szczepan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 17

   To co Pan pisze no nie przemawia, jeśli ktoś nie wie o czym pisze to każde rozwiązanie jest mu bliskie. Co naprawdę chce RAŚ to można poczytać na forum jego strony internetowej. Naprawdę polecam...rozwiń całość

   To co Pan pisze no nie przemawia, jeśli ktoś nie wie o czym pisze to każde rozwiązanie jest mu bliskie. Co naprawdę chce RAŚ to można poczytać na forum jego strony internetowej. Naprawdę polecam adres Raś/forum/nasz Śląsk/nasza historia. Takich wpisów jak tam są nie powinno być.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   M.K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   Wpisy na jakimś forum nie są oficjalnym stanowiskiem RAŚ, podobnie jak komentarze na DZ nie stanowią opinii redakcji tej gazety. Fora są po to, by konfrontować poglądy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raś to szkodliwa i antyposlska organizacja!

   @@@ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

   Oficjalne stanowisko jest bardzo elastyczne bo to pozwala na dłużej załapać się przy wojewódzkim korycie i robić swoje udając głupka !

   A gdzie to panie rasiowiec zginęła mapa tej waszej autonomii...rozwiń całość

   Oficjalne stanowisko jest bardzo elastyczne bo to pozwala na dłużej załapać się przy wojewódzkim korycie i robić swoje udając głupka !

   A gdzie to panie rasiowiec zginęła mapa tej waszej autonomii na waszej oficjalnej stronie?
   Tak, mówię o tej która obejmowała wyłącznie gminy górnośląskie.

   Czyżby wódz w swoim sprycie zmodyfikował granice autonomii i w swojej łaskawości mówi teraz o autonomii tego o kłamliwej nazwie województwa? Bo tego wymaga koalicja z PO - czytaj dostęp do koryta ? Dlatego tą mapę zdjęliście aby nie drażnić PO a Gorzelik stwierdza teraz o modyfikacji idei autonomii co do jej obszaru?

   Oficjalna strona raś, forum raś ale raś nie odpowiada np za planowane tam w szczegółach odpolonizowanie Górnego Ślaska i inne plany antypolskie?!
   Jakie to wygodne, zarząd raś oficjalnie nie odpowiada za to co nieoficjalnie inspiruje i co jest "nieoficjalnie" propagowane ustami jego zwolenników. Prawda jest taka że pozycję jaką macie zawdzięczacie tylko i wyłącznie umiejętnie i teraz zakulisowo kreowanej antypolskości. Antypolskość to jest to co najlepiej kręci rasiaków i integruje ich wokół wodza który udaje że ma cnotę choć już dano ją stracił ale i tak koryto jest mu bliższe bo pluł publicznie na Polskę a teraz nie brzydzi się wyciągać łapy po publiczne pieniądze.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ @@@

   XXX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

   ... piyrwyj starzik mi godali - synku niy bow sie na smietnisku bo sie pomarasisz. Ilez w tym prawdy przypadkowo poznawajac Twoje skomplikowane, pozbawione klarownosci i ukierunkowane procesy...rozwiń całość

   ... piyrwyj starzik mi godali - synku niy bow sie na smietnisku bo sie pomarasisz. Ilez w tym prawdy przypadkowo poznawajac Twoje skomplikowane, pozbawione klarownosci i ukierunkowane procesy myslowe!!! Komentarz? Niewarto.Przeca niy moga sie pomarasic. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogie autostrady?

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 22

   przegladajac sobie poprzednie komentarze, przypomnialem sobie o jeszcze jednym klamstwie RASiowym wymienionym w artykule pana Kiesia, a mianowicie chodzi o nastepny mit RASiowy czyli "drogie...rozwiń całość

   przegladajac sobie poprzednie komentarze, przypomnialem sobie o jeszcze jednym klamstwie RASiowym wymienionym w artykule pana Kiesia, a mianowicie chodzi o nastepny mit RASiowy czyli "drogie autostrady"
   Oczywiscie RAS bedac partia ideologiczna a nie stapajaca po twardym gruncie realiow, nie ma pojecia o tym ze ceny budowy autostrad ustanawia wolny rynek.
   Jak dobrze wiemy w wypowiedziach RASiu w tym samym artykule/komentarzu, krytyka systemu komunistycznego (sterowana gospodarka politycznie) z pochwala dla tegoz systemu miesci w granicach RASiowego zdrowego rozumowania.
   Gospodarka wolnorynkow jest dla parti RAS calkowicie obca.
   Tu jest nastepujacy przyklad gdzie zasady gospodarki rynkowej sa krytykowane przez czlonkwo RAS takich jak pan Kies.
   Pan Kies chcac wziac w zarzadzanie Gorny Slask nie zdaje sobie sprawy, byc moze do tej pory po prostu nie wie ze na kazda publiczna inwestycje w tym autostrady organizowane sa przejzyste przetargi.
   Komisja zatrudnia fachowcow i jest sporzadzany kosztorys, czyli ile wykonanie takie kontraktu (w tym wypadku budowy autostrady) bedzie kosztowac biorac pod uwage ceny materialow i robocizny obowiazujace w danym czasie na danym rynku.
   Co ciekawsze to jest to ze te kosztorysy to sa ceny jakie minimalnie powinna firma starajaca sie o taki kontrakt wystawiac w przetargu, ponizej ktorych po prostu nie da sie zejsc gdyz byloby to dla danego wykonawcy (wygrywajacego dany kontrakt) po prostu nie oplacalne, czyli dany wygrywajacy kontrakt wykonawca oferujac nizsze ceny niz w kosztorysie tracil by pieniadze na danym kontrakcie.
   Oczywiscie RAS i fanatycy tej partii nie czytaja nawet Polskich gazet, nie ogladaja wiadomosci w telewizji gdzie w ostatnich miesiacach szczegolnie naglosnione byly sytuacje gdzie ci co wygrali kontrakty na budowe obiektow sportowych na EURO 2012 oferowali swoje uslugi po cenach NIZSZYCH niz przewidywane przez kosztorysy, przez co byli w stanie wygrywac te kontrakty , ale znajduja sie sytuacji gdzie zapozyczyli sie w bankach i nie sa w stanie pokryc roznyci pomiedzy suma jaka dostana od inwestora ( w tym wypadku Panstwo Polskie) a sumami jakie wydali na budowe danego obiektu czyli ceny robocizny (pensje dla pracownikow i podwykonawcow) plus ceny materialow uzytych do budowy tych obiektow.
   Glosne sa przypadki w TV i prasie o firmach ktore wygraly i wybudowaly te obiekty ale teraz grozi im bankructwo jako ze chcac wygrac dany przetarg zaoferowaly ceny ponizej kosztow wykonania danego kontraktu.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogie autostrady?

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 23

   Bardzo glosny byl niedawno przypadek chinskiej firmy (chyba Covec sie ta firma nazywala) ktora wygrala kontrakt na budowe autostrady ( nie pamietam dokladnie jakiej) gdzie po rozpoczeciu budowy...rozwiń całość

   Bardzo glosny byl niedawno przypadek chinskiej firmy (chyba Covec sie ta firma nazywala) ktora wygrala kontrakt na budowe autostrady ( nie pamietam dokladnie jakiej) gdzie po rozpoczeciu budowy firma Chinska domagala sie od Polskiego Panstwa podniesienia wartosci kontraktu (czyli wyzszych doplat od Skarbu Panstwa) gdyz ceny ktore zaoferowala chinska firma Covec byly nie realistyczne i nie beda w stanie pokryc swoich kosztow, a beda musieli budowac znacznie ponizej kosztow, tracac na tym pieniadze.
   Rzad Polski odebral tej chinskiej formie kontrakt i teraz domaga sie od gwarnata tej inwestycji czyli banku chinskiego (tez nie pamietam nazwy, ale mozna znalezc w google na pewno) odszkodowania w ramach gwarancji ktore ten bank udzielil na kwote powyzej 200 milionow Euro.
   Wiem ze Polski rzad otczyl juz rozmowy na ten temat ostatnio w Chinach z danym chinskim bankiem i z tego co czytalem chinski bank sklania sie coraz bardziej do argumentow Polskiego rzadu.
   Skoro Polskie autostrady sa takie "drogie" jak to RAS, jego fanatycy i pan Kies chca nam wmowic, to dlaczego firmy buduja ponizej kosztow (po wygraniu przetargow) i popadaja w spirale bankructw lub po prostu nie bedac w stanie po wygraniui danego kontraktu wymusic wyzszych doplat od Polskiego Rzadu (jak w wypadku chinskiej firmy) wstrzymuja budowe zmuszajac Rzad Polski do wypowiedzenia danego kontraktu i szukania nowego wykonawcy?
   Pan Kies albo ma nas czytelnikow za kompletnych idiotow z ilorazem inteligencji Foresta Gumpa, to samo odnosi sie do fanatykow RAS, labo po prostu nie wie o rzeczywistej sytuacji na rynku zamowien publicznych co po prostu dyskwalifikuje go jako osobe ktora moze kiedykowliek piastowac jakakolwiek funkcje urzednika panstwowego czy to w autoniomii czy w obecnym panstwie Polskim.
   Jezeli taka wiedze posiadaja "elyty" RAS to ja szczerze wspolczuje Gornemu Slaskowi

   Ps. przepraszam za bledy u gory, nie chce mi sie ich sprawdzac.
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Public tender

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 14

   Zaraz zaraz a jak to świadczy o polskim gospodarzeniu skoro wybiera sie najtansza oferte, podczas gdy w cywilizowanym postępowaniu przetargowym np, w Niemczech odrzuca sie najwyższą i najniższą....rozwiń całość

   Zaraz zaraz a jak to świadczy o polskim gospodarzeniu skoro wybiera sie najtansza oferte, podczas gdy w cywilizowanym postępowaniu przetargowym np, w Niemczech odrzuca sie najwyższą i najniższą.
   Biada Górnemu ślaskowi juz od 67 lat. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Kies klamie

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

   To wszystko przez to ze rzad stara sie byc jak najbardziej efektywny kiedy przychodzi do wydawania pieniedzy podatnikow.
   Nie wiem jak jest w niemczech, jezeli maja lepsze system, to prosze go nam...rozwiń całość

   To wszystko przez to ze rzad stara sie byc jak najbardziej efektywny kiedy przychodzi do wydawania pieniedzy podatnikow.
   Nie wiem jak jest w niemczech, jezeli maja lepsze system, to prosze go nam opisac, zainteresowac tym rzad Polski i byc moze ten niemiecki system warto byloby przyjac.
   Dziekuje za potwierdzenie ze pan Kies po raz kolejny sklamal w swoim powyzszym artykule.
   Czy naprawde Gorny Slask musi byc zdany na takich niedouczonych/niedoinformowanych politykow?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autonomia dla Górnego Śląska

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 28

   z takimi "kadrami", aktywistami, funkcjonariuszami i zwolennikami jak na tym forum to cofnięcie Górnego Śląska w "standard" Republiki Białorusi i Republiki Bantu. Nikt poważny, normalny z wami nie...rozwiń całość

   z takimi "kadrami", aktywistami, funkcjonariuszami i zwolennikami jak na tym forum to cofnięcie Górnego Śląska w "standard" Republiki Białorusi i Republiki Bantu. Nikt poważny, normalny z wami nie pójdzie, co najwyżej jakiś głupi sprzedajny karierowicz :).zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Polen bloßgestellt

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 19

   W republice Bantu i repubice białoruś prezydenci i dowodztwo wojskowe nie ląduja w smolenskim błocie.
   To jest unikalny polski standard panstwowo- organizacyjny. Polnische Wirtschaft --PW ISO...rozwiń całość

   W republice Bantu i repubice białoruś prezydenci i dowodztwo wojskowe nie ląduja w smolenskim błocie.
   To jest unikalny polski standard panstwowo- organizacyjny. Polnische Wirtschaft --PW ISO 10.04.2010zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkodnik

   RYBNICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 21

   Katastrofa to było twoje przyjscie na swiat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Publikacje historyczne dzialaczy RAS

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 29

   Kontrowersje wzbudziły niektóre publikacje historyczne byłych działaczy RAŚ (m.in. Dariusza Jerczyńskiego czy Bruno Nieszporka) zamieszczone m.in. na stronach internetowych. Można w nich było...rozwiń całość

   Kontrowersje wzbudziły niektóre publikacje historyczne byłych działaczy RAŚ (m.in. Dariusza Jerczyńskiego czy Bruno Nieszporka) zamieszczone m.in. na stronach internetowych. Można w nich było znaleźć twierdzenia, że historia Śląska została zafałszowana przez polskich nacjonalistów, natomiast germanizacja i walka z Polakami organizacji takich jak Hakata i Komisja Kolonizacyjna były formą obrony przed polskim nacjonalizmem[24] oraz, że Polska „walnie się przyczyniła” się do wybuchu II wojny światowej[25].

   Nieszporek dokonał rewizji ustaleń historycznych dotyczących przyczyn obu wojen światowych, a zwłaszcza II wojny światowej. Za sprawcę tej ostatniej oprócz Hitlera i Stalina uznał także w dużym stopniu Żydów (zwłaszcza amerykańskich), Polaków i USA. W omawianiu przyczyn pierwszej wojny światowej w dużym stopniu posłużył się obszernymi cytatami z Adolfa Hitlera (Mein Kampf)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski pulok

   pulo bardzo czesto bo pecherz mu nawalo........ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 33

   a potym wuntroba i bydzie po puloku......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i?

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 23

   Byłych działaczy, BYŁYCH. Zresztą historia Śląska została zniekształcona przez prlowskich "historyków", to fakt.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mozesz podac przyklady?

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 26

   W jaki sposob, mozesz podac przyklady?
   Linki do tych przykladow tez bylyby pozadane, uwiarygodnilyby to co chcesz przekazac.
   Czekamy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @puloka

   Zawsze byles i bedziesz pulokiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 17

   Przyklad drugi- tys jest gorol pulakowski.
   Przyklad trzeci- pochodzenia lwowskiego pulakowskiego
   czwarty- napisz se zas nowo historia...wy to robicie na bierzaco.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wychodzi szydlo z worka

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 23

   Dziekuje, prosze sie nie krepowac , ale dac upust swoim prawdziwym emocjom.
   nie ma potrzeby chowac swoich prawdziwych uczuc do Narodu Polskiego, mimo zmiany frontu uderzeniowego partii RAS.
   My...rozwiń całość

   Dziekuje, prosze sie nie krepowac , ale dac upust swoim prawdziwym emocjom.
   nie ma potrzeby chowac swoich prawdziwych uczuc do Narodu Polskiego, mimo zmiany frontu uderzeniowego partii RAS.
   My wszystcy wiemy kim wy tak naprawde w RASiu jetescie i jaki poziom kultury tak naprawde reprezentujeciezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie porównój siebie z narodem Polskim

   Tys nie Polak tys jest nacjonalistyczny pulok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 17

   A co ma RAS wspólnego z tym tekstem? to jest mój prywatny dialog z pulokiem.
   A wracajac do poziomu kultury to musze przyznac ze tej jeszcze nie nabyles nawet po tylu latach pobytu na Slasku...rozwiń całość

   A co ma RAS wspólnego z tym tekstem? to jest mój prywatny dialog z pulokiem.
   A wracajac do poziomu kultury to musze przyznac ze tej jeszcze nie nabyles nawet po tylu latach pobytu na Slasku .
   Twoje teksty skrócilbym o 99 % twoje wypociny sa nudnawe i powtarzaja sie co kilka stron jak twojego kolegi robi czy szkodnika.
   A moze jestes tym starym CAPEM który zmienil pseudonim ???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Nie przekrecaj cyganie pulokowy

   Naród jest narodem, Polak jest Polakiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   A tys jest pulokiem ( ciulikiem ) nic dodac nic ujac.
   A zes pulok to RAS nic niema wspólnego z uczuciami do Polski, to jest twoja ulanska wyobraznia zapewne po wypiciu flachy gorzoly......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Kies widocznie nie czyta wpisow RASiowych

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

   Do Kiesia:
   1. RAS nie moze liczyc na 817 tys tak jak sie wam marzy, co najwyzej to te troche ponad 360tys , pozostale ponad 400m tys to sa Placy - Slazacy, tacy jak ja, a na nas nie liczcie.
   W...rozwiń całość

   Do Kiesia:
   1. RAS nie moze liczyc na 817 tys tak jak sie wam marzy, co najwyzej to te troche ponad 360tys , pozostale ponad 400m tys to sa Placy - Slazacy, tacy jak ja, a na nas nie liczcie.
   W koncu panie Kies trzeba zejsc z oblokow i przestac sie rozmarzac, pomnazajac , dodac liczby do sie ktore po prostu nie istnieja, jedynie w waszych wybujalych marzeniach.
   2. Wy macie przyjaciol wsrod Polakow? A gdzie sa ci wasi "przyjaciele Polacy"? Tak w zywe oczy moze klamac tylko bezwstydny RASiol. ten czlowiek potrzebuje szybkiego i raptownego wybudzenia z jego futurystycznego snu, i to presto
   3. „To co nas łączy, to świadomość, że wszyscy żyjemy u siebie i jako obywatele chcemy mieć wpływ na lokalne i regionalne sprawy w większym zakresie niż obecnie"
   Czy w tym zawiera sie tez wasze zaproszenie spod hasla "gorole raus" ktore jest wymieniane przez RASioli na kazdym forum internetowym? To jak tak, to dziwna ta wazna RASiowa kultura. Jezeli takie bedzie muzeum Slaska przez was projektowane, to nic tylko przyjdzie tam szyby wybijac i w koncu to podpalic.
   4. "Oferta polityczna RAŚ jest skierowana do każdego, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, prawicowe czy lewicowe poglądy. Taka formuła stopniowo przynosi owoce, poparcie dla postulatów RAŚ rośnie z każdymi wyborami i jest to, jak się wydaje, stały trend." Kto jak kto, ale RASiole jako wyjatkowi lgze kwalifikuja sie do okreslenia - "lze jak bura suka".
   W tym zdaniu "wadaje sie" jest chyba najbardziej godnym uwagi stwierdzeniem i najbardziej odpowiadajacym prawdzie.
   5. " W demokracji każdy głos zasługuje na wysłuchanie", z jednym wyjatkiem , tak dlugo jak dlugo nie jest to glos gorola tylko RASiola
   6. "
   A przecież autonomia to nic innego jak jedna z form pogłębienia samorządności, z powodzeniem wprowadzona w około 80 (!!!) regionach Europy Zachodniej"
   Czy ma pan tu na mysli regiony autonomiczne Hiszpanii i Wloch , gdzie rzady tych krajow musialy przejac nad nimi kontrole gdyz narobily dlugow, starajac sie udowodnic ludziom ze wiecej pieniedzy dostana w autonomii, a teraz nie sa w stanie tych dlugow splacic, i prosze o pieniadze ze skarbu centralnego?
   Podobno RAS mial i nadal ma taki bliski kontakt z tymi autonomicznymi regionami i nic sie nie nauczyliscie? To jezeli do tej pory nie byliscie stanie sie niczego nauczyc na ich bledach to z tego wynika ze jestescie wyjatkowo odporni na jakakolwiek nauke.
   7. "Mieszanie pojęć, zamienne używanie terminów "autonomia" i "separatyzm" to jedne z mniejszych, choć kompromitujących, błędów. "
   Nie jestes panie Kies na zebraniu RASiowym ze myslisz pan ze z debilami masz doczynienia.
   Poza RASiem ludzie mysla i sami analizuja nie musza byc zdani na wasze "oceny sytuacji".
   Nie chce mi sie nawet dalej juz pisac, a tylko pierwsza strone przeanalizowalem i to nie dokladnie.
   Byk na byku , bykiem pogania, a pan Kies mysli ze wielkie dzielo Slaskie napisal.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mów człowieku za siebie, polscy Ślązacy nie potrzebują żadnych trybunów

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 21

   Zna pan wszystkich Polaków-Ślązaków, że się za nich wypowiada? Jestem Polakiem, czuję się również Ślązakiem i jak najbardziej to co pisze pan Kieś ma sens. Pracuję w administracji i widzę jak...rozwiń całość

   Zna pan wszystkich Polaków-Ślązaków, że się za nich wypowiada? Jestem Polakiem, czuję się również Ślązakiem i jak najbardziej to co pisze pan Kieś ma sens. Pracuję w administracji i widzę jak marnotrawione są pieniądze publiczne na kompletne bzdury, byleby tylko wydać dotacje co do grosza, bo lepiej kupić nikomu niepotrzebne 10.000 długopisów niż oddać niewydaną część dotacji. A to tylko czubek góry lodowej, w skali całego państwa w ten sposób marnotrawi się dziesiątki milionów złotych.
   Nie podoba mi się Pański język, określenia "łże jak bura suka" i inne są naprawdę niepotrzebne. Proszę pisać z kulturą równą tej, z jaką zwraca się również do Pana autor artykułu, trzymajmy pewien poziom cyt. "akceptowalny w cywilizowanym społeczeństwie". Co do regionów autonomicznych w Europie, to mija się Pan z głęboko z prawdą- jeśli zna się Pan na finansach publicznych i zna j. hiszpański, proszę spojrzeć: https://www.facebook.com/sol.catalana.eixample
   Proszę pamiętać, że federacje są znacznie bardziej zdecentralizowane niż państwa regionalne (Hiszpania, Wlk. Brytania, Włochy), a to właśnie federalne Niemcy mają obecnie zdecydowanie najlepszą sytuację gospodarczą w Europie, co zadaje kłam Pańskim twierdzeniom. Tak więc parafrazując Pańską wypowiedź- byk na byku , bykiem pogania w tych Pańskich dywagacjach. Odrobinę samokrytycyzmu życzę, bo niestety z Pańskiego zaślepienia nienawiścią wobec RAŚ wychodzi zwykła głupota.
   Z wyrazami szacunku,
   Polski Ślązak, Mikołajzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wy jestescie grzeczni gdy tego potrzebujecie

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 27

   Wy udawacie grzecznych i cywilizowancyh tylko gdy to jest w waszym interesie.
   Widziecie ze chamstwem trudno bedzie wam zdobyc wiecej wyborcow to teraz zmiana biegu i na kultoralnosc wam sie...rozwiń całość

   Wy udawacie grzecznych i cywilizowancyh tylko gdy to jest w waszym interesie.
   Widziecie ze chamstwem trudno bedzie wam zdobyc wiecej wyborcow to teraz zmiana biegu i na kultoralnosc wam sie zachcialo przejsc.
   Nie znam j hiszpanskiego i nie mam zamiaru sie uczyc tylko po to zeby dowiedziec w jakiej desperackeij sytuacji sa finanse hiszpanskich regionow autonomicznych.
   Moge sobie poczytac w prasie anglojezycznej, a jezeli jestes zainteresowany zglebieniem tematu to moge cie zasypac materialami na ten temat nie ze stron oficjalnych roznych organizacji rzadowych i co one wstawiaja na facebook, tylko z prase specjalistycznej ktora pisze o tej beznadziejnej sytuacji hiszpanskich regionow juz teraz CODZIENNIE.
   Jezeli chodzi o UK, sklada sie z trzech odrebnych narodow, ktorych jezyki nie maja nic wspolnego z jezykiem angielskich.
   Dzialaja tak od ponad 300lat, zawsze dzielily sie na Szkocje, Anglie i Walie, wszystkie posluguja sie jezykiem angielskim.
   Szkocja chce sie usamodzielnic, stac sie calkowicie odrebnym panstwem, nie autonomia, autonomia to ona jest od ponad 300 lat, kiedy to tak jakby utracila niepodleglosc (choc nie jest to wlasciwe okreslenie, ale nie chce mi sie juz tu rozpisywac, bo to i tak bedzie tu jak rzucanie grochem o sciane), a chce sie stac oddzielnym panstwem tylko i wylacznie dlatego ze niektorzy politycy policzyli sobie ze lepiej wyjda na ropie ktorej wiekszosc znajduje sie w Szkockich (choc podzielic te wody na angielskie i szkockie nie bedzie latwo) wodach, i to jest jedyny powod, jak na razie maja okolo 30%, mimo ze pochodza z clakiem innej kultury jezykowej niz anglicy, i jakos nie widac zeby cos mialo sie dla rozlamowcow poprawic.
   Niemcy od zawsze byly krajem zwiazkowy, zawsze byly oddzielymi , malymi ksiestewkami, ktore dosc niedawno polaczone zostaly w jedno panstwo (tu moge sie mylic jako ze wogole nie interesuje sie niemcami i ich kultura) wiec od zawsze zyly sobie na oddzielny rachunek.
   polska takich tradycji nigdy nie miala, jedynym regionem ktory jest troche inny jest Gorny Slask, pozostale regiony Polski sa silnie polaczone wspolna historia a Ziemie Odzyskane sa w przytlaczajacej wiekszosc zaludnione przez ludnosc rdzennie Polska, czy to Polakow z Kresow Wschodnich czy Polakow z innych regionow Polski, wiec te RASiowe proby wzniecenia podzialu Polski sa glosami na puszczy, nikt nie bedzie tym zainteresowany, mimo waszych usilnych staran podzialu Polski.
   Jezeli chodzi o naduzycia z tym 10 00 dlugopisow, to to sa przyklady z dotacji do roznego rodzaju projektow finansowanych w duzej mierze z srodkow UE, wiec jest terminarz i trzeba wykorzystac, bo jak nie to przepadna.
   jezeli wy nie macie innego pomyslu zeby te pieniadze spozytkowac tylko an kupowanie 10 000 dlugopisow , to miejcie pretensje do siebie a nie do Polski.
   Polska dla was RASili stala sie takich chlopcem do bicia, jak cos nie wychodzi to Polska zawinil,a le jak juz cos dobrze to "my takie fest Gorno Slonzoki".
   Kupujcie dalej te dlugopisy a miasta Slaskie zostawiajcie zrujnowane.
   jak dla was wazniejsze jest 10 000 dlugopisow niz projekt remontu kilku starych kamienic, to pretensje do lusterka.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech już Pan nie brnie w te swoje rewelacje

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

   Człowieku, widzę że nie zrozumiałeś ani słowa z mojej wypowiedzi, w tym o tych przysłowiowych już długopisach. Wnioskuję, że nie masz nawet bladego pojęcia o ustawie o finansach publicznych i jej...rozwiń całość

   Człowieku, widzę że nie zrozumiałeś ani słowa z mojej wypowiedzi, w tym o tych przysłowiowych już długopisach. Wnioskuję, że nie masz nawet bladego pojęcia o ustawie o finansach publicznych i jej rygorach, zresztą ustawie bardzo złej, którą można rozsądnie zmienić tylko i wyłącznie upodmiotawiając jeszcze bardziej samorządy i ograniczając do minimum centralną redystrybucję w formie dotacji i subwencji, zastępując je po prostu dochodami własnymi, w tym udziałem np. w VAT. Powie Panu to samo każdy samorządowiec praktyk jak i prawnicy, w tym prof. Kulesza. Drogi Panie, finansami publicznymi zajmuję się zawodowo, interesuję się rónież tymi hiszpańskimi. Co więcej, znam również przyczyny i rządy regionalne nie mają z tym nic wspólnego. Jeśli zobaczy Pan skalę inwestycji sektora budowlanego w tym państwie na przestrzeni ostatniej dekady, te dziesiątki tysięcy pustych domów, które zostały wybudowane jako lokata kapitału, to może Pan zrozumie o co chodzi i nie będzie opowiadał, przepraszam za sformułowanie, prymitywnych banałów. W sprawie Szkocji również Pańska wiedza się kończy na tym, co jest w pierwszych 10 wersach hasła "Szkocja" na Wikipedii, poznaję po trywialnych "rewelacjach" o ropie naftowej. Proszę zobaczyć od ilu lat Szkocja ma autonomię, z całą pewnością nie jest to 300 lat, jak Pan twierdzi. I tak dalej, i tak dalej, bzdura na bzdurze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech już Pan nie brnie w te swoje rewelacje

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 16

   Człowieku, widzę że nie zrozumiałeś ani słowa z mojej wypowiedzi, w tym o tych przysłowiowych już długopisach. Wnioskuję, że nie masz nawet bladego pojęcia o ustawie o finansach publicznych i jej...rozwiń całość

   Człowieku, widzę że nie zrozumiałeś ani słowa z mojej wypowiedzi, w tym o tych przysłowiowych już długopisach. Wnioskuję, że nie masz nawet bladego pojęcia o ustawie o finansach publicznych i jej rygorach, zresztą ustawie bardzo złej, którą można rozsądnie zmienić tylko i wyłącznie upodmiotawiając jeszcze bardziej samorządy i ograniczając do minimum centralną redystrybucję w formie dotacji i subwencji, zastępując je po prostu dochodami własnymi, w tym udziałem np. w VAT. Powie Panu to samo każdy samorządowiec praktyk jak i prawnicy, w tym prof. Kulesza. Drogi Panie, finansami publicznymi zajmuję się zawodowo, interesuję się rónież tymi hiszpańskimi. Co więcej, znam również przyczyny i rządy regionalne nie mają z tym nic wspólnego. Jeśli zobaczy Pan skalę inwestycji sektora budowlanego w tym państwie na przestrzeni ostatniej dekady, te dziesiątki tysięcy pustych domów, które zostały wybudowane jako lokata kapitału, to może Pan zrozumie o co chodzi i nie będzie opowiadał, przepraszam za sformułowanie, prymitywnych banałów. W sprawie Szkocji również Pańska wiedza się kończy na tym, co jest w pierwszych 10 wersach hasła "Szkocja" na Wikipedii, poznaję po trywialnych "rewelacjach" o ropie naftowej. Proszę zobaczyć od ilu lat Szkocja ma autonomię, z całą pewnością nie jest to 300 lat, jak Pan twierdzi. I tak dalej, i tak dalej, bzdura na bzdurze.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na temat autonomicznego regionu Sycylia

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

   ROME - Premier Mario Monti says he's "gravely concerned" that Italy's autonomous region of Sicily may soon default.

   Italian business groups, unions and politicians have been warning for over a...rozwiń całość

   ROME - Premier Mario Monti says he's "gravely concerned" that Italy's autonomous region of Sicily may soon default.

   Italian business groups, unions and politicians have been warning for over a week that Sicily might become the "Greece of Italy," thanks to years of financial mismanagement that has recently come to light.

   Italian news reports say Sicily's government is €5 billion ($6.14 billion) in the hole and may soon be unable to pay salaries and pensions.

   According to a statement from the premier's office, Monti sent a letter Tuesday to Sicily's regional president, Raffaele Lombardo, seeking confirmation that he would resign as promised July 31. He confirmed he would.

   The statement was unusual, given Sicily's autonomy from Rome's central government, and reflected Monti's growing concern.

   h******www.cnbc.com/id/48214617

   Chyba w RASiu ktos angielski czai, czy wy tylko szprechen zi dojcz? 9czy cos takiego)

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na temat autonomicznych regionow Hiszpanii

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   MADRID (Reuters) - Tiny Murcia was on course on Sunday to be the second Spanish region to request help from the central government to keep it afloat, as media reported half a dozen local...rozwiń całość

   MADRID (Reuters) - Tiny Murcia was on course on Sunday to be the second Spanish region to request help from the central government to keep it afloat, as media reported half a dozen local authorities were ready to follow in the footsteps of Valencia.

   How Spain's 17 indebted autonomous regions, locked out of international debt markets, refinance 36 billion euros in debt this year has been a major source of concern for investors ever since they missed deficit targets last year.

   Spain's central government set up an 18 billion euro ($22 billion) fund earlier this month to ease their funding pain.

   Asked in a Q&A newspaper interview whether Murcia planned to tap the fund created, the head of the local government, Ramon Luis Valcarcel, answered "of course", and added that he hoped it would be available for September.

   "Nobody should think this money is a gift, the conditions are going to be very tough," he was quoted as telling the paper. "To give you an idea, between 200 to 300 million euros would be asked for. But I don't know yet."

   Murcia, with a population of 1.4 million on Spain's hot south-eastern coast, later on Sunday sought to row back from the comments, saying in a statement that it was studying the possibility of using the funding mechanism but had not made a decision.

   A statement by the region said that Valcarcel had been talking about "Hispanobonos", another funding mechanism that would involve mutualising regional debt which has been discussed as a possible option for the indebted regions.

   But that measure has not yet been put in place and Murcia must repay 430 million euros in loans in the second and third quarters of 2012 with cash running short.

   SPOOKED

   Spanish media believe six regions will now reach out for help after the announcement by the heavily indebted eastern region of Valencia spooked financial markets on Friday, complicating Madrid's efforts to stave off a full-blown sovereign bailout.

   On a tumultuous afternoon, the government also cut its economic forecast for 2013, indicating Spain would stay mired in recession well into next year after a contraction expected at 1.5 percent in 2012.

   That slump, which has left almost half of those under 25 out of work, has hammered revenues for regions who overcommitted in Spain's credit-funded real estate boom over the past decade.

   Media reports also listed Catalonia, Castilla La Mancha, the Balearics, the Canary Islands or Andalucia as being likely candidates to make use of the aid mechanism.

   Catalonia, the biggest of Spain's regions by gross domestic product also has the highest debt. It said this week it had not decided whether to tap the funding mechanism or not, though it is an increasingly likely candidate.

   "We're working very hard to pay bills normally but the pressure on our treasury is very high because the markets are closed," Andreu Mas-Colell, Catalonia's Economy Minister told Italy's La Repubblica newspaper in an interview.

   In May, the Catalan President Artur Mas said the region was running out of options for refinancing debt this year, and Catalonia has long been calling for the creation of a funding mechanism to help the regions.

   h******www.cnbc.com/id/48276572zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Achtung Mikolaj/Kies

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   Moja wiedzz "konczy" sie na codziennej lekturze anglojezycznej prasy ekonomicznej i brytyjskiej polityki..
   po prostu brakuje slow, rece sie zalamuja na temat pana poziomu wiedzy.
   jak tacy ludzie...rozwiń całość

   Moja wiedzz "konczy" sie na codziennej lekturze anglojezycznej prasy ekonomicznej i brytyjskiej polityki..
   po prostu brakuje slow, rece sie zalamuja na temat pana poziomu wiedzy.
   jak tacy ludzie sa dopuszczani do publikowania artykulow w prasie regionalnej?
   Niektorzy ludzie biora te plotki tu zamieszczane przez ludzi pokroju Kiesa za fakty i stad sie bierze niedoinformowanie opinii publicznej na Gornym Slasku.
   jezeli chcialby pan otrzymac wiecej materialow do przeanalizowania, prosze sie nie krepowac, chetnie dostarcze kazda ilosc - wysokiej jakoscizwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   ein Klugscheißer

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 21

   pojęcie o ekonomii masz zerowe i co polski pacanie myslisz ze jak przekleisz angielski tekst z cbnbc albo bloomberga dlugi tekst to wyjdziesz na madrale?
   tylko tu :"who overcommitted in Spain's...rozwiń całość

   pojęcie o ekonomii masz zerowe i co polski pacanie myslisz ze jak przekleisz angielski tekst z cbnbc albo bloomberga dlugi tekst to wyjdziesz na madrale?
   tylko tu :"who overcommitted in Spain's credit-funded real estate boom over the past decade"
   jest mowa o przyczynach a reszta to opis dzisiejszych prob kombinowania.
   Skoro niegospodarność autonomii hiszpanskiej jest powodem do jej zlikwidowania to niegospodarnosć Grecji jest argumentem do zlikwidowania centralistycznego panstwa. Taki centralistyczny bankrut jak Polska (w 89 trzeba mu bylo poprzez Klub Paryski i Londynski darowac dlugi jak Grecji) dawno powinien zostać rozparcelowany szczegolnie ze to tylko pasozyt europejski na kroplowce unijnej.
   Wracaj do sprzedawania hotdogów u Murzyna albo pakowania kanapek w kraje emigracji bo w Polsce jestes zbedny jak 5 mln ludzi z rodzinami- Polska ma was w d****. zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   die Kommunen

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 17

   P.S.
   Czy bankructwo wielu amerykanskich miast (np. San Bernardino w Kalifornii) w wynioku róznych nietrafionych inwestycji choc nie tylko- jest argumentem za niewydolnością instytucji samorzadu...rozwiń całość

   P.S.
   Czy bankructwo wielu amerykanskich miast (np. San Bernardino w Kalifornii) w wynioku róznych nietrafionych inwestycji choc nie tylko- jest argumentem za niewydolnością instytucji samorzadu miejskiego i argumentem za jego likwidacją
   Pewnie dla takiego debila jak Polski Ślazak tak. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo panie Michale

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 24

   Ktoś wreszcie musi tym nacjonalistycznym polakom , siejącym wciąż nienawiść i propagandę do Śląska i Ślązaków , pokazać że na ziemi śląskiej żyje moc ludzi deklarujący przywiązanie do Śląska i ten...rozwiń całość

   Ktoś wreszcie musi tym nacjonalistycznym polakom , siejącym wciąż nienawiść i propagandę do Śląska i Ślązaków , pokazać że na ziemi śląskiej żyje moc ludzi deklarujący przywiązanie do Śląska i ten temat ludzki nie może być pomijany przez tzw Centralę Warsiawską. OPRÓCZ TEJ WŁAŚNIE WARSZAWKI , ISTNIEJĄ W EUROPIE INSTYTUCJE KTÓRE ŚLAZAKOW NIE POZOSTWIĄ SAMYM SOBIE.
   NIECH ŻYJE UE , I EUROPEJSKA PARTIA REGIONÓW. !!!
   PORADZYMY.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech zyja Niemcy i Francja

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 29

   czyli kraje ktore domagaja sie od Gornego Slaska zaprzestania wydobycia wegla.
   Polska, to jest be, bo jako jedyna w UE wetuje te Niemiecko - Francuskie pomysly.
   gdyby nie ta znienawidzona Polska,...rozwiń całość

   czyli kraje ktore domagaja sie od Gornego Slaska zaprzestania wydobycia wegla.
   Polska, to jest be, bo jako jedyna w UE wetuje te Niemiecko - Francuskie pomysly.
   gdyby nie ta znienawidzona Polska, Gorno Slazacy mogli by sie spokojnie utrzymywac ze zbierania grzyb i jagod po lasach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAS nas za debili ma!

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 28

   RASiole nas za debili widocznie maja.
   Mysla ze jak wilk przebierze sie w owieczke to zaraz sie owieczka stanie.
   RASili tak zafascynowala bajka o czerwonym kopciuszku, ze stala sie ich nowa...rozwiń całość

   RASiole nas za debili widocznie maja.
   Mysla ze jak wilk przebierze sie w owieczke to zaraz sie owieczka stanie.
   RASili tak zafascynowala bajka o czerwonym kopciuszku, ze stala sie ich nowa kampania promocyjna na forach DZ.
   RAS mysli ze oni sa cwani, a Polacy, to wiadomo zza Buga biedne chlopstwo, to bajki o czerwonym kopciuszku pewnie nie znaja, wiec moze lykna.
   Takie bajki to sobie przy kominku z Gorzelikiem panie Kis mozecie opowiadac, ludzie was zbyt dobrze znaja i te waszy bojowki RASistowskie zeby w takie bajki wierzyc.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   godej wszożu za siebie

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 16

   i nie was yno ciebie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skad sie ten Kies urwal?

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   Tak wq.wic to moze tylko czlonek RASiu.
   Czy ten Kies wogole wie co on plecie?
   ten czlowiek nie ma zadnego pojecia o tym o czym sie wypowiadam, albo ma niemieckie klapki na oczach albo juz mu tak...rozwiń całość

   Tak wq.wic to moze tylko czlonek RASiu.
   Czy ten Kies wogole wie co on plecie?
   ten czlowiek nie ma zadnego pojecia o tym o czym sie wypowiadam, albo ma niemieckie klapki na oczach albo juz mu tak Gorzelik va tarce mozg wypral i wymaglowal ze nie jest w stanie logicznie oceniac tego co sam czyta.
   Ten artykul jest jak pisany przez czlowiek a transie, lub pod wplywem hipnotyzera.
   Czy DZ musi tak nachalnie wkolo RASiowych analfabetow tu promowac?
   Wstyd DZ!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stop chamstwu na forach!

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 18

   Zechciałby Pan zamiast obrażać autora odnieść się do Jego argumentów? Wyrzucił Pan z siebie mnóstwo jadu i chamstwa pod adresem Michała Kiesia, jednak nie nawiązał Pan choćby słowem do Jego tekstu,...rozwiń całość

   Zechciałby Pan zamiast obrażać autora odnieść się do Jego argumentów? Wyrzucił Pan z siebie mnóstwo jadu i chamstwa pod adresem Michała Kiesia, jednak nie nawiązał Pan choćby słowem do Jego tekstu, który jest wart przemyślenia. I niech się Pan nie podpisuje jako polski Ślązak, bo jako Polakowi i Ślązakowi przynosi mi Pan wstyd!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w artykule Kiesa sa same klamstwa i jad

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

   Nie moge sie spodziewac ze ty to zauwazysz.
   W artykule Kiesa trzeba by bylo korygowac i odnosic sie do kazdego zdania, ja sprobowalem odniesz sie do pierwszej strony i juz sie zniechecilem bo...rozwiń całość

   Nie moge sie spodziewac ze ty to zauwazysz.
   W artykule Kiesa trzeba by bylo korygowac i odnosic sie do kazdego zdania, ja sprobowalem odniesz sie do pierwszej strony i juz sie zniechecilem bo musialbym na nowo caly artykul zredagowac.
   tam sie roi od klamstw, klamstwo jest klamstwem poganianezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ puloka ze szlazakowszczyzny

   czyli gorola. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 18

   Doktor czeka...........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W artykule Kiesia jest wiele racji

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 17

   Powyżej się ustosunkowałem do Pańskiej nieprzebierającej w wulgarnej formie "krytyki", jak sądzę skutecznie wykazałem, że nie ma Pan racji w każdym punkcie swojej wypowiedzi, w której zarzuca Pan...rozwiń całość

   Powyżej się ustosunkowałem do Pańskiej nieprzebierającej w wulgarnej formie "krytyki", jak sądzę skutecznie wykazałem, że nie ma Pan racji w każdym punkcie swojej wypowiedzi, w której zarzuca Pan rzekome błędy w artykule. Tekst Kiesia jest w większości trafny, moje spostrzeżenia są zbliżone do tych jego, dla mnie Pańska wulgarność tylko umacnia słabość Pańskiej argumentacji.
   Pozdrawiam,
   Polski Ślązak, Mikołajzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mikolaj = Kies

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 28

   "Tekst Kiesia jest w większości trafny, moje spostrzeżenia są zbliżone do tych jego,"
   Oczywiscie ze sa, jak Kies na forum za Mikolaja sie przebiera.
   Takie chwyty to moga dzialas z tymi...rozwiń całość

   "Tekst Kiesia jest w większości trafny, moje spostrzeżenia są zbliżone do tych jego,"
   Oczywiscie ze sa, jak Kies na forum za Mikolaja sie przebiera.
   Takie chwyty to moga dzialas z tymi polmozgowymi RASiolskim talibanami na tym forum, nie z niezaleznie myslacymi ludzmi.
   ja juz wiele razy probowalem na forach DZ lub gazeta.pl kulturalnie z wami rozmawiac, konstruktywnie cos wyjasnic, zawsze spotykajac sie z obelgami i wyzwiskami.
   Gdyby nie to ze jestemy od siebie oddzielenie to ten RASiowy taliban chetnie by mnie opluwal kiedy tylko chcialem kulturalnie z nimi podyskutowac.
   Wasza nowa strategia (kulturalnego podejscia) jest zmiana, na ktora macie zamiar nabrac naiwnych, ale poza hard corem RASiowym nikt tego nie lyknie.
   Milo widziec ze pan , panie Kies bierze sobie do serca co ludzie mysla o pana artykule, byc moze jezeli wyjdzie pan pomiedzy zasieki parti RAS, pan czegos sie nauczyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bingo!

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 19

   Jest Pan po prostu rozbrajająco zabawny, ale wiadomo, spiskowe teorie mają swoich wielbicieli. Nie wiem do kogo się Pan zwraca, do mnie czy do p. Michała Kiesia? Póki co zarzuca Pan komuś kłamstwa...rozwiń całość

   Jest Pan po prostu rozbrajająco zabawny, ale wiadomo, spiskowe teorie mają swoich wielbicieli. Nie wiem do kogo się Pan zwraca, do mnie czy do p. Michała Kiesia? Póki co zarzuca Pan komuś kłamstwa i obelgi, tymczasem sam Pan od inwektyw nie stroni, a z prawdą się mija dość poważnie. Ale co zrobić, jak się nie ma wiedzy, jakoś trzeba sobie radzić.
   Dobrej nocy
   Polski Ślązak, Mikołajzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama